Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Co je marketing SMB? + Jeho nejúčinnější strategie

 Co je marketing SMB? + Jeho nejúčinnější strategie

Co je marketing SMB?

„SMB“ je marketingový žargon pro „malé a střední podniky“. Tyto podniky mají obvykle menší marketingová oddělení a rozpočty, a proto spoléhají na odlišné marketingové taktiky ve srovnání s masivními společnostmi, jako je Dell nebo Nike.

Marketing SMB obvykle zahrnoval jeden malý podnik, který se zabýval marketingovými potřebami jiného malého podniku. Marketingové firmy pro malé a střední podniky tento proces zjednodušují a zaměřují se na strategie, které malým podnikům přinášejí výsledky.

Co dělá firmu malou nebo střední?

V USA je klasifikace velikosti podniku určena Severoamerickým průmyslovým klasifikačním systémem (NAICS). Majitelé firem mohou konzultovat Tabulka kódů NAICS určit, zda spadají pod definici malého nebo středního podnikání.

Obecně platí, že podniky zaměstnávající méně než 1 500 zaměstnanců a generující příjmy nižší než 21 milionů USD budou klasifikovány jako malé nebo střední podniky. Zatímco toto jsou vládní definice, v běžném jazyce „malý podnik“ se obvykle považuje za a podnik s méně než 20 zaměstnanci.

Ve skutečnosti se s malými a středními podniky zachází přibližně stejně, pokud jde o účely klasifikace. Výzkum naznačuje že majitelé firem a zákazníci identifikují pozitivní vlastnosti s pojmy:

 • Majitel malé firmy
 • Small Business
 • Místní podnik

Výzkumná firma Gallup zeptali se běžných lidí v USA, jak velkou důvěru mají v různé instituce a malé podniky, které se umístily velmi příznivě na vrcholu seznamu:

Zkratka „SMB“ je z velké části zkratka pro marketingová oddělení a běžní lidé jí snadno nerozumí. Při marketingu pro malé a střední podniky je nejlepší jednoduše použít „small business“, pokud je to možné.

Jak mít úspěšnou marketingovou strategii pro malé a střední podniky

Ne každý optimalizační nástroj nebo marketingová kampaň je vhodná pro malé a střední podniky. Rozpočty jsou obvykle štíhlé, a proto je klíčové využití technik digitálního marketingu SMB. Projdeme nejlepší marketingové strategie SMB spolu s praktickými tipy pro každou strategii.

1. Využijte SEO (optimalizace pro vyhledávače)

Většina obchodníků neoficiálně uznává sílu SEO pro zvýšení povědomí, návštěvnosti a konverze. Výzkum z Uberall provedené mezi 1 000 lidmi se snažily pochopit, jak používají vyhledávání ve svém každodenním životě. Jedním ze zjištění, které naprosto potvrzuje důležitost SEO pro každé podnikání, bylo toto:

„Celkově více než 90 procent [of users] pravděpodobně klikli na první sadu výsledků.“

To znamená, že vaše pozice a viditelnost vašich klíčových slov ve výsledcích vyhledávání jsou zásadní pro váš úspěch online. Veškerý váš psaný obsah – vstupní stránky, články a příspěvky na sociálních sítích – by měl být optimalizován pro vyhledávače. Marketing ve vyhledávání SMB spoléhá na to, že Google indexuje váš obsah a hodnotí jej jako relevantní na dotazy vašich potenciálních zákazníků.

