Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

40 nejdůležitějších faktorů hodnocení SEO pro Google

40 nejdůležitějších faktorů hodnocení SEO pro Google

Chcete se tedy v Googlu umístit výše.

Jo, ty a všichni ostatní – a matka všech ostatních. Nejsi jediný, kdo má na mozku SERP.

Existují miliony webových stránek, které s vámi soutěží o vyšší hodnocení a větší organickou návštěvnost.

K určení kvality a relevance webových stránek používá Google více než 200 metrik.

Upřímně, nemusíte vědět o všech 200.

V tomto příspěvku najdete 40 nejdůležitějších faktorů hodnocení SEO spolu s praktickými tipy, které vám pomohou výrazně zlepšit vaše SEO.

Než začneme s faktory hodnocení SEO, rád bych upozornil, že Google během roku několikrát změní svůj algoritmus. Proto některé z těchto hodnotících faktorů mohou ztratit nebo zvýšit svou důležitost.

40 nejdůležitějších faktorů hodnocení SEO pro Google

1. Zpětné odkazy

Již více než deset let jsou zpětné odkazy nejdůležitějším hodnotícím faktorem v Google.

Hodně se diskutovalo o tom, že zpětné odkazy ztratí svou hodnotu a důležitější budou další faktory. Pravdou však je, že bez zpětných odkazů je nemožné hodnotit web za konkurenční výraz.

Matt Cutts uvedl, že postupem času budou zpětné odkazy trochu méně důležité, protože Google hledá nové způsoby hodnocení webových stránek. Přesto mají zatím největší hodnotu stále zpětné odkazy.

Zde je odpověď Matta Cuttse na otázku „Ztratí zpětné odkazy svou důležitost v hodnocení?“

Náznak: Použijte Ahrefs ke sledování svého profilu zpětných odkazů a dostávejte upozornění, když váš web získá nové odkazy.

2. Kvalita obsahu

V poslední době Google výrazně vylepšil svůj algoritmus, zejména po aktualizaci Google Hummingbird, a nyní rozumí vaší struktuře obsahu.

Užitečné články, které poskytují hodnotu, budou odměněny vyššími hodnoceními, zatímco ty, které nepřinesou na stůl nic nového, budou muset pracovat trochu více. Například, špatně vytvořené affiliate weby mají menší šance na umístění na Googluve srovnání s robustními weby, které publikují podrobné návody a průvodce.

Pokud chcete být vysoko, ujistěte se, že vaše články jsou hodné.

3. Délka obsahu

Délka vašeho obsahu je velmi důležitá. Mnoho studií prokázalo, že čím delší je váš obsah, tím lepší bude hodnocení na Googlu. Netřeba dodávat, že váš obsah musí být užitečný.

Pokud jde o délku obsahu, existují různé názory. Jedno je jisté, doby, kdy stačilo 500 slovních článků, jsou dávno pryč.

SerpIQ analyzoval 10 nejlepších výsledků a jejich obsahová délka a výsledky hovoří samy za sebe:

4. Relevance a autorita zpětných odkazů

Není to jen o počtu zpětných odkazů, které máte. Jde spíše o to, jak relevantní jsou weby, které na vás odkazují. Google analyzuje vaše zpětné odkazy, aby zjistil, zda pocházejí z webových stránek souvisejících s vašimi.

Číst:  Co dělat, když zařízení Google Home nerozumí nebo Asistent Google nereaguje

Zpětné odkazy jsou vaší vstupenkou do nebe nebo pekla. Pokud má váš web čistý profil zpětných odkazů se spoustou kvalitních a relevantních zpětných odkazů, budete mít z dlouhodobého hlediska hodně co získat. Pokud však máte nekvalitní zpětné odkazy z nesouvisejících webů, hrozí sankce.

5. Různé zpětné odkazy

Zatímco v kontextu mají zpětné odkazy největší hodnotu SEO, je nejlepší mít různé zpětné odkazy. Například weby, které mají 80 % zpětných odkazů z adresářů, mohou na Google upozornit, že je něco nepřirozené a někdo dělá nějaké odfláknuté SEO.

Když děláte linkbuilding, nepřehánějte žádnou jednu metodu. Místo toho buďte kreativní a snažte se získat různé typy odkazů. Ujistěte se, že nevytváříte zpětné odkazy, které porušují pokyny společnosti Google.

