Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Aaron Swartz, chlápek z internetu

Aaron Swartz, chlápek z internetu

Pro mnohé, ne-li pro všechny, to bylo “ten internetový chlap“, jak je i název dokumentu natočeného v roce 2014 k jeho připomenutí. Ti, kteří ho měli možnost poznat, ho považují za jedna z nejchytřejších myslí své generace, divil se jakýsi chlapec, i když by to nikdy nepřiznal. Jeho touha pomáhat druhým a bojovat proti nespravedlnosti ho proměnila v jednu z tváří a hlasů protestu, který zastavil schválení SOPA (zkratka pro Zákon o zastavení online pirátství). On je Aaron SwartzThe Internetový chlap že chtěl udělat svět lepším místem.

Kdo je Aaron Swartz?

Hacktivistaprogramátor a spisovatel, Aaron Swartz se narodil v Chicagu 8. listopadu 1986 a již od prvních let života prokazuje neobyčejnou inteligenci a zvídavost. S programováním začal ve velmi mladém věku a svůj první web spustil ve 12 letech (jakási Wikipedie ante litteram). To mu umožňuje přijít do kontaktu s mnoha vývojáři – mezi nimi také Tim Berners-Lee) a přispět (zásadně) k vývoji protokolů, softwaru a portálů, které poznamenají historii webu 2.0 (RSS, Creative Commons a Reddit, abychom jmenovali tři).

Řeší se také Swartzovo nasazení a práce k občanskému, politickému a IT aktivismu. V roce 2009 spolupracoval na vzniku a růstu skupiny Výbor pro kampaň progresivní změny, přičemž v roce 2011 patřil mezi lídry protestu proti zmíněné SOPA. V lednu 2011 byl obviněn z toho, že si zdarma stáhl a na internet umístil archiv obsahující téměř 5 milionů vědeckých článků: riskoval trest 35 let vězení a pokutu 1 milion dolarů, ale soud nikdy nedospěje k závěru. Aaron Swartz se rozhodne vzít si život 11. ledna 2013 ve svém newyorském bytě.

Číst:  Co dělat, když vaše Wi-Fi připojení k internetu nefunguje

První roky života

Aaron Swartz se narodil v listopadu 1986 v Chicagu North Shore Country Day School – malá soukromá škola na předměstí Chicaga – do deváté třídy (ekvivalent prvního ročníku střední školy v Itálii) a poté opustit a věnovat se studiu na univerzitní úrovni. Odmala pěstoval svou vášeň pro IT, kterou mu předal jeho otec. Po škole tráví mladý Aaron celé hodiny studiem programování, začíná se zajímat o internet a kulturu, která se kolem něj točí.

Univerzitní léta

Aaron Swartz si mezitím najde čas, aby dokončil svá studia a zapsal se na univerzitu. Přihlásil se tedy na Stanfordskou univerzitu, kde založil svou první IT společnost. Informujte mě, to je název společnosti, sloužila jako wiki platforma na podporu projektu Otevřená knihovna Internet Archive. V roce 2005 došlo ke sloučení mezi Infogami a Reddit, sociální zpravodajský server, který je obzvláště populární ve Spojených státech. V říjnu 2006 koupil Reddit americké vydavatelství Condé Nast, ale kancelářský život nebyl pro Swartze příliš příjemný, protože se rozhodl opustit jakoukoli manažerskou roli ve společnosti.

Léta občanského aktivismu

Brzy se mladý Swartz, který se mezitím ve světovém hackerském vesmíru proslavil, začal zajímat o občanská práva a jejich obranu také prostřednictvím internetu.V roce 2008 založil web Watchdog.net,“místo dobré správy se zubyStránka shromažďuje a zobrazuje údaje týkající se politiků všech úrovní: způsob, jak mít práci amerických poslanců a senátorů vždy pod kontrolou.

Číst:  Výhody létajících jeřábů pro zvedání těžkých břemen

Následující rok spustil Výbor pro kampaň progresivní změny, občanský a politický experiment, jak jej sám Swartz definuje. Aaron Swartz doufá, že díky tomuto výboru bude moci ovlivňovat jednání politiků a vést k vytvoření sdílenější a „populárnější“ politické moci. Následující rok jeho aktivismus prošel ještě dalším vývojem, s vytvořením Pokrok poptávkyskupina hacktivistů používaná k organizování „nátlakových skupin“ proti politikům a zákonodárcům v otázkách souvisejících s občanskými právy, vládní reformou a dalšími záležitostmi.

SOPA

Ale národní a mezinárodní proslulost přichází ve dnech protestu proti SOPA (Zákon o zastavení online pirátstvíZákon proti online pirátství), zákon vytvořený vládou USA za účelem boje proti porušování autorských práv, ke kterému dochází online. Zákon, který by však usnadnil vládě USA zastavit činnost webových stránek a poskytovatelů, kteří jsou považováni za vinné z některých trestných činů.

Také díky zviditelnění díky „argumentům“ obvinění, které veřejně pronesl Aaron Swartz, bylo opatření staženo a pohřbeno lidovým protestem.

PACER a JSTOR

Swartzův boj za svobodu informací a znalostí však nezůstal jen u veřejných akcí a demonstrací proti vládním rozhodnutím. V roce 2008 si díky programu napsanému v Perlu stáhl 2,7 milionu federálních dokumentů, které byly považovány za veřejné, hostované na serverech Veřejný přístup k soudním elektronickým spisům (PACER). Cílem je zpřístupnit tyto dokumenty většímu počtu lidí. Swartz je vyšetřován FBI, ale jelikož se jedná o veřejné dokumenty, neexistují proti mladému aktivistovi žádné důkazy a vše je archivováno během několika měsíců.

Číst:  Důležité pozice pro uplatnění v bankovním sektoru

Mezi koncem roku 2010 a začátkem roku 2011 Swartz opakuje stejnou operaci s JSTOR, jedno z největších úložišť akademických dokumentů na světě. Tentokrát však FBI mladého hackera zatkne a obviní ho z neoprávněného a nelegálního přístupu k počítačovému systému. Těžké obvinění, které mohlo Swartze stát trest až 35 let vězení a pokutu 1 milion dolarů. Aaron Swartz se opět v oku soudní bouře psychicky zhroutí a nyní v depresi se rozhodne vzít si život ve svém newyorském bytě.

11. ledna 2018

Od společnosti Cultur-e