Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Face ID, riziko ochrany osobních údajů: co se stane s našimi údaji o obličeji?

Face ID, riziko ochrany osobních údajů: co se stane s našimi údaji o obličeji?

Při uvedení na trh byl (správně) prezentován jako jedna z velkých inovací nového iPhonu: přední kamera je schopna skenovat obličej osoby, která ji drží, vytvořit 3D model obličeje a použijte jej k odemykání zařízení nebo autorizaci plateb pomocí Apple Pay. Jedná se o tzv ID obličeje, nový biometrický bezpečnostní systém, který nahrazuje Touch ID v nejnovější špičce od cupertinské společnosti. Co když Rozpoznávání obličeje rozhodně není ve světě chytrých telefonů žádnou novinkouje technologie používaná společností Apple, která odlišuje její biometrický systém obličeje od všech ostatních.

Funkce předního fotoaparátu však neslouží pouze z důvodu bezpečnosti a ochrany zařízení. Stejně jako jakoukoli jinou hardwarovou součást iPhonu ji může Apple i další vývojáři používat k vytváření aplikací všeho druhu. Cupertinská společnost jej například použila k oživení animoji, animované emotikony, které kopírují naše výrazy a pohyby obličeje; výrobce brýlí to však používá vyzkoušíme si rámečky (digitálně). abyste se vyhnuli procházce do obchodu; Snapchat chtěl by to využít pro stále pravdivější filtry a animace.

Jak funguje přední kamera iPhone X a jak vytváří Animojis

Více podobný Microsoft Kinect než a normální fotoaparát, přední senzor nového iPhonu bombardují náš obličej a vytvořte trojrozměrný sken dokonalý v každém detailu. Vytvořit model pro použití s ​​Face ID, iPhonem desetiletí na naší tváři identifikuje až 30 tisíc bodů a převede je do digitální mapy 3D schopný nás rozpoznat, i když nosíme brýle nebo klobouk nebo když se rozhodneme nechat si narůst (nebo ostříhat) plnovous a knír.

Číst:  Car-as-a-service, nový systém nákupu vozu

Tvorba animoji

Tato data se pak živě používají k vytváření animací, které by ještě před několika lety vyžadovaly zásah a práci digitálního animačního studia. Animojis ožívají využitím výpočetního výkonu A11 Bionic SoC a dat přicházejících z fotografického snímače a dalších snímačů skrytých v zářez iPhone desetiletí. Jak však bylo zmíněno, to je jen jedno z mnoha možných využití iPhonu: Apple ve skutečnosti umožňuje každému vývojáři využívat jeho hardwarové komponenty a technologii trojrozměrného skenování obličeje. Každý si tedy může vytvořit aplikaci schopnou zmapovat naši tvář do nejmenších detailů.

Jak lze data Face ID použít

Vybaveno velmi technologicky vyspělými komponenty, fotoaparát iPhone desetiletí by mohl být použit nejrozmanitějšími způsoby. Už jsme řekli dva – což nám umožňuje vyzkoušet si obruby brýlí, aniž bychom museli chodit do obchodu a pro namalovat se tvář se Snapchatem – ale jediným limitem je vaše představivost. Uvnitř auta např. mohl by analyzovat obličej řidiče a posoudit, zda je unavený, aby bylo doporučeno co nejdříve zastavit, popadnout dech a odpočinout si; nebo opět pomoci začínajícímu rodiči porozumět výrazům novorozenců a pochopit, zda jsou nemocní a jaké jsou možné důvody. Face ID ale umí také porozumět pohlaví a etnické příslušnosti člověka (nebo dokonce jeho sexuální sklony), stejně jako jeho emoční stav.

Rozpoznávání obličeje

Data, která, pokud jsou přiváděna do jednoho nebo více algoritmy umělé inteligence, mohl vrátit výsledky nepředstavitelné pro “jednoduchou” lidskou mysl. Pokud je hotovo nakupování s chytrým telefonem v ruce by například výraz obličeje mohl poskytnout vysoce relevantní informace o tom, zda se nám to, co vidíme, líbí nebo ne. Jiné aplikace však mohou navrhovat obsah a příspěvky na základě našeho emocionálního stavu: Facebook si například v roce 2016 patentoval systém schopný zobrazovat obsah v závislosti na emocích, které v určitou chvíli pociťujete, a použití technologií, jako je Face ID, by mohlo proces urychlit.

Číst:  IBM Watson, super počítač převede zpět do cloudu

Soukromí ohroženo?

Momentálně, Nezdá se, že by došlo k ohrožení soukromí ohledně používání údajů Face ID. Na jednu stranu tato technologie teprve dělá první krůčky a málokdo – snad jen Apple – plně pochopil její potenciál. Na druhou stranu cupertinská společnost vždy dávala najevo, že si dává záležet na ochraně soukromí a osobních údajů svých uživatelů. A i v tomto případě se zdá, že se chová úplně stejně.

Rozpoznávání obličeje nebezpečné?

Faktem však zůstává, že nikdo (kromě samotného vývojáře) nemá právo kontrolovat skutečné použití skenů obličeje provedených jednou z mnoha aplikací v App Store. I když podmínky použití zakazují vývojáři používat tato data k rozpoznání lidí nebo k prodeji pro reklamní účelykrádež dat ze serveru, na kterém je aplikace založena, by tyto náznaky mohla učinit zcela zbytečnými.

K tomu musíme dodat, jakmile je povolen přístup ke kameře – prostřednictvím nyní známých oprávnění aplikací – jeho použití nesmíte nijak omezovat. Dokud aplikace zůstane nainstalovaná v zařízení, bude moci kdykoli zaznamenat obličej uživatele, i když není viditelně aktivní. Stručně řečeno, někdo by také mohl využít pokročilé lokalizační systémy k analýze výrazů tváře osoby, když se nachází v určitém místě (uvnitř nákupního centra nebo místa prodeje, před výlohou atd.). Jak již bylo zmíněno, zatím jsou to jednoduché obavy a mentální rekonstrukce, ale nic nevylučuje, že za pár měsíců by se také mohly stát skutečností.

Číst:  Bezplatné audioknihy, co se stane s testem Audible Amazon

4. prosince 2017

Od společnosti Cultur-e