Postavte si jeden sami Stolní PC Není to tak těžké, pokud víte, kam položit ruce. Komponenty jsou naproti tomu již několik let zcela standardizovány a co víc, počet výrobců komponentů se díky nelítostné konkurenci a četným akvizicím výrazně snížil.
Jedinou možností, kterou dnes udělat, než si doma sestavit PC, je prakticky ta mezi CPU Intel nebo AMD a následně mezi základní deskou kompatibilní s první nebo s druhou.
Pro zbytek, v obou případech, paměti RAM které můžeme použít, je stejné, všechny pevné disky (dokonce i SSD) bude fungovat bez problémů a grafická karta a vše ostatní také. Rady nezbytné pro ty, kteří si chtějí sestavit svůj první počítač, jsou proto nyní všechny praktické a velmi málo teoretické, ale pokud nechcete riskovat poškození některých citlivých elektronických součástek, musíte je do písmene dodržovat.
Zjistěte si to (na YouTube), než způsobíte škodu
Dnes kdo chce sestavte si PC sami má k dispozici obrovský zdroj: Youtube. Video platforma Google je ve skutečnosti přeplněná tutoriály o tom, jak sestavit počítač počínaje jednotlivými součástmi, a první rada pro každého, kdo si chce úkol vyzkoušet, je podívat se na spoustu z nich.
Obvykle se jedná o videa o stavbě herních PC, strojů, u kterých může volba každé jednotlivé komponenty výrazně ovlivnit výsledný výkon. Pro tyto PC jsou skříně vybaveny mnoha ventilátory a jsou téměř vždy používány Led světla a někdy se také používají disipátory velmi pokročilé a složité pro CPU. Všechny věci, na kterých však moc nezáleží každému, kdo musí nastavovat počítač pro běžnější použití.
Pomineme-li však části týkající se těchto specifických komponent pro herní počítače, vše ostatní platí i pro běžné počítače: CPU se montuje vždy stejným způsobem, stejně jako grafická karta a pevný disk. Sledováním těchto videí se můžete naučit spoustu věcí právě proto, že postupy jsou vždy stejné. Když se podíváme na deset videí, zhlédneme tyto postupy desetkrát.
Pozor na výboje
Nepřítelem číslo jedna při sestavování PC od nuly jestatická elektřina který se běžně vyskytuje na našich rukou a oblečení. Jsou to elektrické mikronáboje, nic víc, ale stačí k poškození elektronické součástky navržené pro práci při velmi nízkém napětí.
Ti, kteří mají zkušenosti se stavbou počítačů, již vědí, co dělat, aby se vyhnuli rizikům, ti, kteří je nepotřebují antistatický náramek která má za úkol vybíjet statickou elektřinu do země. Každopádně ani náramek nic nezmůže, pokud se stůl, na kterém pracujeme, nevybije na podlahu (například když je na koberci nebo na velkém koberci).
Obecně byste se měli vyvarovat stavění počítače tam, kde je velmi suchý vzduch (méně vlhkosti, více statické elektřiny) a často byste se měli dotýkat kovové části skříně nebo nábytku, abyste vybili elektrické náboje. Důležité je také oblečení: vlna a syntetické látky vytvářejí spoustu statické elektřiny, je lepší se oblékat do bavlny.
Jak nainstalovat CPU
CPU je zdaleka nejdražší komponenta PC, a proto jí musíme věnovat největší pozornost. Také proto, že je choulostivý, zejména ve spodní části, kde je plný velmi malých kovových jehliček (“nohy” nebo “špendlík”), které se poměrně snadno ohýbají a lámou. Stačí špendlík méně nutnosti vyhodit dokonale dobrý CPU.
Až se dostanete k osudovému okamžiku vložení CPU do jeho “zásuvka“, proto je třeba věnovat veškerý čas pečlivé kontrole orientace a vyvarovat se špatného vložení procesoru.
Vyhněte se komplikacím
Jak jsme již uvedli dříve, do průměrného počítače není příliš potřeba vkládat systémy chlazení a větrání zvláště složité. A tím méně LED světla nebo jiné dekorace (které z dlouhodobého hlediska také trápí oči).
Zachovat jednoduchost je zlatým pravidlem pro sestavení PC od začátku bez zbytečných komplikací. Až budeme mít dostatek zkušeností, snad se nám podaří vnitřek počítače vyšperkovat vším, co máme nejraději. Ale ne dříve.
Udržujte pořádek
I když do našeho prvního PC nevložíme zbytečné komplikace, stále jich budeme mít slušný počet kabely uvnitř kterého budeme muset umístit velmi uspořádaně.
To nám umožní pracovat pohodlněji, zejména pokud budeme muset skříň znovu otevřít později, a zabráníme nebezpečné stagnaci vzduchu: kabely, ve skutečnosti, pokud jsou umístěny podél proud vzduchu ventilátory jej mohou zpomalit a nepřímo zvýšit vnitřní teplotu počítače.
Když ale teplota stoupne, procesor A GPU mohou mít vážné problémy, a proto se bezprostředně před uzavřením skříně musíme ujistit, že všechny kabely jsou úhledně seskupeny směrem od ventilátorů a že veškerý prostor mezi ventilátorem pro přívod vzduchu (obvykle umístěn dole, dole) skříně) a výstup vzduchu (téměř vždy umístěný za oblastí CPU) je zcela čistý.
Od společnosti Cultur-e