6. Distribuce kotevního textu

Kotevní texty používané pro vaše zpětné odkazy jsou kritické. Google pomocí této metriky zjišťuje, zda jste příliš neoptimalizovali své odkazy na hodnocení pro konkrétní klíčová slova. Rozmanitost je klíčem k dobré distribuci kotevního textu.

Nejpoužívanějšími kotvícími texty by měla být vaše značka, následovaná mnoha obecnými. Přílišná optimalizace klíčových slov pro peníze může znamenat potíže pro váš web.

7. Aktualizace obsahu

Google sleduje, jak často na svém webu publikujete nový obsah a zda aktualizujete starý obsah. Pomocí této metriky zjišťují, zda je váš web stále naživu, a připisují velký kredit webům, které často publikují články.

Google začal zvýrazňovat data ve výsledcích vyhledávání, zejména u vyhledávání, kde na datech záleží.

8. Reklamy nad okrajem

The algoritmus rozvržení stránky zkontroluje, zda nemáte nad okrajem příliš mnoho reklam. Google vybízí webmastery, aby vytvořili dobrou uživatelskou zkušenost, a netřeba dodávat, že to není možné, pokud je sekce nad okrajem plná reklam.

Pokud jsou první věcí, kterou návštěvník na vašem webu uvidí, reklamy, měli byste zvážit odstranění některých z nich, abyste se vyhnuli penalizaci. Google uvedl, že obdržel řadu stížností od frustrovaných uživatelů, kteří tvrdili, že museli projít dolů kolem spousty reklam, aby viděli obsah.

Pokud jste prodej nebo nákup odkazůujistěte se, že používáte a nofollow atribut. Vaše placené zpětné odkazy by neměly ovlivnit výsledky vyhledávání.

Pokud kupujete nebo prodáváte zpětné odkazy dofollow, Google vás bude považovat za účastníky schématu odkazů a bude vás penalizovat za manipulaci s hodnocením.

10. Odchozí odkazy na nekvalitní nebo penalizované webové stránky

Neodkazujte na nesouvisející weby a weby, které byly deindexovány nebo penalizovány společností Google. Vaše externí zpětné odkazy jsou doporučení pro vaše uživatele a musí být velmi kvalitní.

Pokud musíte odkazovat na nekvalitní web, je nejlepší použít odkaz nofollow.

Nikdy nevkládejte odkazy na webové stránky pro dospělé nebo hazardní hry, pokud vaše webové stránky nepocházejí ze stejného místa.

11. Automaticky generovaný obsah

Před několika lety byl automaticky generovaný obsah mezi webmastery velmi běžný. V dnešní době se věci dramaticky změnily a webové stránky, které mají takový obsah, jsou rychle penalizovány službou Google Panda.

12. Duplicitní obsah

Duplicitní obsah může být vaší nejhorší noční můrou, protože je často těžké ji identifikovat. Roboti Google analyzují váš web a hledají duplicitní obsah.

Pokud máte podobné odstavce nebo články s tím, co je již indexováno, je možné, že Google označí váš obsah jako spam a zakročí proti němu.

Google říká, že je v pořádku zveřejňovat citace z článků, protože to nic neovlivní. Pokud však máte více než jeden odstavec duplicitního obsahu, doporučuje se použít rel=canonical, abyste nebyli penalizováni filtry Google.

13. Rychlost načítání webu

Všechny velké vyhledávače připisují větší kredit webům, které se načítají rychleji. Nikoho to nepřekvapí, protože většina uživatelů očekává, že se webová stránka načte do dvou sekund.

V době psaní tohoto příspěvku Google testuje úryvek, který označuje webové stránky, které mají špatnou dobu načítání. K Neeraj nedávno zveřejnil snímek obrazovkyzobrazující takový úryvek:

Číst:  .pem soubory: co jsou a k čemu jsou

14. Počet komentářů na příspěvek

Aby Google určil, jak poutavý je váš obsah, zjišťuje, jak často uživatelé publikují komentáře na vašem webu.

Komentáře na blogu jsou také považovány za aktualizaci stávajícího obsahu, takže je velmi důležité, aby vaši uživatelé sdíleli svůj názor.

Články se spoustou komentářů jsou obvykle hodnoceny lépe.

15. Ztráta zpětných odkazů

Získávání zpětných odkazů je vždy skvělé a Google vám dává větší důvěryhodnost, zvláště pokud tyto odkazy pocházejí z autoritativních domén. Pokud však váš web ztrácí hodně zpětných odkazů, může to mít negativní vliv na vaše hodnocení.

