Živé streamování videoher je nejnovějším trendem mezi hráči, kteří své hry vysílají živě, aby je sdíleli s přáteli a sledujícími, například na Twitchi a v některých případech proměnili svou vášeň ve skutečnou kariéru. Ale co potřebujete ke streamování videoher? Nestačí jednoduchý počítač, potřebujete kvalitní vybavení, které se naštěstí dá snadno sehnat jak na internetu, tak ve velkých elektronických řetězcích s celkovou cenou, která se může pohybovat mezi 200 a 500 eury v závislosti na kvalitě vybraných komponent.
Zejména, pro streamování vašich zápasůminimální výbava obsahuje: mikrofon, mikrofonní stojan, webkameru, kartu pro snímání videa (pouze pokud hrajete s konzolí) a pro dosažení skutečně profesionálního výsledku také nějaký zvuk pohlcující materiál.
Mikrofon pro živé vysílání her
Chcete-li streamovat videohry a komentovat hru, potřebujete dobrý mikrofon na profesionální úrovni. Připojení USB je doporučeno, ale není povinné. Mezi funkce, které mohou být užitečné, patří nastavení zisku, audio kompresor a filtr redukce šumu. Kondenzátorový mikrofon se důrazně doporučuje a ne dynamický: u toho druhého bude ve skutečnosti nutné přiblížit ústa velmi blízko mikrofonu, jinak bude mít nahrávka velmi nízkou hlasitost. Některé mikrofony také integrují sluchátkový výstup, který je užitečný pro poslech řeči v reálném čase, aniž byste byli nuceni směrovat signál do počítačových zesilovačů, které již reprodukují zvuk a zvukovou stopu videohry.
Mikrofonní stojan pro streamování videoher
Stojan není nic jiného než podpěra nebo tyč, která drží mikrofon a je nezbytná, protože pokud hrajete, máte jistě obě ruce plné. Existují různé typy: stolní, stojací (přípžirafa“), s pozastavením (tzv.pavouk“nebo”šokový držák“) nebo bez. Pokud hrajete vsedě u stolu, budete potřebovat stolní stojan, zatímco pokud hrajete z pohovky nebo sedíte na herní židli velmi daleko od stolu, budete potřebovat žirafu, kterou položíte na podlahu.
Nárazové zavěšení je elastická podpěra, která připomíná pavučinu a slouží k tomu, aby byl mikrofon fyzicky odpojen od stojanu. Tímto způsobem se případné vibrace vnímané stojanem nepřenesou do mikrofonu a „nešpiní“ zvuk. V případě mikrofonu se stolním stojánkem může být pavouk užitečný, se stojánkem upevněným na podlaze už mnohem méně. Dalším užitečným doplňkem pro montáž na stojan je Pop filtr: plátno pro umístění před mikrofon, které tlumí tlak vzduchu a zabraňuje nepříjemnému syčení, pokud mluvíte příliš blízko k zařízení.
Webová kamera pro streamování videoher
Když jsme skončili s audio oddělením, přejděme k videu: webová kamera, která vás musí natáčet, když hrajete. Nejmodernější webové kamery mají zajímavé funkce, jako je prstencové světlo, které osvětluje váš obličej, zatímco vás objektiv natáčí (velmi užitečné v případě nočního streamování při slabém osvětlení), a různé integrované programy pro úpravu zaostření a vylepšení světel a barev. Ve skutečnosti je velmi pravděpodobné, že se budete během hry často pohybovat a to by mohlo vést ke ztrátě zaostření nebo správné expozice fotoaparátu.
Ještě pokročilejší webové kamery mají základní funkce chroma key, které vám umožňují, pokud jste natáčeli s jednotně barevnou stěnou nebo plachtou za vámi, extrapolovat pouze obraz vaší osoby a promítnout jej do jiného video streamu, například videa. hru, kterou streamujete. Tímto způsobem váš obrázek”bude krást” co nejméně místa pro herní obrazovku. Zajímavé jsou také webové kamery, které nahrávají rychlostí 60 FPS, což je snímková frekvence mnoha moderních videoher (pokud máte hardware vhodný pro těžší videohry).
Karta pro zachytávání videa pro streamování online her
Pokud streamujete videohru, která běží na PC, pak je výše uvedené vybavení více než dostačující, protože video stream hry bude zachycován přímo streamovacím softwarem bez potřeby dalších zařízení. Pokud však hrajete na konzoli, jako je Xbox, PlayStation nebo Nintendo Switch, věci jsou jiné, protože video a zvuk hry musí nejprve vstoupit do počítače a poté být odeslán ve streamování.
K tomu potřebujete kartu pro zachycení videa, která je obvykle jednou z nejdražších součástí vaší sady nástrojů pro streamování. Moderní karty zachycují zvuk a video přímo z výstupu HDMI konzole a mohou dosahovat snímkové frekvence až 60 FPS (viz výše). Obvykle mají také software optimalizovaný a již nakonfigurovaný pro vysílání na hlavních platformách, jako je YouTube, Twitch a Upstream. Absolutně nejlepší zachycuje video ve 4K, což je užitečné, pokud chcete zápas nahrát v maximální kvalitě, ale pokud jej chcete streamovat, je velmi obtížné to udělat, pokud nemáte vynikající připojení k internetu (vláknové připojení FTTH je ideál). K dispozici jsou jak externí (s připojením USB 3), tak interní (s připojením PCI-E) karty pro zachycení videa.
Zvuková izolace místnosti pro streamování videoher
To je plus, ale opravdu to ovlivňuje konečnou kvalitu streamovaného zvuku. Zvuková izolace místnosti pomocí zvuk pohlcujících panelů může výrazně snížit ozvěnu a dunění zvuku. Obvykle se používají jehlanové vyrobené z expandovaného polyuretanu, ale nejsou levné, zatímco dalšími užitečnými materiály jsou skelná nebo minerální vlna, dřevotřískové nebo korkové desky a dokonce i jednoduché silné závěsy, které pohlcují zvukové vibrace. S pohlcovačem zvuku bude zvuk, který streamujete, o něco tmavší, ale budete mít tu výhodu, že budete moci udržet hlasitost vaší videohry na vyšší úrovni, protože většina hluku zůstane uvnitř místnosti.
17. prosince 2018
Od společnosti Cultur-e