The technologií neustále se vyvíjejí a využívá je stále větší počet uživatelů. Je důležité, aby byly vhodné pro každého, bez ohledu na IT ambice nebo konkrétní podmínky. Ve skutečnosti, ačkoli pokrok je schopen zkracovat vzdálenosti, pokud není dobře implementován, může působit jako hluboký diskriminátor: to je důvod, proč digitální dostupnost a použitelnost jsou důležité.
Ať už se vyznáte v počítačích nebo ne, ať jste mladí nebo… staří lidés postižení nebo potíže s porozuměním jazyku, aniž bychom zapomněli na ty, kteří se mohou spolehnout pouze na IT nástroje, které jsou z různých důvodů zastaralé. Tam digitalizace procesů se musí umět vypořádat se všemi těmito eventualitami, když se stane protagonistou. Pokud se tak nestane, existuje riziko, že někdo bude od této zkušenosti „odříznut“, což bude mít sociální i ekonomické dopady.
Přístupnost a použitelnost: co to je
Zahrnují dva různé koncepty, ale jak je zřejmé, dostupnost a použitelnost jdou ruku v ruce. Pokud první termín označuje právo na využívat IT systémy nebo službydruhý se týká přímo jednoduchost použití a naučit se s nimi hospodařit. Konkrétně byl přesně definován význam „dostupnosti“. Zákon 4/2004 (“Unavený zákon“): „schopnost systémů IT poskytovat služby a poskytovat informace, které mohou být bez diskriminace použity těmi, kteří z důvodu postižení vyžadují asistenční technologie nebo konkrétní konfigurace“.
Pokud jde o použitelnost, je toISO (Mezinárodní organizace pro normalizaci, v Itálii známá jako Mezinárodní organizace pro normalizaci), abychom to nejlépe popsali: „efektivita, účinnost a spokojenost, se kterou určití uživatelé dosahují určitých cílů v určitých kontextech“. V praxi vymezuje míru lehkosti a spokojenosti, s níž probíhá dialog mezi člověkem a nástrojem.
Zpřístupnění počítačového zařízení tedy znamená odstranění problémů, které by mohly být nepřekonatelné.
Můžete si představit video bez titulků pro neslyšícího nebo někoho se sluchovým postižením nebo webovou stránku služby vytvořenou s velmi podobnými nuancemi nebo s malým kontrastem pro osoby se zrakovým postižením nebo s omezeným barevným viděním. Jsou to dvě strany téže mince, myšlenky, které koexistují ve světě neustále propojeném s digitálem. K tomu je třeba dodat, že přibližně jedna třetina celkové populace patří do jedné z již zmíněných kategorií: je nezbytné modelovat nástroje k uspokojení těchto výrazů, aniž bychom zapomněli na ty, kteří by z různých důvodů mohli najít nějaké překážky vstoupit do technologická smyčka denně, od Práce na studieaž po nejpodstatnější interakci s ostatními.
Přístupnost: legislativa, která ji chrání
Vše je jedno legislativa, italské a evropské, na podporu dostupnosti. První příklad pochází z výše zmíněného zákona Stanca, pojmenovaného po navrhujícím ministrovi, a nazývá se „Ustanovení pro usnadnění přístupu subjektů zakázáno na nástroje IT“. Poté, v roce 2007, „Úmluva Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením“.
L’článek 19zejména zdůrazňuje zásady, které upravují možnosti používat zařízení, „aby osobám se zdravotním postižením umožnily žít nezávisle a plně se podílet na všech aspektech života, státy, které jsou smluvní stranou této úmluvy, přijmou vhodná opatření, aby osobám se zdravotním postižením zaručily rovné podmínky. základnu s ostatními, přístup k fyzickému prostředí, dopravě, informacím a komunikaci, včetně informačních a komunikačních systémů a technologií, včetně internetu“.
Zákon Stanca však znamenal základní mezník, zejména pokud jde o orgány veřejné správy a společnosti, které řídí procesy ve prospěch veřejného sektoru.
Legislativa stanoví dodržování zvláštních provozní a technické detaily aby weby a webové aplikace byly přístupné komukoli. Požadavky uvedené v ministerském výnosu, který upravuje zákon, vycházejí z pokynů vypracovaných World Wide Web Consortium (W3C), mezinárodní orgán, který vypracoval řadu standardů pro web, tzv WCAG, zkratka pro Web Content Accessibility Guidelines. The směrnice pokrývají každou fázi tvorby stránek a webových aplikací, od design na rozvoj, po kterých následují ověřovací činnosti k ověření úplného souladu se základními atributy stanovenými pravidly WCAG. The analýzypak je musí provádět kompetentní osoby s hlubokými znalostmi asistenční technologie které používají ti, kteří je potřebují k interakci s webem (od čtečky obrazovky po braillské klávesnice, ukazatele myši atd.).
Dostupnost a použitelnost, kde jsme?
V posledních několika letech stále více aplikací a webových stránek, nejen souvisejících s PA, volí přístupný a použitelný přístup. Jen si vzpomeňte na počáteční fáze pandemie, kdy se platformy pro videokonference staly klíčovým prostředkem pro pokračování pracovních činností mimo kancelář: Zvětšení má integrovaný automatický nebo manuální systém titulků, zatímco Google Meet rozšířila živé přepisy přidáním nových jazyků k těm, které jsou již k dispozici. Slackprogram spolupráce používaný mnoha týmy, zlepšil kompatibilitu s čtečky obrazovkycož usnadňuje používání obsahu části veřejnosti, která by k němu dříve neměla přístup jiným způsobem.
Hovoříme o malých doplňcích, které si někdy nevšimneme, ale které jsou životně důležité pro ty, kdo je denně používají.
Výběr z chytrá práce, zjednodušila každodenní život handicapovaným lidem z pracovního hlediska. Takže zde je důležitost kompatibilita A zpětná kompatibilita se staršími, ale stále rozšířenými zařízeními, soulad s pravidly a legislativou W3C: pokud vše funguje na asistovaných systémech (nemusí to být nutně nejnovější trend), může si být i ta nejvíce znevýhodněná třetina populace jista, že zůstane aktuální s ostatními. Stejně tak je nutné právo zpřístupnit výcvik těm, kteří jsou vyzváni k provádění služeb, jako jsou koncoví uživatelé. Dodáváno i nástroje Je nezbytné, aby se pohybovalo na stejné vlnové délce, aby se pohybovalo paralelně a zabránilo se jakémukoli zpomalení.
Od společnosti Cultur-e