Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

CPC (cena za proklik): Co to je a jak ji optimalizujete?

CPC (cena za proklik): Co to je a jak ji optimalizujete?

Co je CPC a jak může pomoci vašemu podnikání růst? Pochopení marketingu CPC a jeho integrace do vaší strategie je pro váš online reklamní plán zásadní. Abychom vám pomohli porozumět významu a použití CPC, rozebereme klíčové složky ceny za proklik, abychom vám ji pomohli optimalizovat pro vaše podnikání.

Co znamená CPC?

CPC znamená cenu za proklik. Jedná se o měření, které vám říká, kolik zaplatíte za každé kliknutí v digitální reklamní kampani. To poskytuje další úroveň podrobností vaší marketingové strategie, která vám řekne více než jen celkové náklady na reklamní kampaň.

Co je CPC reklama?

CPC reklama je běžná metoda, kterou webové stránky používají k účtování poplatků inzerentům za umístění reklam na jejich stránky. Google Ads (dříve známý jako Google AdWords) je nejoblíbenějším zprostředkovatelem tohoto marketingového vztahu, i když existují i ​​​​jiní.

Jak vypočítat CPC

Můžete použít online kalkulačku CPC, ale vzorec je dostatečně jednoduchý. Váš Google Adwords (nebo jiná reklamní platforma třetí strany) by měl mít vaše metriky na administračním panelu. Jednoduše vyhledejte celkový počet kliknutí v dané reklamní kampani.

Vezměte si celkové náklady na kampaň a vydělte ho počtem skutečných kliknutí. Tím získáte sazbu CPC.

Například kampaň, která stála 1 500 USD a vygenerovala 644 kliknutí, má sazbu CPC 2,32 USD.

Koncepčně tedy můžete místo přemýšlení o celkových nákladech na reklamní kampaň přemýšlet o tom, kolik zaplatíte za to, že získáte jedno kliknutí na vaši vstupní stránku z reklamy.

Cena PPC

PPC neboli platba za proklik označuje celkovou strategii plateb za reklamu. Když marketéři mluví o PPC strategii, mluví hlavně o tom, jak platí za reklamu. Spíše než paušální poplatek, počet zobrazení (k tomu se dostaneme později) nebo jinou platební strukturu platí podle počtu kliknutí na reklamu.

Cena za proklik je způsob, jak změřit skutečnou hodnotu vaší PPC strategie. Pokud například obuvnická firma investuje peníze z reklamy do PPC kampaně, potřebuje vědět, kolik ji nakonec každé kliknutí stojí.

Mnoho PPC strategií je strukturováno s konkrétním denním rozpočtem. Pokud tedy máte rozpočet 200 USD na den a vaše reklama zaznamenala dostatek kliknutí na to, aby mohla využít celý rozpočet, reklama se na daném webu znovu zobrazí až další den.

Číst:  Co je Microsoft Office online a jak funguje

Srovnávací hodnoty CPC podle odvětví

Sazby CPC se v jednotlivých odvětvích značně liší. Odvětví s vysoce nákladnými produkty a dlouhými prodejními cykly (jako SaaS) investují více do své reklamy, protože každý jednotlivý zákazník utrácí více peněz.

Společnosti s kratšími prodejními cykly a levnějšími produkty (jako je osobní péče nebo online objednávka potravin) chtějí platit méně za kliknutí, protože každý zákazník utratí maximálně stovky dolarů, nikoli tisíce.

Zde jsou některé z klíčových průmyslových kritérií ceny za proklik podle Instapage. Tento graf ukazuje průměrné náklady pro několik odvětví.

Zdroj obrázku: Instapage

Můžeme vidět, že pojišťovnictví má velmi vysokou CPC, zatímco sazba CPC u elektroniky byla pod 1 dolar. To dává smysl, protože poskytovatel pojištění chce vytvářet celoživotní vztahy s podniky a lidmi, a proto potřebuje méně individuálních zákazníků. Elektronická společnost je více transakční a přesouvá mnoho samostatných kusů zásob.

Určení, zda máte „dobrou“ CPC, bude záviset na vašem odvětví.