Chcete-li vědět, kdy vaše webové stránky ztrácejí odkazy, použijte nástroj Ahrefs Backlink Research. Automaticky kontroluje celý váš profil zpětných odkazů a odesílá e-mailová upozornění, když se změní stav jednoho z vašich odkazů.

16. Zpětné odkazy IP umístění a TLD

Velmi důležitý faktor, který je třeba zvážit, zvláště pokud děláte SEO pro místní firmu.

Například webové stránky z Velké Británie by měly mít většinu zpětných odkazů pocházejících z jiných stránek umístěných ve Velké Británii.

Nemělo by smysl získávat tuny odkazů z Ruska, Číny nebo jiných částí světa.

Zkontrolujte IP a TLD nebo domény, které s vámi odkazují.

17. Většina odkazovaných stránek

V Nástrojích pro webmastery Google můžete získat přehled o vašich nejvíce odkazovaných stránkách. Většina vašich zpětných odkazů obvykle směřuje na vaši domovskou stránku. Pokud však nemáte žádné další zpětné odkazy směřující na interní odkazy, může to v očích Googlu vypadat nepřirozeně.

18. Značka názvu

Tagy názvu jsou jedním z nejdůležitějších on-page SEO faktorů vašeho webu. Kromě samotného obsahu tímto způsobem Googlu sdělíte, o čem váš článek je. Vaše značky názvu by měly obsahovat hlavní klíčová slova nebo jimi začínat.

19. Popis metadat

Meta description je dalším velmi důležitým on-page SEO signálem. Každá stránka by měla být optimalizována a měla by obsahovat popis vašeho obsahu. Použijte svá hlavní klíčová slova, ale nezneužívejte je.

20. Celkový počet stránek na vašem webu

I když nejde jen o počet článků, které váš web má, ale spíše o kvalitu, záleží také na tom, kolik stránek váš web celkově indexoval na Googlu.

21. SSL certifikát

Nedávno Google uvedl, že poskytne o něco větší výhodu webům elektronického obchodu, které používají certifikáty SSL. I když to příliš nezvýší vaši návštěvnost ani hodnocení, je nejlepší se řídit Doporučené postupy SEO.

22. Vybudované nepřirozené zpětné odkazy

Pokud provozujete kampaně na vytváření odkazů a vytváříte příliš mnoho zpětných odkazů v krátké době, může se Google na váš web podívat blíže. Pokud je váš profil zpětných odkazů nepřirozený, váš web je ohrožen.

Může se také stát, že někdo proti vašemu webu vede negativní SEO útok a v tomto případě byste měli podniknout kroky, než bude příliš pozdě.

Pomocí SEOptimeru zjistěte, kdy váš web získává nové zpětné odkazy, a udržujte přirozený tok.

23. Mapa stránek

Soubor Sitemap může Googlu pomoci najít a procházet stránky vašeho webu. Neexistuje však žádná záruka, že Google bude indexovat všechny tyto stránky. Chcete-li zvýšit index a rychlost procházení, měli byste získat větší autoritu a pověst.

24. Vnitřní propojení

Odkazy na váš obsah mají velkou hodnotu a mohou vám také pomoci zvýšit průměrnou dobu návštěvy návštěvníků. Dobrá vnitřní struktura propojení může snížit míru okamžitého opuštění a zlepšit celkový uživatelský dojem.

25. Míra okamžitého opuštění a průměrná doba na návštěvu

Google používá různé metody, aby zjistil, zda byl návštěvník s výsledky vyhledávání spokojen. Běžným způsobem, jak toho dosáhnout, je podívat se na míru okamžitého opuštění vašich stránek a na to, jak dlouho návštěvníci na vašich stránkách zůstávají.

Existují dva různé způsoby, jak může Google analyzovat vaši míru okamžitého opuštění a AVG čas na návštěvu. Prvním z nich je převzít data přímo z Google Analytics.

Pokud nemáte nainstalovanou službu Analytics, může Google určit vaši míru okamžitého opuštění analýzou toho, jak dlouho uživateli trvá, než klikne na tlačítko Zpět v prohlížeči a vrátí se k původnímu vyhledávacímu dotazu.