SEO taktika pro marketing SMB:

 • Proveďte průzkum klíčových slov: Pomocí nástroje pro návrh klíčových slov zjistíte, kolik lidí vyhledává vaše relevantní klíčová slova a jak jsou konkurenceschopní. Tento průzkum by měl vést vaši kopii a budoucí obsah.
 • Integrujte klíčová slova organicky: Přidání relevantních klíčových slov do nadpisu, značek nadpisů a do celého článku pomůže zvýšit relevanci. Udržujte však integraci klíčových slov co nejpřirozenější a nejčitelnější.
 • Optimalizujte popisy metadat: Upravte své meta popisy na každé stránce tak, aby obsahovaly vaše cílová klíčová slova. To zahrnuje všechny články na blogu a vstupní stránky.
 • Zahrňte dlouhoocasá klíčová slova: Tyto mimořádně specifické vyhledávací dotazy vracejí méně návštěvníků, ale pravděpodobněji povedou k prodeji. Přibližně 70 % přímých zobrazení stránek pochází z klíčových slov s dlouhým koncem.
Číst:  Historie USB, připojení, které vše změnilo

Tip odborníka: Použijte DIY SEO Tool

Nástroj DIY SEO, jako je tento od Ahrefs, navržený speciálně pro malé podniky, je kompatibilní s většinou hostingových platforem, včetně WordPress, Shopify a Wix.

Tento nástroj prochází váš web a rychle identifikuje problémy SEO a oblasti, které je třeba zlepšit. To vám umožní rychle provádět vylepšení, aniž byste investovali veškerý svůj drahocenný čas do sledování nejnovějších změn v analýze Google.

2. Nastavení a používání služby Moje firma na Googlu

Pokud jste malý nebo středně velký podnik, měli byste toho rozhodně využít Moje firma na Googlu. Pozitivní recenze Google jsou součástí marketingové strategie pro malé a střední podniky ve vyhledávání, které jsou často přehlíženy. Nárokování vašeho Moje firma na Googlu účet je prvním krokem ke kultivaci těchto pozitivních recenzí, které nakonec pomohou zvýšit návštěvnost vaší firmy.

To také propojí váš firemní profil s Mapami Google. To je klíčové pro marketingovou strategii malých a středních podniků, protože mnoho malých podniků se stará o místní publikum, které hledá zboží a služby v okolí. Uživatelé mobilních zařízení, kteří hledají místní firmy, často obcházejí vyhledávání Google a místo toho hledají přímo v Mapách Google.

Nárokujte si svůj profil ve službě Moje firma na Googlu (GMB).

Nárokování vaší firmy je stejně jednoduché jako její vyhledání a odeslání krátkého formuláře na webu Moje firma na Googlu. Poté můžete začít přizpůsobovat svůj firemní profil přidáním:

 • Popis podnikání
 • Otevírací doba
 • Služby
 • Speciální nabídky
 • Fotky
 • Kontaktní údaje, jako jsou webové stránky, telefonní číslo, e-mail, adresa atd

Zákazníci mohou zanechat recenze na vašem profilu a měli byste se pokusit povzbudit své nejvěrnější a nejšťastnější zákazníky, aby také zanechali recenze. Tyto recenze slouží jako skvělý zdroj organického zapojení do vaší firmy a pomáhají vaší firmě vyniknout ve výsledcích vyhledávání a v Mapách Google.

Taktika GMB pro marketing SMB:

 • Posílejte zprávy, nabídky a události: Stejně jako Facebook podporuje GMB příspěvky, takže byste měli zveřejňovat nové aktualizace ve svém profilu GMB, protože se budou návštěvníkům zobrazovat na předním místě ve výsledcích vyhledávání nebo ve vašem záznamu v Mapách Google.
 • Motivujte recenze: Nabídněte svým zákazníkům něco na oplátku za to, že na vaši firmu necháte recenzi na Googlu.
 • Optimalizujte svůj profil: vyplňte každý obor komplexně – buďte co nejúplnější.

Případová studie: Místní Půjčovna Saw Zvýšení provozu

Jeden majitel malé firmy se rozhodl sledovat výsledky svého profilu ve službě Moje firma na Googlu. Během prvních tří měsíců téměř viděl 400 nových zhlédnutí na jeho obchodní stránku, z nichž některé zaznamenaly skutečné konverze.

Za pár minut času stráveného nastavováním GMB se tato časová investice absolutně vyplatí.

