Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Fenomén webové televize, co to je a jaké jsou vyhlídky

Fenomén webové televize, co to je a jaké jsou vyhlídky

Z čistě lokálního specializovaného fenoménu se postupem času stal fenomén celostátního významu, kterému se daří sklízet i mírný veřejný úspěch. The web televize, které se u nás objevily před deseti lety, jsou jednou z nejvíce prosperujících a dynamických realit na italské webové scéně. Dokazují to čísla: od roku 2003 do roku 2012 vzrostl počet televizí vysílaných na internetu přibližně o 1500 %, z 35 provozovatelů vysílání v roce 2003 na 584 v roce 2012. Působivý růstový trend, který lze vysvětlit větší dostupností širokopásmového připojení – nezbytného pro kvalitní streamování – a všeobecným zlepšením technologií komprese a přenosu dat.

Co jsou to webové televize

Pokud jde o web TV – zkratka angličtiny webová televize – označuje soubor technologií, které umožňují přenos televizních programů přes internet. Webové televize jsou proto součástí rodiny digitální televizory a využívat připojení k webu – obvykle širokopásmové – k zaručení používání internetu uživatelům online streamování televizních kanálů přímo přes váš počítač.

Rozdíl mezi webovou televizí a jinými typy internetové televize jako napřIPTV spočívá v tom, že ten vyžaduje předplatné u operátora, který službu poskytuje, a zařízení, které kóduje a dekóduje signál – tzv. set-top boxy. Webové televize se naproti tomu vyznačují bezplatnými programy a kanály – jako např Webová televize RAI – a použitelný přímo z PC.

Číst:  Co je standard HDMI 2.0a

Zpráva Netizen za rok 2013

Nezávislá observatoř se každoročně podívá na stav světa italské webové televize Ostatní TV. Údaje jsou šířeny prostřednictvím zprávy Netizenskomplexní výzkum, který analyzuje zdravotní stav odvětví v rámci italského webu.

V zpráva za rok 2013, například upozorňujeme na 7% pokles zaznamenaný v počtu webových vysílatelů: z 642 v roce 2001 to bylo 584 v roce 2012. Poněkud fyziologický pokles, jak uvidíme za chvíli a který nemusí být nutně probuzení- zavolat. Také proto, že další údaje vzbuzují naději: počet uživatelů internetu, kteří jsou televizními diváky, neustále roste a má stále větší vliv na stanovení toho, jaký by měl být televizní program. Stejně tak virtuální vysílací společnosti hrají stále důležitější roli v socioekonomických procesech, zejména na místní úrovni.

Stav techniky

Mírný pokles zaznamenaný v roce 2012 je příznakem velmi specifického procesu. Větší a lépe strukturované společnosti začínají sklízet plody práce minulých let, posilují svou pozici na trhu a pokud možno expandují.

Web TV

To vše nevyhnutelně na úkor menších subjektů, které byly díky hospodářské a finanční krizi nuceny ustoupit. Znamení, chceme-li, vyspělosti trhu: začínají se formovat větší společnosti s lepší organizací a méně amatérským charakterem. Panoráma však zůstává velmi proměnlivá: trh ještě není dobře strukturovaný a zbývá zaplnit ještě mnoho míst.

Televizní experiment Simony Venturové

Příkladem důležitosti webových televizí v italském digitálním a mediálním prostředí je experiment, který provedla Simona Ventura ve spolupráci s Yahoo! Necelý rok produkuje místní televizní hvězda svůj vlastní televizní kanál – Televize Simona Venturapřesně tam, kde hraje roli hostesky moderování kuchařských programů, rozhovorů s osobnostmi showbyznysu a poskytování poradenství ohledně psů.

Číst:  Jaké jsou dubnové trendy TikTok?

Televize Simona Ventura

Sama Ventura v době uvedení podtrhla důležitost experimentu, prvního svého druhu v Itálii. „Kanál, který bude především výsledkem rozhodnutí veřejnosti, která se prostřednictvím internetu bude moci vyjádřit a vybrat si, co uvidí, aniž by byla nucena.“

Vyhlídky webové televize

Kromě projektu realizovaného společnostmi Ventura a Yahoo! (které si jistě brzy najdou nějaké emulátory), velmi… mobilní scénáře se otevírají pro webové televize. Stále více provozovatelů vysílání, kteří vysílají přes internet, spouští aplikace nebo webové stránky vytvořené speciálně pro chytré telefony a tablety. Vzhledem k neustále rostoucímu rozšíření těchto dvou zařízení a rostoucímu počtu uživatelů, kteří je používají k přístupu na web, lze snadno předvídat, že se válka mezi webovými televizemi velmi brzy přesune na mobilní zařízení. Kdo dorazí první, bude mít tedy jasnou výhodu nad ostatními konkurent kdo přijde pozdě.

S tím multiplatformním přirozeně souvisí i mobilní panorama. Webové televize budou muset stále více diferencovat svou nabídku, možná se jim podaří přistát na chytrých televizích a integrovat staré televizní médium s novými streamovacími technologiemi internetu.

11. února 2014

Od společnosti Cultur-e