Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

12 tipů, jak propagovat svůj web online

12 tipů, jak propagovat svůj web online

Vědět, jak propagovat svůj web online, je v dnešní době nejdůležitější dovedností digitálního marketingu. Lidé konzumují online obsah prostřednictvím více kanálů, takže je nezbytné předem naplánovat, jak je oslovíte. Musíte se také postarat o potřeby Googlu a dalších vyhledávačů. Pokud roboti vyhledávačů nenajdou vaši firmu, najde to sotva kdokoli jiný. Dodržování osvědčených postupů SEO je stejně důležité jako psaní kvalitního obsahu a optimalizace vašeho webu pro rychlost.

Ve skutečnosti úspěšný digitální marketing vyžaduje hodně úsilí a komplexní strategii. V tomto článku jsme shromáždili spoustu tipů, jak propagovat web online, od provádění výzkumu klíčových slov až po sledování statistik výkonu.

1. Proveďte výzkum klíčových slov

Lidé používají jazyk různými způsoby, když hledají informace ve vyhledávačích. Klíčová slova jsou výrazy a fráze, které zadávají do vyhledávacího pole Google před spuštěním dotazu. Cílem výzkumu klíčových slov je najít oblíbená klíčová slova relevantní pro vaši firmu a vytvořit cílený obsah, který bude organicky hodnocen pro daný výraz. Máte-li cílová klíčová slova, můžete je přenést do blogových příspěvků, titulků, popisů a statických stránek na vašem webu.

Výzkum klíčových slov můžete spustit ručně. Zadejte relevantní výrazy do vyhledávacího pole a podívejte se na související vyhledávání, která Google a Bing doporučují v dolní části každé stránky s výsledky vyhledávání. Existují také online nástroje, které můžete použít ke spuštění výzkumu klíčových slov. Dva nejlepší jsou Plánovač klíčových slov Google AdWords a Průzkumník klíčových slov Moz.com. Nejenže navrhují klíčová slova, ale také se vracejí klíčové metriky jako je měsíční objem, obtížnost, organická CTR a další. Níže můžete vidět návrhy klíčových slov Moz.com pro výraz „digitální marketing“ pro americký trh.

2. Vytvářejte kvalitní obsah

Založení blogu a vytváření kvalitního obsahu je pro SEO stále důležitější. Google zdůrazňuje kvalita obsahu jako hodnotící faktor na chvíli. Nedávná aktualizace algoritmu Google Hummingbird je považována za nejvýznamnější úpravu od roku 2001. Přesouvá zaměření z cílových klíčových slov na kontextovou relevanci. Klíčová slova jsou sice stále důležitá, ale kvalitní obsah už nelze ignorovat. Pokud chcete, aby vás vyhledávače našly, musíte v dnešní době ovládat umění vyprávění příběhů. Google Webmasters má také vynikající Směrnice kvality který podrobně popisuje zásady, které je třeba dodržovat, pokud chcete, aby byl váš obsah hodnocen dobře.

Kvalita obsahu je také klíčovým faktorem v sociálních médiích, který přesvědčuje uživatele, aby sdíleli vaše příspěvky nebo sledovali váš účet. Virální marketing je například nepředstavitelný, aniž byste vašemu publiku poskytli poutavý obsah. Udělat váš obsah zajímavým nebo vtipným už však nestačí. Vysoká čitelnost je stejně zásadní, protože uživatelé mají tendenci opouštět váš web, pokud jim váš obsah připadá příliš komplikovaný. Čitelnost se také stává a velká část hodnotícího algoritmu Google. Existuje řada nástrojů, pomocí kterých můžete zkontrolovat čitelnost vašeho obsahu, jako je například aplikace Hemingway. Zpravidla se zaměřte na stupeň 9 nebo nižší, protože složitější texty způsobují mnoha uživatelům internetu potíže.

