Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

CDN, síť v rámci sítě pro distribuci obsahu

CDN, síť v rámci sítě pro distribuci obsahu

Pro Síť pro doručování obsahu (síť pro doručování obsahu, často zkrácená na CDN) znamená síť počítačů a serverů, vzájemně propojených prostřednictvím internetu a používaných k distribuci velkých souborů a dat, jako jsou streamování filmů a televizních programů, po celém světě.

Co je CDN

THE Síť pro doručování obsahu jedná se o síť v rámci internetu, desítky serverů (někdy i stovky či tisíce) rozmístěných na pěti kontinentech, které hostí stejný obsah (obvykle filmy a další velké multimediální soubory), čímž je zpřístupňují počítačům po celém světě. Cílem je optimalizovat proces doručování obsahu různým uzly sítě, kteří o to požádají, a zajistí, že žádné špičky v žádostech nebudou mít negativní dopad na výkon serveru.

Zejména při práci s multimediálními soubory – jako je živé vysílání televizních událostí nebo filmů – mohou centralizované systémy založené na jediném distribučním serveru zaznamenat výrazné snížení výkonu. To má nevyhnutelně dopad na kvalitu zvuku a obrazu distribuovaného obsahu: díky CDN je možné tento problém překonat přesměrováním provozu na jiné servery, dokonalou kopií originálu, zachováním výkonu internetu a kvality distribuovaného obsahu beze změny.

Jak funguje CDN

The Síť pro doručování obsahu Má poněkud elementární provoz. Souhrnně bychom mohli říci, že „v šestnáctinách“ reprodukuje to, co internet ve velkém. Internet byl navržen a postaven podle principuend-to-end (od konce do konce). Základem této volby je touha zajistit, aby fungování sítě bylo co nejfunkčnější a lineární, a to svěřením dvou krajních uzlů řetězce (tzv.hostitelé na jedné straně a uživateli na straně druhé) úkol zvolit způsob regulace datového provozu. Výsledkem je struktura, která se v podstatě zabývá pouze předáváním informací mezi dvěma uzly, zatímco zbytek je svěřen hlavním aktérům (hostitelé a koncový uživatel).

Číst:  Co je to vysokopásmová paměť a jak to funguje

The Síť pro doručování obsahu reprodukuje tento princip v malém, vynásobením serverových uzlů, na které se mohou uživatelské uzly odkazovat pro požadavky na data. To mimo jiné umožňuje zmenšit vzdálenost mezi dvěma krajními uzly: pokud je v síti založené na jediném serveru uživatel nucen používat tento jediný uzel vzdálený možná tisíce kilometrů, díky CDN se provoz sítě uživatel je přesměrován nahostitelé přítomen v síti nejblíže k němu as největší dostupností šířky pásma. Výsledkem je rychlejší a plynulejší navigace.

Aby byla tato síťová architektura možná a funkční, byla v průběhu času vyvinuta celá řada protokolů ad hoc. L’Protokol pro přizpůsobení internetového obsahu (ICAP) zaručuje například spojení mezi různými servery stejného CDN, i když v posledních letech bylo nahrazenoOtevřete Pluggable Edge Services (OPES); díky ESI (okrajová strana zahrnuje), malý značkovací jazyk podobný HTML, nicméně škálovatelnost systému. Systém je definován jako škálovatelný, když má schopnost „růst“ nebo „zmenšovat“, tj. zvětšovat nebo zmenšovat svou velikost v závislosti na potřebách a dostupnosti.

Dějiny

Síť pro doručování obsahu je poměrně mladá. První experimenty tohoto druhu provedla v polovině 90. let NEXUS International Broadcasting Association, neziskový IT podnikatelský inkubátor se sídlem v Miláně. První komerční verze Síť pro doručování obsahu byl spuštěn v roce 1995 samotným NEXUSem a okamžitě pochopil jeho technologický a finanční potenciál.

V následujících letech byl systém exportován i do USA a dalších západních zemí, ale právě v domovině internetu našel zajímavější aplikace a větší rozpětí pro vývoj. V roce 1998 byl založen absolvent Massachusetts Institute of Technology Akamaipřední světová společnost v poskytování služeb CDN.

Číst:  Jack Ma, biografie Alibabova otce

Akamai provozní schéma

Akamai, která poskytuje své služby gigantům jako Adobe, Audi, Apple, IBM, Nintendo, IKEA, Reuters a mnoha dalším, vytváří zrcadlovou kopii obsahu serverů klientské společnosti a ukládá různé kopie na různé servery své sítě. . Přestože adresa URL zůstává stejná, uživatel je automaticky přesměrován na jeden ze serverů Akamai, který je vybrán v závislosti na typu požadovaného souboru a geografické poloze uživatele.

To vše probíhá transparentně, tedy aniž by si to uživatel uvědomoval a především aniž by byla ovlivněna kvalita služeb, které chce využívat.

Výhody sítí pro doručování obsahu

To však není jediná výhoda, kterou CDN zaručují.

  • Sítě pro doručování obsahu obecně zajišťují rychlejší načítání webových stránek, protože mohou směrovat provoz na servery geograficky blíže k uzlu, ze kterého požadavek pochází.

  • Minimalizují ztrátu datových paketů během přenosu.

  • Zlepšují pozici webových stránek ve vyhledávačích díky vyššímu výkonu a vyšší kvalitě distribuovaného obsahu.

  • Zaručují redundanci a škálovatelnost. První je zajištěna přítomností stejného obsahu na několika desítkách serverů; druhý z možnosti přidání nových serverů nebo odstranění starých, které již nefungují (nebo funkční), aniž by to ovlivnilo celkový výkon systému.

Od společnosti Cultur-e