CPC vs. CPM

CPC není jedinou strukturou plateb za reklamu. Jeho hlavní alternativou je CPM, což znamená cenu za promile NEBO cenu za tisíc.

Zdroj obrázku: ironSource

V tomto případě inzerent platí pevnou sazbu za každých tisíc zobrazení reklamy. Jinými slovy, pokaždé, když vaši reklamu uvidí na internetu tisíc různých lidí, zaplatíte předem dohodnutý poplatek. CPM je dobrá pro značky, které se zaměřují na rozpoznání značky více než na rychlou konverzi.

CPC vs. CPA

Další metodou pro výpočet nákladů a hodnoty kampaně je CPA, což znamená cenu za akci NEBO cenu za akvizici.

V tomto případě inzerent určí určitou požadovanou akci – obvykle prodej, přihlášení nebo předplatné – a zaplatí podle počtu provedených akcí.

V rámci tohoto systému platí inzerent především za reklamu, která skutečně konvertuje, nikoli pouze za zobrazení. V důsledku toho bývá CPA vyšší, protože inzerent platí za hodnotnější akci, než je pouhé zobrazení nebo kliknutí.

Jak optimalizovat CPC v Google AdWords

Součástí pochopení a interpretace významu CPC je naučit se tyto informace využít a použít je k dosažení vyššího skóre kvality Google Ads.

Skóre kvality je způsob, jakým Google určuje, jak užitečný je váš obsah pro spotřebitele. Vyšší kvalita obsahu je privilegována lepším umístěním reklamy na webových stránkách a nižšími cenami za proklik.

Google je docela důvtipný v odstraňování webů, které se jen snaží předstírat skóre kvality. Žádné množství placené reklamy nenahradí špatně navržený web nebo reklamu, která nesouvisí s dotazy zákazníků.

Podle Googleskóre kvality se posuzuje ve třech kategoriích:

 • Očekávaná míra prokliku
 • Dojem ze vstupní stránky
 • Relevance reklamy
Číst:  Instagram testuje domovskou stránku na celou obrazovku: co se změní

Zdroj obrázku: Instapage

V každé ze tří kategorií mohou vaše reklamy a vstupní stránky získat následující skóre:

 • Podprůměrný
 • Průměrný
 • Nadprůměrný

Všechny tyto informace jsou dostupné prostřednictvím hlavního panelu Google Ads.

Protože víme, jak Google hodnotí naše kampaně, můžeme nyní určit, jak dosáhnout lepší ceny za proklik.

Relevantní reklamy

Nejviditelnějším způsobem, jak zlepšit sazbu CPC, je nabízet relevantnější reklamy. To znamená, že nabízené reklamy více odpovídají vyhledávacím dotazům, které lidé hledají.

Můžete to udělat takto:

 • Cílení jednotlivých reklam na konkrétní vyhledávací dotazy
 • Seskupování klíčových slov do témat
 • Lepší sladění tematických skupin s vašimi konkrétními produkty.

V zásadě by každá reklama měla cílit na jeden konkrétní vyhledávací dotaz, ale vaše reklamní sestavy těží z cílení na související vyhledávání. Například „pronájem na dovolenou v Tampě“ a „pronájem domu v Tampě“ jsou různá, ale související vyhledávání.

Výběr správných klíčových slov

Provedením kvalitního výzkumu klíčových slov můžete určit správná klíčová slova pro své reklamy a vstupní stránky. Identifikace dlouhých klíčových slov a upřednostňování místních vyhledávání bude znamenat další provoz.

Uspořádání těchto klíčových slov do skupin, které můžete přiřadit k nabídce vaší firmy, vám také pomůže zefektivnit reklamní strategii CPC a vytvořit skupiny reklam, které efektivně přiřazují vaše produkty k vyhledávání spotřebitelů.

Přidávání vylučujících klíčových slov

Vaše cena za proklik bude pravděpodobně záviset na tom, jak blízko budou vaše reklamy odpovídat vyhledávání zákazníků. Součástí toho je zajistit, aby vaše reklamy neodpovídaly nesprávným vyhledáváním.

Vylučující klíčová slova jsou slova a fráze, které nechcete přiřazovat svým reklamám. Obvykle znějí podobně jako požadované hledané výrazy, ale mají různé významy.