3. Optimalizujte obsah pro vybrané úryvky Google

Svůj obsah můžete optimalizovat, abyste se dostali také do vybraných úryvků Google. Vybrané úryvky jsou zvýrazněné blokové prvky v horní části stránek s výsledky vyhledávání. Mají tři hlavní typy:

1. odstavce
2. seznamy
3. tabulky

Zde je například uvedeno, jak vypadají vybrané úryvky pro vyhledávací dotaz „recept na nejlepší tvarohový koláč“. Ačkoli část „Lidé se také ptají“ není součástí oficiálních vybraných úryvků, často je následuje na stránkách s výsledky vyhledávání.

Svůj obsah nemůžete oficiálně označit jako Vybraný úryvek, protože jej Google určuje programově. Pokud však prozkoumáte existující vybrané úryvky v rámci svého mezeru na trhu, můžete odhadnout, jaký druh obsahu Google preferuje.

Číst:  Komplexní průvodce, jak stahovat příběhy z Instagramu do počítače nebo telefonu

Výzkumy shromážděné Moz.com tvrdí, že většina vybraných úryvků pochází ze stránek zařazených v top 10, ale ne nutně jako č. 1. Nadpisy často používají formát otázky („jak?“, „co?“, „který?“) nebo obsahují srovnání („vs“, „verzus“, „porovnání“). Ve úryvcích funkcí se také často objevují příspěvky typu seznam s pokyny, jako je recept výše. Manuální průzkum Google vám může poskytnout užitečné informace o tom, jak propagovat svůj web ve vyhledávačích.

4. Zahrnout a optimalizovat obrázky

Používání poutavých snímků je zásadní, pokud chcete zaujmout návštěvníky. Zejména proto, že stránky sociálních médií zaměřené na obrázky, jako je Instagram a Pinterest, jsou v dnešní době stále populárnější. Pro čtenáře je také snazší procházet vaše blogové příspěvky a články, pokud text občas rozdělíte pomocí obrázků. Můžete použít své vlastní fotografie, statistiky, snímky obrazovky, infografiku nebo fotografie z akcií. Pixabay, Unsplash a Pexels jsou příklady kvalitních webů s fotografiemi, kde si můžete zdarma stáhnout obrázky bez licenčních poplatků.

Je důležité optimalizovat obrázky i pro web. Dnes více než polovina návštěvníků prohlíží váš web na mobilním zařízení. Velké obrázky se na mobilu načítají pomalu, takže obrázky vždy komprimujte pomocí nástrojů jako TinyPNG nebo TinyJPG. Pokud již máte funkční web, můžete také použít Ahrefs k nalezení obrázků, které potřebují optimalizaci. Jednoduše musíte spustit nástroj pro vytváření sestav SEOptimeru a přejděte dolů do sekce „Optimalizovat obrázky“, kde najdete seznam špatně optimalizovaných obrázků.

Nezapomeňte také věnovat pozornost dostupnosti. K obrázkům vždy přidávejte alt tagy, popisy a názvy, protože lidé používající programy pro čtení z obrazovky k nim jinak nemají přístup. Kromě toho je pro Google důležitá také dostupnost, zejména pokud se chcete dostat do výsledků vyhledávání obrázků.

5. Vybudujte silné zpětné odkazy

Kdysi bylo SEO především o odkazech. Přestože se věci od prvních dnů Google hodně změnily, zpětné odkazy jsou stále nezbytné, pokud chcete úspěšně propagovat svůj web online. Zpětné nebo příchozí odkazy jsou odkazy, které směřují z jiných webových stránek na váš web. Na druhou stranu odchozí odkazy jsou odkazy, které směřují z vašeho webu na jiné webové stránky. Zpětné odkazy nejsou důležité jen proto, že jsou návštěvníci přesměrováni na váš web, ale jsou také klíčovým rozhodujícím faktorem vyhledávačů.

