Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Co je cenzura internetu a jak funguje

Co je cenzura internetu a jak funguje

Když v roce 1991 Tim Berners-Lee a další vědci CERN vytvořili protokoly, které měly dát život Celosvětová Síť, zajistili, aby byl přístupný co největšímu počtu lidí a aby se na vývoji a tvorbě nových funkcí mohlo podílet co nejvíce odborníků z oboru. Po více než dvaceti letech od toho dne lze říci, že původní duch webu byl částečně zrazen.

Den za dnem se množí případy omezování přístupu k obsahu internetu, překážky v navigaci, bloky umístěné na jednotlivých webových portálech nebo na celých částech internetu. Internet, což výrazně omezuje (a v některých případech znemožňuje) uživatelům bezplatnou navigaci na webu.

Cenzura na webu

Hovoříme-li o cenzuře na internetu, máme na mysli částečné nebo úplné potlačení možnosti přístupu, publikování nebo prohlížení webových stránek a portálů. Může být implementován buď vládními orgány, soukromými organizacemi na příkaz stejných vládních orgánů, zákonodárcem nebo z osobní iniciativy. Není vůbec neobvyklé setkat se s fenomény autocenzury soukromými uživateli nebo organizacemi pro morální, náboženské nebo komerční účely.

Zatímco ve většině demokratických zemí je přístup na web v podstatě zdarma (s výjimkou případů jasného porušení předpisů, jako je tomu u portálů, které umožňují stahovat materiály chráněné autorská práva), v jiných zemích může cenzura nabýt více či méně tvrdých tónů až do bodu uzavření „kohoutů“ internetu. V takových případech může ruka cenzora zajít tak daleko, že zabrání přístupu k informačním kanálům nebo svobodná diskuse mezi občany. Webová cenzura může být i preventivní: některé země mohou u příležitosti voleb, masových demonstrací a případných protestů zabránit přístupu k webovým službám i dny předem.

Číst:  Jak nainstalovat soubory APK na Android – průvodce krok za krokem

Ve srovnání s „tradiční“ cenzurou může digitální cenzura snadno překračovat státní hranice a bránit například občanům v přístupu nejen k místním informačním kanálům, ale také k mezinárodním informačním kanálům. Pokud vládní orgán nemá úplnou kontrolu nad celou síťovou infrastrukturou a všemi počítači s přístupem k internetu – což se děje například v Severní Koreji a na Kubě – je velmi obtížné provést akci, která cenzuruje veškerý obsah přítomný na internetu. distribuovaná povaha webových zdrojů ve skutečnosti činí každý blok (více či méně) snadno obcházením, což uživatelům umožňuje bypass jakékoli bloky.

Cenzura v praxi

Digitální cenzor má k dispozici různé prostředky k dosažení svých cílů. Od filtrů, které zabraňují navigaci na určité portály nebo určité IP adresy, až po obecnější bloky, panoráma online cenzury je poměrně široká.

  • Blokování IP adresy. Je to nejjednodušší technické řešení, které lze implementovat pro cenzuru webu nebo webového zdroje. Všem počítačům, které jsou součástí sítě (nebo podsekce sítě), je zabráněno v přístupu ke konkrétní IP adrese, takže je nedostupná. Takový krok může zabránit přístupu k webovému portálu nebo řadě webových stránek, pokud server odpovídající IP hostuje několik z nich

  • Filtrování a přesměrování DNS. Druhým technickým řešením cenzury internetu může být kontrola DNS a přesměrování požadavků na jiné portály. To uživatelům brání v přístupu k určitým síťovým prostředkům

  • URL filtr. Blokování je implementováno na základě určitých klíčových slov, která mohou být přítomna v URL (Uniform Resource Locator)

Číst:  Jakou rychlost internetu skutečně potřebujete?

Dát

  • Odpojení sítě. Nejjednodušší, ale pravděpodobně nejúčinnější metoda. Jednat prostřednictvím softwaru nebo hardwaru o národních páteřích a odpojit celý národ

  • Odebírání výsledků. ISP (poskytovatelé internetových služeb, „poskytovatelé internetových služeb“) a vyhledávače mohou určité stránky „začernit“ a učinit je prakticky nedostupnými. Vyhledávače mohou například ze seznamu výsledků vyloučit „cílové weby“.

  • Hackerské útoky. Soustředěním řady útoků (např DoS útoky) směrem k webu může mít stejné účinky jako akce blokování a filtrování popsané výše: nedostupný web a cenzurovaný zdroj

10 nejhorších národů a nepřátel internetu

Jak již bylo zmíněno, míra cenzury závisí na vůli státních orgánů odpovědných za kontrolu internetu. Výsledkem je poměrně pestrá a barevná mapa, která nám umožňuje udělat si jasnější obrázek o situaci omezování osobních svobod realizovaných na internetu. web.

The Výbor na ochranu novinářů, nezisková nevládní organizace se sídlem v New Yorku, sestavuje každý rok seznam deseti zemí, které uplatňují nejpřísnější pravidla kontroly navigace. V 2013 na prvním místě najdeme Severní Koreu (vláda má kontrolu nad všemi počítači připojenými k internetu a pouze 4 % populace má možnost přístupu k internetu); následuje Myanmar (dříve Barma, zde vláda uplatňuje přísné filtry na e-mailové zprávy) a Kuba (na internet lze přistupovat pouze přes vládní „přístupové body“ a aktivita je monitorována díky IP filtru). Následují Saúdská Arábie, Írán, Čína, Sýrie, Tunisko, Vietnam a Turkmenistán.

Mapa, kterou vypracovali Reportéři bez hranic

Novináři bez hranic, další nevládní organizace se sídlem v Paříži, sestavuje seznam zemí „Nepřátel internetu“, tedy těch národů, které vynikají svou schopností nejen cenzurovat zdroje na webu, ale také „nepřáteli internetu“.téměř systematická represe ze strany uživatelů internetu“. V seznamu aktualizovaném do roku 2014 najdeme některé „známé tváře“, jako je Myanmar (přítomný od roku 2006), Írán (2006), Kuba (2006), Sýrie (2006), Čína (2008) a nečekané přítomnosti, jako je Indie ( 2014), Spojené státy americké (2014) a Spojené království (2014). Na seznamu sledovaných zemí jsou však Austrálie (od roku 2009), Francie (od roku 2011) a Jižní Korea (2011).

Číst:  Vytvořte si blog, který vydělává peníze: zde je 8 způsobů, jak to udělat efektivně!

Od společnosti Cultur-e