Mezi mnoha změnami, které do našeho každodenního života přinášejí informační technologie a technologie obecně, se jedna z nejdůležitějších jistě týká světa práce. Pomineme-li masivní používání počítačů v kancelářích a probíhající proces digitální transformace ve výrobních závodech, elektronika a internet změnil způsob, jakým hledáme (a nacházíme) práci. Specializované portály a sociální sítě (LinkedIn v první řadě, ale nejen) nahradily staré úřady práce a agentury práce, čímž se celý proces stal dynamičtějším a interaktivnějším.
Sektor, který se neustále vyvíjí a který nyní, jak se zdá, směřuje k další změně (ať už epochální nebo ne, to budeme moci říci za pár let). V jakémsi mixu mezi minulými formami výběru (osobní setkání, dlouhé pohovory a praktické testy) s modernějšími a „aktuálnějšími“ technikami se výběr personálu v hi-tech prochází čím dál častěji hackathon a volání po nápadech.
Náboráři a personalisté tak mohou přímo vyhodnotit profesní a osobní dovednosti možných kandidátů a potenciálních zájemců, kteří budou přijati do jejich společností. Důvod je jednoduchý na pochopení. V průběhu hacktonů a volat po nápadech – jak za chvíli podrobně uvidíme – i účastníci jsou vyzváni ke vzájemné spolupráci a dát své dovednosti k dispozici týmu. Jedině tak bude možné získat výsledky a najít práci s hackathony a výzvami pro nápady.
Co je hackathon a jak funguje
Také zvaný hack den, hackfest nebo codefestThe hackathon (jehož jméno pochází ze spojení slov hackování A maratón, italsky „hacking marathon“, jsou akce určené a vytvořené pro programátory, vývojáře a nadšence do kódování a programování obecně (tedy i designéry, projektové manažery a další). Cílem hackathonu je vytvořit jeden nebo více funkčních softwarů během několika hodin (obvykle kolem deseti), ale podle tématu „zadaného“ organizátory již dříve. Při hackathonu se proto zaměříme na vývoj konkrétní aplikace či softwaru, na ověření IT bezpečnosti IT systému (penetrační test) nebo operační systém nebo na vytváření API.
Jak funguje hackathon? Víceméně to, co si myslíte. Vše začíná, jako by to byla běžná akce nebo konference, kdy jeden nebo více řečníků představí zvolené téma a vysvětlí pracovní metody. V tu chvíli se vytvoří skupiny na stránce (nebo mnohem častěji dorazíte na hackathon s již vytvořenými skupinami) a začněte rozvíjet projekt: vše může trvat mnoho hodin, ne-li dokonce několik dní. V druhém případě se na jídlo organizujeme tak, že si objednáváme rychlé občerstvení (hamburger, chipsy, ale i pizza) a spoléháme na energetické nápoje všeho druhu.
Po uplynutí času povoleného organizátory každá skupina představí svůj projekt a výsledky získané během maratonu vývoje softwaru. V případě, že se jedná o a hackathon konkurenční, organizátoři – obvykle společnost hi-tech – nabízí peněžní odměnu za projekt, který je považován za nejzajímavější a nejinovativnější (nebo projekt, který by mohl být nejúspěšnější na trhu nebo by mohl být okamžitě komercializován).
Co je výzva k nápadům a jak fungují
Iniciativy pro spolupráci, které začínají od volat pro papíry akademických a vědeckých konferencí, tj volat po nápadech jsem jakási veřejná „soutěž“, ve které si může každý vyzkoušet své řešení a nápadpřesně na problém obecného zájmu. I v tomto případě je za vším organizátor, který klade otázku k zodpovězení nebo problém k řešení. Účast, jak již bylo zmíněno, je ve většině případů zdarma a každý se může rozhodnout navrhnout nápady individuálně nebo ve skupině.
Jako každé oznámení s úctou k sobě samému existuje časový limit, ve kterém můžete poslat své návrhy řešení, a zkušební komise, která vyhodnotí všechny obdržené nápady a vybere ty nejlepší (nebo nejlepší). Nakonec bude udělena konečná cena za nejlepší – nebo nejlepší – obdržené návrhy: i v tomto případě můžete vyhrát peněžní cenu nebo jiný druh odměny.
Jak najít práci v Silicon Valley (a mimo ně) s hackathony a výzvami pro nápady
Pokud se divíte jak najít práci v Silicon Valleynejlepší odpovědí je zkusit se zúčastnit jednoho z mnoha hackathon nebo volat po nápadech že společnosti hi-tech pravidelně konat. Často se totiž stávalo, že navrhované nápady a software či aplikace vzniklé během těchto akcí byly následně financovány organizátory nebo společnostmi, které se na nich podílely jako partneři.
Jak již bylo zmíněno, hackathony a volat po nápadech jsou také vynikajícími fázemi, ve kterých lze předvést své dovednosti, profesionální i lidské. I když se účastníte ve skupině, ve skutečnosti budete schopni prokázat, že jste vynikající vedoucí týmunebo být vybaven schopností řešení problému nebo opět být obzvláště dobrý v používání jednoho z mnoha programovacích jazyků, které dnes existují. Stručně řečeno, můžete se pokusit upoutat pozornost náboráři a získat stáž ve velké společnosti ze Silicon Valley nebo dokonce pracovní smlouvu.
9. listopadu 2017
Od společnosti Cultur-e