Žádný odkaz však nebude pro SEO dobrý. Google při vyhodnocování zpětného odkazu bere v úvahu následující věci:

  • Zpětný odkaz musí pocházet z relevantní webové stránky s podobným obsahem.
  • Je lepší, když odkaz pochází z vysoce postaveného a/nebo autoritativního webu. Zpětné odkazy z domén využívajících příponu .edu, .gov nebo .org jsou vyhledávači vysoce důvěryhodné.
  • Je lepší, když text kotvy obsahuje vaše klíčová slova (např. „tipy pro digitální marketing“ je lepší text kotvy než „klikněte sem“).
  • Měl by to být odkaz dofollow, což znamená, že související značka HTML by neměla obsahovat atribut rel=”nofollow”.

Nejlepší způsob, jak získat zpětné odkazy, je přijímat přirozené odkazy. K tomu dochází, když na váš web odkazují jiné stránky, protože máte úžasný obsah. Kromě přirozených odkazů můžete získat odkazy pro dosah tím, že oslovíte jiné webové stránky ve vašem výklenku a požádáte je o přidání odkazů na váš web. Existuje několik testovaných metod, jak to udělat přesvědčivým způsobem:

  • Požádejte webmastery, aby odkazovali na váš vysoce kvalitní a relevantní obsah, který cílí na stejné publikum. Zde se hodí zejména infografiky, statistiky, analýzy, whitepapers.
  • Příspěvek hosta na autoritní webové stránky ve vašem oboru. Mnoho vysoce postavených webů, jako je Entrepreneur, Forbes a Hubspot, má příležitosti pro hostující blogery.
  • Pokud máte produkt, požádejte oblíbené blogery nebo influencery, aby jej zkontrolovali výměnou za vzorek produktu, kupón nebo poplatek.
  • Odešlete svůj obsah do online adresářů, jako je Moje firma na Googlu, Bing Places a Zlaté stránky. Zde je skvělý seznam od Wix.com online adresáře kde můžete propagovat svůj web.

Mnoho návštěvníků webových stránek v dnešní době přichází ze sociálních sítí. Ve skutečnosti je důvěra novou měnou v digitálním věku, což je také jedním z důvodů popularity sociálních médií. Lidé důvěřují svým přátelům více než vyhledávačům nebo reklamám, takže s větší pravděpodobností sledují odkazy sdílené lidmi, které znají. Proto je důležité důsledně propagovat svůj web na sociálních sítích.

Číst:  Jak smazat účet hrdiny kurzu v roce 2024

Vyberte si několik kanálů, které dobře vyhovují vašemu publiku. Není zde žádné obecné pravidlo. Chce to trochu experimentování, abyste zjistili, co pro vaši firmu funguje. Udržujte svůj profil na webu sociálních médií, pouze pokud generuje potenciální zákazníky a prodeje. Existují pár metrik můžete použít k posouzení úspěšnosti kanálu sociálních médií, jako je návštěvnost z doporučení, míra prokliku a celkový dosah. Jako příklad uvádíme jednu z analytických stránek Twitteru se zobrazeními a mírou zapojení za 4 týdny.

Pravidelné zveřejňování příspěvků je také důležité, pokud chcete svůj web úspěšně propagovat na sociálních sítích. Existuje několik nástrojů pro automatizaci sociálních médií a generování potenciálních zákazníků, které můžete použít k automatizaci určitých úkolů, jako je plánování příspěvků. Nejoblíbenější jsou Hootsuite, Buffer a Crowdfire. Nepřehánějte to však, sociální sítě to začaly brát vážně agresivní používání botů.

7. Zveřejňujte různorodý obsah na sociálních sítích

Ačkoli si většina lidí pod pojmem online obsah představí články, blogové příspěvky a další textový obsah, sociální web je o všem rich media. Odkazuje na všechny druhy obsahu, se kterým mohou uživatelé interagovat, jako jsou videa, audio, vložené aplikace, ankety a gify. Kromě bohatých médií zvyšují zapojení na sociálních sítích také vizuální prvky, jako jsou obrázky, memy a animace. Celkově vzato, pokud chcete rychle zvýšit sledovanost na sociálních sítích, poskytněte uživatelům co nejrozmanitější obsah.