3. Investujte do obsahového marketingu

Zatímco blogy a webové stránky jsou klíčovými součástmi vaší digitální marketingové strategie pro malé a střední podniky, obsahový marketing zahrnuje také další formy digitálního obsahu, jako jsou:

 • podcasty
 • videa
 • E-knihy
 • Webináře
 • Šablony
 • Infografika
 • bílé papíry
Číst:  Influencer marketing: TikTok poráží Instagram z hlediska interakcí

Pokud jste samostatný obchodník nebo pracujete s malým týmem, nemůžete se soustředit na celý seznam. Obsahový marketing je pracné a pokud se přeženete, můžete sebe (nebo svůj tým) velmi rychle roztáhnout.

Obsahová taktika pro marketing SMB:

 • Metriky: Vždy sledujte potenciální zákazníky a prodeje generované z každé iniciativy obsahového marketingu. Použijte dobrý analytický nástroj k měření těchto statistik pro vše, co publikujete. Pokud má váš podcast deset odběratelů, neodesílá na váš web žádný provoz a jeho výroba trvá pět hodin, je čas na změnu.
 • Autoritativní obsah: Malé a střední podniky musí tvrdě pracovat, aby vynikly. Určete svůj výklenek co nejpřesněji a spárujte jej s hledanými výrazy. Vytvářejte obsah podle svých silných stránek a ve formátu, který preferují vaši zákazníci – zatímco většina obsahového marketingu se zaměřuje na články, videoobsah získává na popularitě.
 • Zahrnout obrázky: Výzkum naznačuje, že generují články doplněné relevantními obrázky až 94 % větší návštěvnost než články bez. Je stále méně obvyklé konzumovat online obsah bez připojených obrázků. Infografika ještě více zvyšuje návštěvnost a udržení.

4. Odesílejte pravidelné e-maily

Vytváření e-mailového seznamu je jednou z nejlepších investic do obsahové strategie, kterou může malý podnik udělat. Podle jedné studie e-mailový marketing vygeneroval a Konverzní poměr 15,11 %. v roce 2020, což je považováno za poměrně vysoké.

E-mailová taktika pro marketing SMB:

 • Předmět: Kvalita vašeho předmětu přímo ovlivňuje vaši míru otevření. Většina platforem e-mailového marketingu poskytuje funkce pro testování více předmětů. To vám umožní spouštět A/B nebo split testy s každým odesláním. V tomto jednoduchém příkladu níže můžete vidět, že byly testovány 2 různé varianty předmětu, což vedlo k velmi odlišným výsledkům:

Pokud máte velkou základnu odběrů e-mailů, můžete otestovat řádky předmětu na prvních 10 nebo 20 % odeslaných zpráv. Poté pošlete “vítězný” předmět do zbytku základny. V každém případě se můžete postupně dozvědět více o tom, jaké předměty jsou pro vaše odběratele nejzajímavější, jak budete posílat více e-mailů.

 • Vždy přidávejte hodnotu: Obchodníci milují e-mail, protože je to bezplatný kanál ale neměli byste toho využívat. S každým e-mailem, který posíláte zákazníkům, se vždy zeptejte sami sebe: „Přidávám hodnotu?“. Spamové, samoobslužné e-maily jsou nakonec ignorovány, nebo ještě hůře označeny jako spam nebo odhlášeny.
 • Výzva k akci (CTA): U každého odeslaného e-mailu zvažte, jaká je vaše hlavní výzva k akci. Posíláte spíše newsletter se spoustou titulků, aby se lidé proklikali? Posíláte nabídku? Pokud ano, existuje jasné tlačítko nebo odkaz k uplatnění nároku? Přemýšlejte o své požadované akci a ujistěte se, že je tělo vašeho e-mailu optimalizováno tak, aby tuto akci podporovalo.

5. Používejte kanály sociálních médií

48 % světové populace využívá sociální média. Cílem je dostat příspěvky vaší malé firmy k potenciálním zákazníkům. Aby byl marketing na sociálních sítích pro malé podniky účinný, musí být:

 • Přesný
 • Responzivní
 • Poutavé

Správa sociálních médií vyžaduje čas. Nejlepší taktikou pro většinu malých podniků je zaměřit své úsilí na několik hlavních kanálů – ideálně na ty, kde je aktivní vaše publikum.

