Stejně jako u všech sociálních médií, včetně on LinkedIn je to možné vytvořit falešný profil. Všichni mluví o falešných profilech otevřených na Facebooku, Instagramu, Twitteru, ale na LinkedIn máte dovoleno dělat něco víc. Na sociální síti věnované světu práce je to možné vytvořit falešný profil s imaginární rolí ve skutečné společnosti.
Po vytvoření falešného profilu je fakticky možné se spojit se společností nebo společností, pro kterou jste se rozhodli pracovat a je to. Nikdo to nikdy nebude kontrolovat, natož samotný LinkedIn. To se děje, protože LinkedIn neposkytuje žádný oznamovací systém společnostem, když uživatel vyplní nebo upraví svůj profil a osobní životopis přidáním výše uvedené společnosti.
LinkedIn: Jak odstranit falešného zaměstnance
Pokud si personalista nebo sám majitel firmy všimne, že existuje osoba, která si sama přiděluje např. roli marketingového ředitele dané firmy a je napojena na firemní LinkedIn stránku, jediné co stačí kontaktovat přímo sociální síť. Sama LinkedIn sám je schopen odstranit zaměstnance z oficiální stránky společnosti.
LinkedIn: snadná připojení a zkratky
Vytvoření a falešný profil na LinkedIn je to jen základ. Sociální média vám umožňují vytvářet nová spojení jednoduše odpovědí „Ano“. Falešný pracovní název spojený například s významnou společností udělá zbytek a je snadné rozšířit své „přátelství“, a to i mezi lidmi, kteří v dané společnosti skutečně pracují, kteří si stěží uvědomují, že osoba s touto konkrétní rolí v jeho společnosti dělá neexistuje. Ale pro další zvýšení přítomnosti na LinkedIn nestačí se chlubit dobrou prací, je jedno, jestli je falešná, kromě spojení s top manažery je potřeba mít nějaké doporučení.
Sotva se řekne, než udělá, online stačí vyplatit pár set eur, abyste získali dobré doporučení, samozřejmě falešné, abyste se mohli pochlubit v příslušné sekci svého profilu na LinkedIn, možná obdrželi dalších padesát sledujících jako „dárek zdarma“ a a je to. The Pro LinkedIn jsou důležitá připojení jako na všech sociálních sítích, protože právě ony legitimizují profil: tato osoba zná přítele svého přítele, ale na LinkedIn je, abych tak řekl, vše jemnější a propojené se světem práce, s jeho statusem, s jejich hierarchie.
LinkedIn: pročA tohle všechno se děje
LinkedIn to neumožňuje společnosti sledovat a moderovat své firemní profily, sociální síť zase nekontroluje ani nemoderuje profily svých uživatelů. Možná by stačilo dát firmám možnost si jednoduchým a snadným způsobem ověřit profily svých zaměstnanců. Mohla by vytvořit projekt společně s firmami exkluzivní a ověřený odznak, který můžete poslat svým zaměstnancům, existuje mnoho věcí, které lze udělat pro nápravu této situace. Vypadá to jako drobný problém, ale to vše v konečném důsledku podkopává korektnost a poctivost sociální sítě.
LinkedIn: falešný profil, co to obnáší
Teoreticky by to mohl udělat falešný profil se životopisem a pracovní historií, který by záviděl i zesnulému Stevu Jobsovi získat pracovní pohovor jinak nedosažitelné. Nejen to, manažerský profil může oslovit četné headhuntery, kteří by se mohli chytit do pasti vylíhnuté falešným zaměstnancem a získat tak skutečné příležitosti pro zásadní spojení k nalezení práce, tentokrát možná skutečné, ale založené na podvodu.
Závěrem lze říci, že pokud vytrvale používáte LinkedIn nejen k hledání práce, ale k růstu na úrovni, možná s cílem získat práci svého života, věnujte pozornost spojení které přijímáte, snažte se je vždy co nejvíce kontrolovat online, předejdete tak alespoň zbytečným zklamáním.
7. července 2019
Od společnosti Cultur-e