Naštěstí mají stránky sociálních médií několik nástrojů, které můžete použít k vytvoření různorodého obsahu bez velkých technických znalostí. Vezměte si jako příklady filtry Instagramu, průzkumy Twitteru a platformu pro streamování videa na Facebooku Live. Oblíbené platformy pro blogování, jako je WordPress a Medium, vám také umožňují přidávat na váš web bohatý obsah, jako jsou videa na YouTube, tweety a doporučené odkazy. Když plánujete, jak propagovat svůj web online, nikdy nezapomínejte na nástroje nabízené weby sociálních sítí zdarma.

8. Spusťte cílené sociální reklamní kampaně

Stránky sociálních médií však nejsou jen o bezplatných nástrojích. Pokud na to máte rozpočet, můžete také zvážit spuštění cílené sociální reklamní kampaně. Všechny platformy sociálních médií mají možnosti inzerce, které vám umožňují oslovit cílové publikum na základě údajů souvisejících s jejich demografickými údaji a chováním. Než však zahájíte sociální reklamní kampaň, je lepší zjistit, které stránky sociálních sítí vaše publikum používá. Níže se můžete podívat na srovnání Pew Research Center používání sociálních sítí v roce 2018:

Výše uvedené statistiky se týkají Spojených států, ale můžete najít podobné údaje týkající se jakékoli jiné země nebo oblasti. Pokud znáte demografické údaje návštěvníků svého webu, můžete se rychle rozhodnout, která platforma sociálních médií je pro vás nejlepší. Většina webů sociálních médií umožňuje vytvářet různé typy reklam, proto je dobré před spuštěním kampaně důkladně prozkoumat možnosti. Facebook vám například kromě jiných možností umožňuje vytvářet reklamy na fotografie, videa, karusely a prezentace.

9. Vybudujte komunitu

Pokud chcete zvládnout propagaci svého webu online, musíte porozumět chování svého publika. Budování komunity kolem vaší značky je pravděpodobně nejlepší způsob, jak toho dosáhnout. Ve skutečnosti je komunita podobná ohniskové skupině, které se můžete kdykoli zeptat na cokoli. Kromě sledování a analýzy údajů o chování vám komunita může také pomoci prodávat produkty loajální zákaznické základně.

Příslušnost ke komunitě také zvyšuje hodnotu vašich zákazníků. To platí zejména, pokud podnikáte ve znalostním průmyslu. Rady kolegů, nová připojení a možnosti vytváření sítí jsou v dnešní době považovány za mimořádně cenné. Pocit sounáležitosti dále zvyšuje důvěru vašich zákazníků ve vaši značku a přiměje je propagovat váš web mezi svými přáteli. Svou komunitu můžete provozovat na svém vlastním webu nebo využít externí nástroje, jako je Facebook nebo LinkedIn Groups. Například takto vypadá SEO komunita Moz.com hostovaná na jejich vlastní doméně:

Číst:  Průvodce nejlepšími platformami pro správu vašeho blogu

10. Zaujměte uživatele cílenými zpravodaji

Newsletterové kampaně jsou jednou z nejpopulárnějších metod digitálního marketingu. Existuje celá řada e-mailových marketingových nástrojů od MailChimp po Email Octopus, pomocí kterých můžete své kampaně automatizovat. V posledních letech jsou ale schránky lidí přeplněné (často nevyžádanými) newslettery. E-mailoví obchodníci proto potřebují najít způsoby, jak nebýt považováni za spammery a získat pozornost svého publika. Segmentace e-mailových marketingových seznamů je osvědčená metoda, jak zvýšit míru otevření a kliknutí. Níže se můžete podívat na výsledky Výzkum MailChimpu o úspěchu segmentovaných newsletterových kampaní:

Jak vidíte, segmentované newsletterové kampaně mají mnohem lepší výsledky ve všech měřených metrikách. O 100,95 % vyšší míra prokliku je obzvláště působivý výsledek. Většina nástrojů e-mailového marketingu má vestavěné nástroje pro segmentaci seznamu, ke kterým máte přístup přímo z jejich rozhraní. Své e-mailové seznamy můžete segmentovat na základě několika kritérií, například:

  • demografické údaje,
  • míra zapojení (např. míra prokliku, míra otevření),
  • umístění,
  • minulé chování (např. minulé nákupy, utracená částka, datum posledního nákupu),
  • osobní zájmy,
  • výsledky průzkumu,
  • atd.

