Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Co je vizualizace dat a informační design

Co je vizualizace dat a informační design

Big Data zásadně změnila způsob, jakým se uživatelé informují a jak se k nim vztahují. Čísla a statistiky byly pro lidi vždy skluzavka, ale s rozvojem ad hoc analytických nástrojů je mnohem jednodušší získat index, který shrnuje korelace mezi velkým množstvím informací. Ale numerický index není vždy schopen porozumět většině populace: v těchto případech vstupuje do hry vizualizace dat a návrh informací. To jsou dvě „techniky“, které používají profesionálové ke grafickému znázornění velkých dat a vnesení určitého řádu do velkých datových sad.

Pomocí vizualizace dat a návrhu informací je dosaženo toho, co je obvykle definováno infografiky, tedy grafické znázornění dat, které nám umožňují uchopit základní aspekty velkých datových sad. Jak vizualizace dat, tak návrh informací jsou poměrně nedávné a rozšířily se zejména v posledních letech s rozvojem analytických nástrojů pro velké datové sady. I když existují nástroje ad hoc, vytváření infografiky není tak jednoduché: musíte mít skvělé umělecké dovednosti a dokonale analyzovat data. V některých případech však vznikají skutečná umělecká díla, která jsou vystavena i v mezinárodně uznávaných muzeích. Přesně to se stalo Giorgia Lupiovávýtvarník a designér, který své infografiky vystavuje v MoMA (Muzeum moderního umění).

Co je to vizualizace dat

Data nejsou nic jiného než bajty uložené na pevném disku a neužitečné pro jakýkoli typ použití. Ledaže byste informace ožili prostřednictvím grafů. Vizualizace dat se používá právě k tomu, aby dala statistikám a číslům význam. Dobře zpracované grafy vám také umožní objevit skryté stránky dat. Index člověku nemůže vždy snadno porozumět: grafy slouží k usnadnění vysvětlení složitého problému. I jednoduchý koláčový graf může datovému vědci značně usnadnit práci. Vizualizace dat se používá v každém odvětví: ve vědeckém výzkumu, v komunikačních projektech a především v žurnalistice. Stále více žurnalistických redakčních týmů zjišťuje, jak je důležité mít odborníka na analýzu velkých datových sad pro podporu grafika při zpracování infografiky.

Číst:  Marketing založený na účtu je bez SEO neúplný. Zde je důvod!

Co je informační design

informační design

Informační design je obor vizualizace dat specializující se na oblasti jako anatomie, historie nebo tvorba časové osy. Jak si můžete představit z názvu, cílem informačního designu je graficky znázornit informace pomocí “stylu”, který je činí “přitažlivým”. Není to snadná práce a není náhoda, že musíte být designérem nebo umělcem, abyste mohli nejlépe ovládat umění informačního designu. Dovednost, o kterou se v posledních letech stále více zajímá vědecká komunita, která díky infografice dokáže nejlépe shrnout některé výzkumy, které by bylo příliš obtížné vysvětlit pomocí jednoduchých koláčových grafů.

29. září 2017

Od společnosti Cultur-e