VoIP je klasickým příkladem technologie, o které prakticky nikdo neví, ale používá téměř každý. Zkratka znamená Voice over Internet Protocol a, velmi stručně řečeno, lze to přeložit jako možnost telefonovat přes internet (pomocí komunikačních protokolů TCP/IP) a nikoli prostřednictvím běžného domácího telefonu, a tedy prostřednictvím tradiční telefonní sítě (PSTN). Ale když to zkrátíme, o VoIP jsme nepopsali téměř nic, protože dnes se s tímto komunikačním standardem dělá mnohem, mnohem víc.
Telefonní hovory, včetně těch mezinárodních, posílání zpráv, multimediálních souborů, videohovory, to vše jsou věci, které lze provádět prostřednictvím VoIP. Někdo řekl Whatsapp? Napadlo někoho jiného Facebook Messenger? Nebo do FaceTime, Skype nebo Zoom? A co Telegram? To je pravda, všechny tyto online služby jsou založeny výhradně nebo částečně na VoIP.
Když se zrodilo VoIP
The Kořeny VoIP sahají až do 90. let minulého století, kdy začal rozvoj komerčního internetu, který známe dnes. Za její první aplikaci vděčíme izraelské společnosti VocalTec, která v roce 1993 představila software tzv VocalChat, považovaný za první VoIP systém v historii. VocalChat umožňoval použití dvou počítačů k telefonování odesíláním dat přes LAN/WAN. Ale byl stále potřeba specifický hardwareprotože analogový hlasový signál musel být převeden na digitální azabalené“.
V roce 1994 podpora provozu i mimo privátní sítětedy přes internet, a v roce 1995 Wall Street Journal publikoval téměř jednostránkový článek od korespondenta Billa Bulkeleyho s názvem „Ahoj světe! Hlasové chaty na internetu“. VocalTec mezitím spustil svůj “Internet Phone”, první komerční VoIP software v historii. V následujících desetiletích byla technologie VocalTec dále rozvíjena a rozšiřována, až se stala výkonným protokolem, jakým je dnes.
Základem moderního VoIP je přenos datových paketů v plně duplexním režimu. Tedy oběma směry současně, jinak byste museli čekat, až jeden ze dvou účastníků hovoru domluví (a jeho datové pakety dorazí na místo určení), aby mohl druhý odpovědět. Z tohoto důvodu bylo VoIP dlouhou dobu krásnou technologií, ale málo využívanou širokou veřejností mimo rychlé privátní sítě: bylo potřeba výkonnější připojení k internetu ve srovnání s rychlostmi několika desítek Kb/s používanými na čas, který dorazili od ISDN.
Zejména toto spojení mělo vlastnost velmi vhodnou pro VoIP: bylo symetrické, se dvěma linkami (jedna pro příchozí data, jedna pro odchozí data) a měla šířku pásma 64 kbit/s. Jen tolik, aby se zvuk méně „zkomprimoval“ a zvýšila kvalita hlasu, až se zdál k nerozeznání od klasického telefonního hovoru. a ve skutečnosti s rozšířením linek ISDN začala také komerční nabídka dalších telefonních linek v technologii VoIP, ideální pro komerční aktivity a profesionální kanceláře. Výhoda byla zcela jasná: mohli jste neomezeně volat, aniž byste za ně museli platit, protože stačilo zaplatit měsíční náklady na připojení ISDN (což v té době nebylo levné, ale pomyslete na to, kolik hovorů každý den začne od přidružené firmy právníků nebo účetních a úspory se okamžitě projeví).
Od té doby potenciál VoIP rostl souběžně s dostupnou šířkou datového pásma, až po aplikace, které známe dnes: nejen telefonní hovory, ale i zprávy, odesílání souborů, videohovory. Základem toho všeho je však vždy stejná základní myšlenka VocalTec: brát informace, transformovat je a komprimovat je do datových paketů a odesílat je přímo od jednoho uživatele k druhému, aniž by museli procházet centrálním serverem.
Je VoIP bezpečné?
Teoreticky VoIP Je to jedna z nejbezpečnějších metod výměny hlasu a souborů, protože ve většině případů data putují z jednoho terminálu do druhého, aniž by procházela přepínací strukturou, ve které by mohlo dojít k odposlechu. Dále moderní VoIP systémy použít silné end-to-end šifrování na vyměňované pakety a tím je snesitelný i fakt, že komunikaci řídí společnost, jako je Facebook, Google nebo Microsoft. Existuje však mnoho nejasností mezi tím, co říkáte a děláte: úniky dat jsou vždy možné a ve skutečnosti byly některé zaznamenány v minulosti.
Pak jsou tu některé VoIP komunikační služby, jako je Zoom, které se zrodily bez šifrování end-to-end a kteří jej přidali až po dosažení několika milionů uživatelů (konkrétně Zoom jej začal implementovat po akvizici Keybase v květnu 2020).
VoIP: výhody a nevýhody
The největší výhodou VoIP je, že se snadno používá, je ekonomický a nyní vysoce spolehlivý. Dnes je také flexibilní a výkonný, protože nám umožňuje přenášet mnohem více než náš hlas. A také snadno škálovatelné, jak uživatelé rostou a v průměru má vysokou bezpečnost. A konečně, VoIP lze používat prakticky ze všech zařízení připojených k internetu a vybavených mikrofonem a reproduktorem (například přímé hovory z chytré reproduktory se také nazývají VoIP).
THE proti VoIP týkají se především bezpečnosti (nebo spíše našeho soukromí), ale vždy jsou velmi relativní: závisí pouze na službě VoIP, kterou používáme. V konečném důsledku jsou to vždy údaje, které nám patří a které odesíláme prostřednictvím služby a Tech Company (kterým můžeme věřit nebo ne) velmi podobným způsobem, jak to již děláme s našimi příspěvky na sociálních sítích nebo s našimi e-maily.
Od společnosti Cultur-e