11. Používejte reklamu ve vyhledávačích

Platba za proklik (PPC) reklama nabízená vyhledávači má řadu výhod, a to jak pro velké, tak pro malé online podniky. Umožňuje vám rozhodnout o každém aspektu, jak propagovat svůj web ve vyhledávačích Google, Bing nebo jiných vyhledávačích. Reklamní kampaň pro vyhledávače můžete provozovat i s minimálním rozpočtem. Průměrná cena za proklik v Google Ads je například nižší než 1,00 USD. Kvůli nízkým nákladům je také dobré začít kampaně s ukázkovým rozpočtem, abyste zjistili, co pro vaši firmu funguje a co ne.

Reklamní platformy pro vyhledávače, jako jsou Google Ads a Bing Ads, vám umožňují cílit kampaně na základě publika i obsahu. Pomocí cílení na publikum můžete k výběru diváků použít demografické údaje a údaje o chování. Na druhou stranu s cílením na obsah můžete určit témata, umístění a klíčová slova pro obsah a filtrovat uživatele. Můžete si také vybrat z různých formátů reklamy, jako jsou textové reklamy, responzivní reklamy, grafické reklamy, videoreklamy a další. Možnosti inzerce ve vyhledávačích jsou v podstatě nekonečné. Existuje několik tipů, které můžete použít k dalšímu zvýšení míry konverze vašich kampaní. Můžete například do svých reklam přidat výzvy k akci, propojit je s odpovídajícími vstupními stránkami a používat specifické techniky copywritingu také.

12. Sledujte statistiky výkonu

Abyste věděli, jak propagovat svůj web online, musíte neustále sledovat výsledky svého marketingového úsilí. Webové prostředí se neuvěřitelně rychle mění a vaše firma se musí přizpůsobit měnícímu se trhu. Strategie, která fungovala loni, nemusí nutně fungovat v budoucnu. Chcete-li udržet míč v pohybu, musíte neustále analyzovat několik faktorů, jako jsou:

  • které zdroje návštěvnosti přivádějí nejvíce návštěvníků,
  • která témata vedou k nejoblíbenějším blogovým příspěvkům,
  • která klíčová slova přinášejí největší expozici,
  • na kterých sociálních sítích jste nejoblíbenější,
  • které reklamní kampaně fungují nejlépe,
  • odkud pochází většina vašich návštěvníků,
  • atd.

Naštěstí existuje několik analytických nástrojů, které můžete použít k měření výkonu svého webu. Nástroje pro webovou analýzu, jako je Google Analytics, můžete přidat na svůj web pomocí jediného skriptu. Umožňují vám sledovat demografické údaje uživatelů, polohu, chování, aktivitu, míru okamžitého opuštění, návštěvnost z doporučení a další údaje.

K měření úspěšnosti vašich kampaní na sociálních sítích můžete také použít analytické nástroje na sociálních sítích. Nástroje pro audit SEO, jako je Ahrefs, vám také mohou pomoci analyzovat vaši strategii pro vyhledávače.

Zabalit se

Vymyslet, jak propagovat svůj web online, vyžaduje hodně úsilí a odhodlání. Potřebujete shromáždit znalosti o chování vašich návštěvníků, sledovat trendy, produkovat kvalitní obsah, provozovat reklamní a informační kampaně, budovat základnu věrných následovníků a další. Správné nástroje a techniky vám mohou pomoci dosáhnout vašich cílů digitálního marketingu. Když rozumíte své pozici na trhu a svým příležitostem, můžete neustále upravovat svou marketingovou strategii, abyste dosáhli nejlepších výsledků.