Například společnost inzerující své webhostingové služby by měla vyloučit jakákoli klíčová slova, která mají co do činění s domácí zábavou – to není typ „hostingu“, o kterém mluvíme.

Důvtipní marketéři mohou být ještě konkrétnější, když vyloučí hledače, o kterých si myslí, že konverzi pravděpodobně neuskuteční. Například společnost prodávající špičkové cvičební vybavení může ze svého seznamu vyhledávacích dotazů vyloučit „cvičení pro začátečníky zdarma“, protože cílí pouze na seriózní cvičence.

Vyzkoušejte různé částky nabídek

Systém nabídek v Google Ads je komplexale je důležité si uvědomit, že výše nabídky není všechno.

Zdroj obrázku: Direktivní poradenství

Google určuje, které reklamy z jeho reklamního fondu se zobrazí pro daný vyhledávací dotaz na základě výše nabídky A skóre kvality.

Pokud tedy Shoe Store X odešle nejvyšší nabídku, ale má mizernou vstupní stránku, je nepravděpodobné, že vyhraje více aukcí než Shoe Store Y s průměrnou nabídkou, ale dobrým skóre kvality.

Testování různých částek nabídek je jedním ze způsobů, jak zajistit, abyste ze svého reklamního rozpočtu vytěžili maximum.

Číst:  Nápady na uspořádání dětské narozeninové oslavy

Můžete to udělat tak, že při výběru strategie nabídek vyberete možnost Manuální CPC, která vám umožní přizpůsobit částku, kterou jste ochotni utratit za jednotlivé skupiny klíčových slov. Nevýhodou je, že to vyžaduje více čas praktického řízení.

Případně můžete zvolit možnost maximalizace počtu kliknutí, což je jedna z automatických možností nabídek společnosti Google. To upřednostňuje odeslání co největšího počtu kliknutí. Nemusí to být vždy přesná kliknutí, která hledáte, ale je to méně praktického času.

Testování strategie nabídek a částek – a důkladné zdokumentování – je dobrý způsob, jak vyhodnotit vaši současnou strategii a zjistit, zda máte přidělený rozpočet na správné vyhledávací dotazy.

Kliknutí koneckonců nic neznamenají, pokud nezvyšují prodeje, odběry nebo jakékoli jiné cíle, které máte. Možná přivádíte velkou návštěvnost vyhledáváním výrazu „obojky pro psy“, ale kupující jsou ti, kteří hledají „punkové obojky“. Ujistěte se, že vaše výdaje za reklamu skutečně cílí na kupující, a to tak, že zhodnotíte, jakou částku nabízíte za obecné vyhledávací dotazy.

Používejte různé typy shod klíčových slov

A konečně, pro vaši kampaň mohou být užitečné různé typy shody klíčových slov. Přestože přesné shody klíčových slov (jako v našem příkladu „punkového obojku“ výše) vrátí vaší investici největší hodnotu, nezanedbávejte ani širší vyhledávací dotazy – koneckonců mohou existovat majitelé psů, kteří ani věděli, že by si mohli koupit obojky pro punkové psy, dokud neuvidí vaši reklamu.

Zdroj obrázku: StoreGrowers

Podle Google Adsrůzné typy shody klíčových slov jsou:

 • Volná shoda – zahrnuje dotazy související s vašimi klíčovými slovy
 • Frázová shoda – zahrnuje význam vašich klíčových slov
 • Přesná shoda – stejný význam/záměr vašich klíčových slov

Všechna tato nastavení vracejí různé typy hledajících a jeden nemusí být ve všech případech nutně „lepší“ než druhý. Je dobré cílit na kombinaci – jen se ujistěte, že neutrácíte většinu svého rozpočtu na volné shody, pokud se nezaměřujete pouze na zobrazení stránek.

Závěr: Zlepšení sazby CPC

Význam CPC v digitálním marketingu přímo souvisí s návštěvností vašeho webu. Když budete vědět, kam směřuje váš rozpočet na reklamu, a budete se shodami klíčových slov, vylučujícími shodami a strategií nabídek záměrně zabývat, budete moci své kampaně vyladit, dokud nebudou fungovat hladce.