Stále častěji je vídáme na propagačních a reklamních plakátech a letácích. Nebo na samolepky nalepené téměř všude. Nemluvě o obalech a obalech obsahujících potraviny a další spotřební zboží a předměty. A přestože na první pohled mohou připomínat malá díla současného a abstraktního umění, jedná se o průmyslové a komerční sledovací nástroje. Mluvíme o QR kódmalé dvourozměrné kódy, které nyní „unikly“ z továren a různých výrobních závodů, aby se dostaly na sociální sítě a na naše chytré telefony.
Co jsou QR kódy a k čemu slouží
QR kódy (zkratka pro Kód rychlé odezvy„Kód rychlé reakce“ v italštině) jsou malé dvourozměrné symboly a lze je považovat za bohy média pro ukládání malého množství dat nebo informací. Byly vynalezeny jako alternativa k čárovým kódům a původně se používaly pro sledovat materiály a produkty ve skladech a společnostech: jejich sekvence černobílých čtverečků nám musela díky speciální čtečce umožnit rychle identifikovat, co je uvnitř obalu, k čemu sloužil a pro jaké oddělení je určen.
Jak fungují QR kódy
I když se mohou zdát „bezvýznamné“, spousta informací je stlačena do toho malého čtverečku. QR kódy lze ve skutečnosti uložit až 7 089 numerických znaků, 4 296 alfanumerických znaků, 2 953 bajtů a 1 817 japonských ideogramů (Kanji). Nedosažitelná čísla pro jakýkoli čárový kód. Zatímco čtyři čtverce přítomné v rozích kódu slouží k určení jeho orientace a úhlu (a čtenáři je používají k tomu, aby pochopili, zda je kód rovný nebo ne), černé a bílé pixely, které se střídají v oblasti čtverce, fyzicky přenášejí všechny informace.
Historie QR kódu
Počátek 90. let 20. století. Hustá vlnajaponská společnost, která dodává Toyotě díly pro své vozy, hledá způsob sledování alternativa k čárovým kódům, schopný zaručit rychlost čtení/skenování a který by zároveň mohl být použit na velké množství předmětů nebo produktů. Po měsících studia a testů se zdá, že technici japonské společnosti našli řešení svého dilematu: malé bichromatické čtverce (obvykle černobílé, ale nic nebrání použití jiných barev místo černé) s řadou dalších malých čtverce zjevně uspořádané náhodně a chaoticky. A 1994 a poprvéQR kódy se používají v rámci výrobního závodu Denso Wave. Od té doby, i přes drobné změny a „úpravy“ diktované dobou, zůstávají QR kódy prakticky beze změny.
Aplikace a použití QR kódů
V průběhu let se funkce, pro které jsou QR kódy určeny, zásadně změnily. Přestože se dodnes používají v rámci skladů a firem (jak se „původně počítalo“), stále více firem a startupy ze Silicon Valley používat QR kódy jako komunikační nebo informační prostředek. Facebook, Twitter a Snapchatabychom uvedli tři příklady, vytvořte jedinečné QR kódy, které uživatelům umožní vyměňovat si přátelství nebo přidávat kontakty, aniž by znali jméno dané osoby a aniž by ztráceli příliš mnoho času různými (často neprůkaznými) vyhledáváními.
QR kódy jsou hojně využívané také v muzeích nebo turistických městech pro poskytování informací návštěvníkům: stačí naskenovat pomocí smartphonu a přečíst si historii obrazu nebo památky nebo si stáhnout část digitálního audio průvodce.
Jejich velikost z nich navíc dělá ideální prostředek pro předávání reklamních sdělení nebo pozvánek na akce jakéhokoli druhu. Jednoduše vložte kód na balíček nebo obal nebo do reklamního letáku, abyste zajistili, že kdokoli vybavený chytrým telefonem bude mít přístup k dalším informacím o produktu, stáhnout si kupony a slevové poukazy nebo potvrdit svou přítomnost na večírku.
Jak vygenerovat QR kód
Jestliže v prvních letech života bylo používání QR kódů pro „použití a spotřebu“ společností pro sledování a interní komunikaci, dnes je může kdokoli použít (jak jsme částečně viděli) k přenosu dat a informací jakéhokoli druhu. Z tohoto důvodu je stále snazší najít webové stránky nebo aplikace, které vám to umožňují vytvořit QR kód téměř okamžitě.
