Pokud hledáte někoho zodpovědného za pomalé připojení a zjistili jste, že to není chyba toho zlého konfigurace modemu routeru, pak by příčina mohla souviset se šumem a rušením přítomným na lince. V takovém případě nezbývá než doufat, že váš telefonní operátor co nejdříve zasáhne a situaci napraví, jinak se rychlost připojení jen stěží zlepší.
Ve většině případů jsou ve skutečnosti problémy s připojením způsobeny rušení A hluk které nakonec zhorší signál sítě a výrazně sníží rychlost přístupu k internetu. Tyto fyzikální jevy, spojené se světemelektromagnetismusodolat “volnému” tranzitu elektronů a fotonů v rámci našeho spojení, což ztěžuje elektronické a optické telekomunikace.
Příklad uvádí přeslechy, fyzikální jev, který vzniká mezi dvěma sousedními elektrickými kabely, které nejsou dostatečně stíněny. Tok elektronů uvnitř měděného kabelu ve skutečnosti generuje elektromagnetické pole, které může ovlivnit tok elektronů procházejících sousedním kabelem: takto generovaný šum ztěžuje komunikační výměnu a zpomaluje „závod“ elektronů od jeden konec drátu na druhý.
Co je hluk
V oblasti elektroniky je hluk definován jako fyzikální jev generovaný proudy Napětí uvnitř obvodu, schopného generovat změnu nebo a zkreslení “hlavního” signálu, a to do takové míry, že to ovlivňuje přenos dat a komunikační proces, takže detekce nebo zpracování je složité nebo nemožné. Existuje několik možných příčin hluku: od tok elektronů uvnitř dvou na sebe navazujících měděných (nebo jiného elektrického vodiče) obvodů, jako v již popsaném případě přeslechyna hluk produkovaný akumulací tepla v systému (tepelný hluk).
V prvním případě se potýkáme s elektromagnetickým šumem: tok elektronů v nesprávně stíněném potrubí vytváří poruchu, která ovlivňuje cirkulaci elektrických nábojů v sousedním potrubí, které není vybaveno vhodným stíněním. Tímto způsobem se elektrony nakonec vzájemně srazí, což znesnadní, ne-li nemožné, přenos digitálních dat.
The tepelný šum je to však nejběžnější typ šumu v souvislosti s degradací signálu. Průchod elektronů uvnitř obvodu generuje teplo díky Jouleovu jevu, toto teplo, pokud není vhodně rozptýleno přes adekvátní chladicí systém (jako jsou ventilátory, které ochlazují elektronické součástky PC), negativně ovlivňuje tok elektronů v obvodu. sám. To je způsobeno působením dvou hlavních faktorů souvisejících s teplotou: přebytkem tepelné energie elektronů, která činí jejich pohyb chaotičtějším a nepředvídatelnějším, a zvýšením odpor vodivých materiálů obvodu, který se obvykle zvyšuje s rostoucí teplotou. Oběh elektrických nábojů tedy již nebude „pořádný“, ale bude probíhat stále chaotičtějším způsobem, čímž se zpomalí výměna informací v rámci komunikačního kanálu.
Co jsou interference
Typické pro bezdrátové telekomunikace, rušení jsou fyzikálním jevem, který ovlivňuje i výměnu dat prostřednictvím bezdrátových technologií, jako je Wi-Fi, Bluetooth a NFC. K interferenci dochází, když dvě nebo více elektromagnetických vln překrývají své trajektorie, což končí vzájemným ovlivněním šíření.
V závislosti na typu interference (destruktivní nebo konstruktivní) má superpozice dvou vln za následek další vlnu charakterizovanou intenzitou nebo amplitudou odlišnou od počáteční vlny. V tomto smyslu výsledná elektromagnetická vlna, která již není tou počáteční, již nebude schopna efektivně přenášet informace, které původně měla, a proto konečným efektem rušení bude zpomalení nebo dokonce znemožnění správné digitální komunikace. Rušení, jak již bylo zmíněno, může mít destruktivní nebo konstruktivní charakter. Pokud je intenzita výsledné vlny vyšší než počáteční intenzita jednotlivých rušivých vln, pak dochází k akonstruktivní zásahy. Pokud je však výsledná intenzita nižší než intenzity jednotlivých rušivých vln, pak se nazývá destruktivní rušení.
Aby se však dvě vlny vzájemně rušily, musí „fungovat“ (být generovány) na stejné frekvencejinak jsou odděleny Napájení, vlastnost postačující k zabránění znatelným účinkům elektromagnetického rušení. Příklad nám pomůže lépe pochopit, co to znamená: bezdrátový telefon pracující na frekvenci 2,4 GHz může způsobovat rušení domácí Wi-Fi sítě (také fungující na stejné přenosové frekvenci). Z tohoto důvodu, abyste se vyhnuli pomalému připojení, je vhodné udržovat základnu bezdrátového telefonu v bezpečné vzdálenosti od domácího Wi-Fi routeru, případně si pořídit dvoupásmové zařízení a vyhnout se tak tomu, že dva komunikační kanály překrytí. Naopak náš mobilní telefon obvykle pracuje na frekvencích (např. 2,6 GHz pro 4G) odlišných od těch, které jsou charakteristické pro domácí Wi-Fi systém, díky čemuž jsou oba komunikační systémy dokonale kompatibilní a prakticky imunní vůči vzájemnému rušení.
Od společnosti Cultur-e