Číst:  Kdo je Favij, král italských youtuberů

Taktika sociálních médií pro marketing SMB:

 • Použijte plánovač sociálních médií: Vytváření a nahrávání příspěvků na sociální sítě jednou týdně je mnohem méně časově náročné než pokusy o neustálé přidávání příspěvků. Umožňuje vám také zveřejňovat příspěvky ve strategických časech, kdy je vaše cílové publikum nejaktivnější. Facebook Studio pro autory poskytuje bezplatný plánovací nástroj pro Facebook a Instagram – ideální pro malé firmy.

 • Proveďte průzkum publika: Sledujte své stávající analytické nástroje – jako je Google Analytics nebo Facebook Insights – a zjistěte demografické složení, zájmy a problematické body své zákaznické základny. Průzkum konkurentů může poskytnout novému podniku podobné informace. Tyto informace pak použijte ke zdvojnásobení počtu oblíbených platforem a obsahu vašeho publika.
 • Být konzistentní: Vaše sociální kanály by měly pravidelně obsahovat příspěvky zdůrazňující prodeje, tematické příspěvky v souladu s relevantními událostmi a dokonce obrázky lidí, kteří si užívají vaše produkty/služby, zaslané zákazníky. Sociální média jsou navržena tak, aby byla sociální, takže nenechte své kanály působit jako zastaralá, zastaralá vstupní stránka.

Jako malý podnik byste měli zefektivnit svou marketingovou strategii, kdykoli je to možné. Vícekanálový marketing nebo jeho příbuzný, propojený marketing, může být skvělý způsob, jak ušetřit úsilí a čas.

Tyto taktiky jsou skvělé pro obchodníky s jednou osobou nebo pro malé týmy, protože se zaměřují na realizaci kampaně napříč více kanály. V případě úspěchu také sjednotí zážitek pro zákazníka

Majitelé malých podniků nosí mnoho klobouků: nedávná studie to ukázala 66 % majitelů malých podniků podařilo se tři nebo více oblasti jako marketing, finance, IT nebo vývoj produktů. Ve velké společnosti by se jednalo o samostatná oddělení s desítkami nebo dokonce stovkami zaměstnanců.

Plánování může pomoci odlehčit zátěž. Pokud jste osobně odpovědní za svůj marketing pro malé a střední podniky, vyzkoušejte jeden z těchto tipů:

 • Použijte obsahový kalendář
 • Používejte redakční systém
 • Plánujte marketingové kampaně několik měsíců předem
 • Rozdělte marketingové úkoly na jednotlivé části, aby je bylo možné delegovat
 • Použijte plánovač sociálních médií

Další typy marketingových strategií SMB

Většina marketingových strategií pro malé a střední podniky se scvrkává na SEO, obsah, sociální sítě, a Moje firma na Googlukterým jsme se věnovali výše.

Mezi další možnosti k prozkoumání patří:

 • Placené vyhledávání: zobrazování reklam na stránce s výsledky vyhledávání Google pomocí Google Ads
 • Influencer marketing: hledání a spolupráce s influencery a/nebo tvůrci, abyste oslovili své cílové publikum
 • Partnerství a spolupráce: partnerství s dalšími doplňkovými podniky za účelem vzájemné propagace produktů/služeb
 • Místní akce: pořádání místních akcí, networkingových nocí a setkání souvisejících s vaším oborem

Ať už se rozhodnete zaměřit na kteroukoli strategii, věnovat pozornost marketingové taktice pro malé firmy je chytrý způsob, jak zvýšit návštěvnost z vyhledávání, zvýšit prodej a v konečném důsledku rozšířit své podnikání. Jakou taktiku nejraději používáte? Dejte nám vědět na Twitteru @seoptimer!