Zatímco jsme svědky zrodu internetu věcí (IoT: Internet věcí, připojený online) už někdo přemýšlí o budoucnosti: internet lidských věcí. Tedy spojení v jediné velké síti nejen všech věcí, ale i lidských bytostí. Tak jako? Přes čip pod kůží který by nahradil to, čemu dnes říkáme chytrých zařízení. Někteří začínají přemýšlet na internet lidských věcí jako sen, jiné jako noční můra.
Etické důsledky jsou jistě obrovské, stejně jako potenciál plynoucí ze spojení lidských bytostí a jejich vybavování technologiemi schopnými způsobit revoluci ve společnosti, ve které žijeme. Ale pro pochopení internet lidí je nutné začít od internetu věcí, který by mohl otevřít dveře k následnému lidskému síťovému připojení.
Internet věcí: jaké jsou výhody a jak funguje
Již dnes jsou na světě síťová zařízení (včetně chytrých telefonů, stolních a přenosných počítačů a různých typů chytrých zařízení) jsou miliardy. Každý z nich je schopen připojení přes Wi-Fi nebo 4G síť (a brzy 5G) a k výměně informací, které pak spravují cloudové služby. Ne zítra, ale dnes je možné prostřednictvím chytrého telefonu nebo jiných „inteligentních“ zařízení například otevřít dveře auta (se systémy chytré klíče) nebo přední dveře (s chytrý zámek), ale také zaplaťte účet v restauraci prostřednictvím smartphonu nebo chytrých hodinek připojených k a peněženka virtuální, jako je Apple Pay, Amazon Pay, Samsung Pay nebo Google Pay.
Ale chytrých zařízenístejně jako chytré hodinky, jsou také schopné zjistit biometrické informace důležité, jako je srdeční frekvence nebo odhadovaná spotřeba kalorií. Všechny tyto informace jsou odesílány prostřednictvím Wi-Fi nebo 4G na servery námi zvolené cloudové služby, ale s příchodem 5G možnosti připojení a množství dat, která lze vyměňovat, exponenciálně porostou.
Internet lidských bytostí: jaké jsou výhody a jak to funguje
Pokud je to to, co lze udělat dnes, a ještě více lze udělat zítra s 5G, bude to, co umožní implantace chytrých čipů do lidského těla, ještě neuvěřitelnější. V první řadě bude možné dělat stejné věci, které se dnes dělají s nositelnými zařízeními, ale bez nutnosti je nosit. Což znamená, že např k měření životních funkcí nebudeme potřebovat chytré hodinky nebo chytrý telefon k zaplacení účtu. Také nenosit žádná zařízení“navenek“, nebudeme se muset obávat krádeže nebo ztráty tohoto zařízení.
Abychom uvedli několik příkladů potenciálu: jednoho dne budeme moci otevřít přední dveře pouhým přiblížením ruky, aniž bychom museli brát klíče nebo psát kód na klávesnici (užitečné, pokud máme plné ruce). Můžeme posaďte se v restauraci a objednejte si à la cartenajíst se a pak vstát bez nutnosti platit účet u pokladny: dlužná částka bude stržena přímo z kreditní karty nebo z naší peněženka. Stejně tak budeme moci obdržet varování, když objednáváme přehnaně: pro dobro našeho zdraví i naší peněženky.
Přenesl tento koncept z našeho soukromého života do našeho společenského života, možnosti se množí: budeme moci obdržet upozornění pokaždé, když projdeme kolem místa, baru, obchodu nebo veřejného místa, kde je mnoho lidí, kteří sdílejí naše chutě nebo zvyky. Je to proto, že každý z nás, byť anonymně, bude mít virtuální alter ego ve kterém budou uloženy chutě, zvyky, nákupy a cloudový systém by nás mohl snadno varovat, když ostatní “kompatibilní profily“ se nacházejí v oblasti.
Ještě poslední velkou výhodou internetu lidí spočívalo by v osobní bezpečnosti: skutečnost, že je každý z nás sledován, znamená, že bychom byli také vysledovatelní, takže únos osoby by se stal mnohem obtížnějším, stejně jako by bylo příliš snadné identifikovat viníka mezi jednotlivci přítomnými na místo možného útoku. Dokonce i to, že se ztratíme, aniž by nás někdo dokázal najít, by bylo vysoce nepravděpodobné. V případě nemocPak by zdravotnický personál záchranné služby mohl během několika sekund znát jak naši přesnou polohu, tak naši anamnézu a zachránit nám tak život.
Internet lidských věcí: co stále chybí
Aby to bylo možné internet věcí, před a u lidských bytostí, po, existují základní technické předpoklady. Pro bezpečný a stabilní přenos obrovského množství informací nezbytných pro tento účel je zapotřebí především vynikající a rozšířené datové připojení. Potom musíme fyzická místa vybavit zařízeními chytrý: platit bez hotovosti a karet Jsou potřeba POS aktivované pro NFC komunikaci, k otevření dveří bez klíčů potřebujete chytré zámky a tak dále. V případě plateb je každopádně třeba počítat s tím, že ještě hodně dlouho budeme muset po kapsách nosit alespoň trochu „fyzických“ peněz na řešení případných problémů s připojením nebo dočasných chyb v online služba řízení transakcí. Pro umožnit Internet lidí to vše bude potřeba, ale v ještě větší míře a v důsledku toho bude zapotřebí skutečně působivá „cloudová“ výpočetní kapacita.
Rizika internetu lidských věcí
Vše, co jsme dosud popsali a ukázali své přednosti, je pro mnoho lidí spíše noční můrou než snem. A je to naprosto legitimní názor, protože rizika spojená s internetem lidských věcí jsou ještě větší než ty už tak významné z internetu věcí. The Prvním velkým rizikem je soukromí: veškeré informace týkající se každého našeho jednání a každého jednotlivého okamžiku našeho života předáme soukromé společnosti nebo veřejnému orgánu, který je, doufejme, bude spravovat důsledným způsobem, který respektuje naše práva, aniž by je používal k různým účelům jako nás například diskriminovat nebo nás ovládat. Dalším velkým rizikem je zhoršení stavu digitální propastThe digitální propast již dnes existující mezi severem a jihem světa, mezi centrem a periferií. V budoucnu prostě mohou existovat věci, které ti, kteří nejsou připojeni, nebudou moci dělat a služby, které nebudou moci přijímat. Poslední velké, či spíše enormní rizikové obavy IT bezpečnost: pokud by někdo hacknul servery společnosti nebo subjektu, který spravuje náš čip, mohl by nechat naše peníze kdykoli zmizet, aniž by se s tím cokoliv dělalo, nebo by nás mohl vydírat a vymáhat od nás peníze za Not zveřejňovat důvěrné informace. Zkuste si vzpomenout na stalkera a jeho partnera: kdyby se prvnímu podařilo získat data druhého, mohl by ho zastihnout kdekoli na světě.
Od společnosti Cultur-e