- QR věci. Jedna z hlavních možností, když potřebujete vytvořit QR kódy zdarma. S QR věci několik okamžiků a čtyři kroky budou stačit k získání personalizovaného QR kódu vhodného pro vaše účely. Nejprve se budete muset rozhodnout, kterou zprávu „zašifrovat“ uvnitř čtverců QR: od adresy URL webové stránky po video na YouTube, přes běžnou textovou zprávu, odkazy na nákup přes PayPal, telefonní čísla a kontakty na Skype, sociální sítě kontakty (Facebook, Twitter, Instagram a Linkedin), e-mailové adresy nebo e-mailové zprávy připravené k odeslání. Poté přejdeme k vytvoření obsahu (odkazu nebo textu) a přizpůsobení QR kódu (můžete si vybrat, zda jako druhou barvu ponecháte černou nebo zvolíte jinou) a nakonec uvedeme, zda je nutné kód vytisknout nebo odeslat v digitální podobě, abyste získali svůj vlastní QR kód zdarma
- GoQR. Generujte QR kódy pomocí GoQR zpočátku se to může zdát trochu složité, ale po několika okamžicích (a po „dekódování“ ikon prvního kroku) vše půjde hladce. Uživatel má na výběr devět různých obsahů (od jednoduchého textu až po vizitky k výměně prostřednictvím QR): po zadání požadovaných údajů si může zdarma stáhnout QR kód a použít jej, jak uzná za vhodné.
- Generátor QR kódů. Mezi nejoblíbenější aplikace pro Android pro vytváření bezplatných QR kódů, Generátor QR kódů umožňuje vybrat si mezi 8 různými typy obsahu (mimo jiné URL, prostý text, e-mailovou adresu, geolokaci a kontakt) a plně přizpůsobit kód. Mezi různými dostupnými možnostmi si uživatel může také vybrat obrázek přítomný na svém mobilním zařízení a použít jej jako pozadí pro nově vytvořený kód
Jak číst QR kód
Totéž platí pro čtenáře. Zpočátku dostupné pouze pro pracovníky ve skladech nebo pro „přepravu zboží“, dnes jsou všechny chytré telefony – nebo téměř všechny – integrovány výchozí čtečku QR kódů v rámci jejich přiložené aplikace. Obvykle ve skutečnosti fotografická aplikace smartphonu umožňuje uživatelům číst QR kódy a přistupovat k jejich „skryté zprávě“: stačí zarámovat kód, počkat pár sekund a je to. Pokud tomu tak není, stačí nainstalovat jednu z mnoha aplikací pro čtení QR kódů přítomných v různých obchodech.
- QR čtečka pro iPhone. Je k dispozici v App Store a umožňuje vám zdarma skenovat QR kódy a číst jejich obsah přímo z obrazovky vašeho iPhone. Nejen: QR čtečka pro iPhone umí také zdarma číst čárové kódy, URL a vytvářet QR kódy
- Čtečka QR kódů. Je k dispozici v Obchodě Google Play a čte a „interpretuje“ jak QR kódy, tak čárové kódy. S Čtečka QR kódů bude stačit zarámovat kód a bez nutnosti fotografování nebo ostření si můžeme ihned prohlížet „zašifrovaný“ obsah (nebo v případě URL přímo přistupovat na web)
- WebQR. Stačí udělit povolení k přístupu k webové kameře (nezbytné pro její provoz), umístit QR kód před objektiv a počkat, až se WebQR přečtěte si obsah a zobrazte jej na obrazovce. Kompatibilní se všemi hlavními používanými prohlížeči
- QReader. V případě, že nemáte webovou kameru nebo si potřebujete přečíst QR kód nalezený online, QReader to je to pravé pro tebe. Toto rozšíření pro Chrome se o to postará rozluštit kód a zobrazit jeho obsah na obrazovce. Jediné, co musíte udělat, je kliknout pravým tlačítkem myši na obrázek kódu a vybrat “Přečtěte si QR kód z obrázku“ a počkejte několik sekund
QR kód, nejistá budoucnost
Pokud je přítomnost zářivá, zdá se, že totéž nelze říci o budoucnosti. Tato technologie, i když se šíří teprve nyní, je trochu stará, protože nedávno dospěla. A z tohoto důvodu se snaží úspěšně čelit výzvám, které přicházejí od tvrdých a „mladších“ protivníků, jako jsou NFC a RFID. Navíc i na komerční a reklamní úrovni začínají QR kódy vykazovat určitá omezení, jako je nemožnost přímého dohledání údajů, jako je věk nebo geografický původ osob, které si kód prohlížejí. Základní údaje ve vítězné marketingové kampani.
Od společnosti Cultur-e