Číst:  Software pro správu vozového parku: 20 nejlepších programů pro správu vozového parku v roce 2024

26. Přidružené odkazy

Google nepenalizuje webové stránky s přidruženými odkazy. Ale pokud máte příliš mnoho takových odkazů, algoritmus může označit váš web jako „tenký affiliate web“ a snížit vaši autoritu.

27. Doba provozuschopnosti stránek

Problémy s údržbou nebo serverem mohou ovlivnit vaše hodnocení, pokud k nim často dochází. Záleží na tom, jak dlouho váš web nefunguje.

28. Chyby HTML a problémy s kódováním

Stránky s velkým množstvím chyb HTML mohou signalizovat nedbalé kódování a web nízké kvality. Ujistěte se, že vaše webové stránky nemají v Nástrojích pro webmastery Google žádné chyby HTML, které by mohly ovlivnit vaše hodnocení.

29. Používejte značky H1, H2 a H3

I když nadpisy nemusí hrát zásadní roli ve vašem celkovém výkonu SEO, je nejlepší je používat ve svém obsahu spolu s nejdůležitějšími klíčovými slovy.

Používejte ve svém obsahu pouze jeden nadpis H1, abyste Googlu sdělili, o čem vaše stránka je. H2 a H3 by měly podporovat váš hlavní titul.

Pořadí hierarchie by mělo být H1 > více H2 > více H3. Nepoužívejte tituly H3 před H2.

30. Přehnaná optimalizace čehokoli

Nic na vašem webu by nemělo být přeoptimalizováno, ať už on-page nebo off-page SEO. Když děláte SEO pro svůj web, snažte se dodržovat osvědčené postupy, ale bez přílišného přemýšlení.

31. Optimalizace obrazu

Vaše obrázky by měly obsahovat popisy, popisky a názvy. Ujistěte se, že název vašich obrázků je také relevantní, abyste mohli hodnotit i v obrázcích Google.

32. Nefunkční odkazy

Příliš mnoho nefunkčních odkazů na vašem webu může být známkou zanedbání a může nakonec ovlivnit vaše SEO. Pár nefunkčních odkazů tu a tam nebude příliš velký problém, ale pokud jich máte příliš mnoho, můžete mít potíže.

33. Odrážky a číslované seznamy

Pomocí uspořádaných a neuspořádaných seznamů strukturujte svůj obsah. Díky nim je váš obsah uživatelsky přívětivější a Google jednoznačně preferuje dobře organizovaný obsah.

34. Drobečková navigace a kategorie

Přidejte své příspěvky do nejrelevantnějších kategorií a zajistěte co nejhladší navigaci na vašem webu.

35. Historie domény

Před zakoupením nové domény analyzujte zpětné odkazy a historii webové stránky, abyste zjistili, zda byla webová stránka již dříve penalizována nebo deindexována z výsledků Google.

36. Každá shoda domén

Před několika lety vše, co jste potřebovali k umístění na první stránce v Google, byla doména obsahující vaše hlavní klíčová slova. Po aktualizaci algoritmu domén přesné shody se hodnota domén přesné shody značně snížila. Nespěchejte s nákupem domén s přesnou shodou. Vybudujte značku na základě hlavních klíčových slov.

37. Gramatika a pravopis

Gramatika není přímým signálem, který pomáhá určit kvalitu stránky. Statistiky však ukazují, že weby s menším počtem gramatických chyb mají tendenci být v SERPS hodnoceny lépe.

38. Stránky „Kontaktujte nás“ a „O nás“.

Google nemá rád anonymní stránky a vyzývá webmastery, aby vytvořili stránky „kontaktujte nás“ a „o nás“. Umožněte uživatelům snadno se s vámi spojit.

39. Délka URL

Na délce záleží. Do adres URL příspěvků není nutné zahrnout všechna klíčová slova. Vznikly by tak zbytečně dlouhé URL, které nejsou dobré pro SEO a ani pro sdílení na sociálních sítích.

40. Podmínky služby a stránky ochrany osobních údajů

Pokud máte firmu SAS nebo webovou stránku elektronického obchodu, je důležité vytvořit stránku s podmínkami.

Své webové stránky můžete na Googlu ohodnotit vysoko pro jakékoli klíčové slovo, budete-li dodržovat osvědčené postupy SEO.

Zvažte výše uvedené nejdůležitější faktory hodnocení SEO a vytvořte pevnou strategii, abyste překonali své nejdůležitější konkurenty