Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Co je DSLAM a jak funguje

Co je DSLAM a jak funguje

Bez stínu pochybností DSLAM, zkratka pro Digital Subscriber Line Access Multiplexerje základním nástrojem pro správné fungování internetových připojení rodiny DSL (ADSL A VDSL zejména). Zásahem mezi telefonní ústřednou ISP (Poskytovatelé internetových služebposkytovatel internetových služeb) a telefonní pár uživatelů, toto elektronické zařízení reguluje a řídí internetový provoz v konkrétní oblasti města nebo čtvrti.

DSLAMy často umístěné uvnitř „pouličních skříní“ (šedé kabiny, které se nacházejí na krajnici a představují poslední infrastrukturu telefonního operátora před „rozvětvením“ jednotlivých telefonních linek směrem k domovům a kancelářím), spojují více telefonních linek vybavených s konektivitou DSL k jedinému komunikačnímu kanálu (například páteřní síti) pomocí technik multiplexování. DSLAM shromažďuje digitální data přicházející z modemů linek ADSL a VDSL (obsluhovaných stejnou pouliční skříní nebo stejnou telefonní ústřednou) a předává je do sítě vašeho telefonního operátora. Tímto způsobem umožňuje datům více uživatelů cestovat po stejné telefonní lince bez rušení nebo chyb přenosu.

Role DSLAM

Zařízení instalované v telefonní ústředně, v pouliční skříni nebo poblíž shromažďuje data přicházející od domácích uživatelů prostřednictvím mnoha modemových portů (každý je vyhrazen pro jednoho zákazníka telefonního operátora), které tvoří jeho vnější rozhraní. V závislosti na své architektuře a konfiguraci DSLAM agreguje linky VDSL a ADSL prostřednictvím protokolů ATM (zkratka pro Režim asynchronního přenosu), protokoly Rámové relé nebo Internetový protokol.

Provoz agregovaný pomocí technik multiplexování je pak směrován do páteřních sítí telefonního operátora průměrnou rychlostí 10 gigabitů za sekundu. Cesta dat pak pokračuje na servery ei síť pro doručování obsahu ve kterých jsou uložena data a webové stránky globální sítě.

Číst:  Hub and Spoke SEO: 5 kroků k zajištění vašeho webu do budoucna

Jednání v rámci druhé úrovně ISO/OSI modelDSLAM lze považovat za síťový přepínač. Z tohoto důvodu není schopna provést přesměrování provozu mezi více IP sítěmi (v tuto chvíli tedy data neprocházejí internetem, ale jsou v jakési LAN složené z málo uzlů), ale mohou pouze řídit a regulovat tok dat mezi infrastruktury telefonního operátora uvnitř ústředny nebo pouliční skříně, ve které je umístěn, a modem koncového uživatele.

Datová cesta k DSLAM

datovou cestu

Cesta datových paketů z ADSL nebo VDSL připojení do DSLAM je strukturována do tří hlavních fází. Vše začíná v domácím modemu, kde jsou informace a požadavky na přístup k webovým zdrojům převedeny do digitálních signálů připravených cestovat po kroucené dvoulinkové síti a poté pokračovat směrem k pouličnímu rozvaděči prostřednictvím místní smyčka operátora (známější jako „poslední míle“).

Do telefonní budky se tedy dostáváme na konci datového toku pocházejícího z modemu uživatele. Zde signál nejprve prochází hlavní rozvodný rám, jakýsi elektrický panel složený z desítek a desítek konektorů, které umožňují „propojit“ linku jednotlivého uživatele s vlastními linkami telefonního operátora. Za druhé přejdeme k DSL filtrům, které mají za úkol filtrovat a oddělit signál týkající se hlasové komunikace od signálu datové konektivity.

Než dorazíme na DSLAM, zjistímepředávací distribuční rámzařízení, které spojuje terminály místní smyčka se samotným DSLAMem. Zde dochází ke konverzi elektrického signálu na datové pakety (v případě provozu opouštějícího modem uživatele) nebo datových paketů na elektrický signál (v případě provozu směřujícího k modemu uživatele).

Číst:  Jak sestavit správný tým pro vývoj webu pro váš projekt?

DSLAM a rychlost připojení

rychlost připojení

Úloha DSLAM je zásadní z mnoha důvodů. Nejen, že umožňuje bezproblémový přenos všech dat z pouliční skříně nebo telefonní ústředny po jediné páteři, ale nemá ani zdaleka sekundární vliv na skutečnou rychlost připojení uživatelů.

Ve skutečnosti, čím větší je vzdálenost mezi modemem uživatele a DSLAM, tím nižší je maximální rychlost připojení, které lze dosáhnout. Na velké vzdálenosti je totiž nutné použít nízkofrekvenční vlny k přenosu digitálního signálu, aby se snížiloútlum signálu sám: šířka komunikačního pásma bude tedy nižší a tím i maximální rychlost připojení, které lze dosáhnout.

Přibližně 300 metrů od telefonní ústředny je maximální rychlost dosažitelná s připojením ADSL přibližně 25 megabitů za sekundu, zatímco na pět kilometrů (maximální vzdálenost, kterou může DSLAM pokrýt) bude maximální rychlost řádově 1,5 megabitu za sekundu.

Od společnosti Cultur-e