Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

HDMI kabely versus HD bezdrátové, které si vybrat

HDMI kabely versus HD bezdrátové, které si vybrat

Televizí, které mezi své technické specifikace zahrnují různé způsoby připojení, přibývá bezdrátový. Jedná se o poměrně nedávné standardy, které umožňují připojit váš televizor, často HD nebo 4K, k Wi-Fi síti nebo ke speciálnímu vysílači, přes který můžete streamovat multimediální obsah uložený na pevném disku nebo jiném paměťovém médiu. Zkrátka technologie, která je alternativou k tradičnějším HDMI kabelům, které sice zaručují stejné výsledky, ale „zabírají“ drahocenný prostor v obývacím pokoji.

V případě, že máte pochybnosti, zda připojit set top domácí box přes kabel nebo pomocí konektivity bezdrátové HD vaší televize, zde je krátký průvodce, který vám pomůže ujasnit si vaše představy.

Technické specifikace kabelu HDMI

Standard HDMI vznikl v letech 2001 až 2002 a je určen pro přenos multimediálního obsahu (jak obrazu, tak zvuku) ve vysokém rozlišení. Konsorcium, které se stará o jeho vývoj, muselo v průběhu let vydávat různé verze standardu, aby drželo „krok s dobou“ a zajistilo uživatelům co nejlepší audio/video kvalitu. Pokud jde o obraz, standard HDMI od verze 1.0 do verze 1.2 přejímá video standard EIA/CEA 861-B, verze 1.3 přejímá standard EIA/CEA 861-D, zatímco verze 1.4 podporuje standard EIA/CEA 861 -AND. Na audio přední straně lze však pomocí HDMI kabelu připojit audio systém složený až z osmi kanálů (nekomprimovaný zvuk) s hloubkou zvuku 16 bitů, 20 bitů a 24 bitů a frekvencí 32 kHz, 44,1 kHz , 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4 kHz a 192 kHz. Ve verzi 1.3 standard podporuje také komprimovaný zvuk bezztrátový (bezeztrátový), reprodukovaný jako Dolby TrueHD nebo DTS-HD Master Audio.

Číst:  Jak Activision Blizzard Bobbyho Koticka prosazuje sociální spravedlnost

HDMI kabel připojený k TV

Podívejme se na nejnovější verze standardu HDMI:

  • HDMI 1.3. S přenosovou šířkou pásma 10,2 gigabitů za sekundu vám kabely HDMI 1.3 umožňují sledovat obsah ve vysokém rozlišení (rozlišení 1920 x 1080 pixelů) s maximální barevnou hloubkou 48 bitů (tj. více než 280 miliard možných barevných odstínů) a podporují Dolby TrueHD a DTS- HD Master Audio
  • HDMI 1.4. Verze 1.4 standardu HDMI je první, která zaručuje zobrazení 4K video obsahu (maximální rozlišení 3840×2160 pixelů). Kromě toho také přidává do seznamu standardů HDMI Ethernet Channel (HEC), ethernetové připojení, které umožňuje výměnu dat a sdílení webové konektivity mezi dvěma zařízeními HDMI připojenými k sobě.

HDMI kabel

  • HDMI 2.0. S vydáním nové verze nabízí standard HDMI plnou podporu technologie Ultra HD. Díky téměř dvojnásobné šířce přenosového pásma (nyní 19 gigabitů za sekundu), která vám umožňuje sledovat 4K video při 60 snímcích za sekundu a podpoře 32 zvukových kanálů s vysokým rozlišením (kompatibilní s 11,2 audio systémy). Kabely HDMI 2.0a navíc podporují také HDR pro vyšší kontrast, a tedy realističtější obraz

Technické specifikace WirelessHD

Standard WirelessHD, vyvinutý mimo jiné společnostmi LG, Sony a Samsung, umožňuje bezdrátové streamování multimediálního obsahu ve FullHD (1920 x 1080 pixelů) rychlostí 60 snímků za sekundu. Ve skutečnosti zkrátka umožňuje přenos videa ve vysokém rozlišení bez komprese a zajišťuje tak vynikající vizuální zážitek. K tomu však využívá spojení, které jezdí přes frekvence 60 GHz: přestože nabízí velmi široké datové pásmo, je tato frekvence velmi citlivá na rušení a elektromagnetický šum různého druhu. I když maximální dosah je 10 metrů, pokud byste “narazili” na zeď nebo jiný předmět, který stíní signál, kvalita streamovaného videa by mohla být vážně ovlivněna. Je proto vhodné jej používat, když jsou vysílač a přijímač v „přímce dohledu“ (t.j. mezi nimi nejsou žádné fyzické překážky).

Číst:  Jak opravit nefunkčnost aplikace Truist v roce 2024

WHDI přijímač

Technické specifikace WHDI

Na podporu jejího rozvoje bylo vytvořeno konsorcium, které (opět) vidí jako hlavní hrdiny LG, Samsung a další velká jména ve světě špičkové televizní technologie. S maximálním dosahem 30 metrů WHDI pracuje na pěti gigahertzových frekvencích (stejných, jaké používá dvoupásmová Wi-Fi) a zajišťuje dostatečnou šířku datového pásma pro přenos HD a Ultra HD obsahu. Kromě toho má pásmo 5 gigahertzů větší „výkon“ než 60 GHz WirelessHD a je méně vystaveno rušení generovaným fyzickými objekty: není proto nutné, aby byly vysílač a přijímač v „přímé viditelnosti“, ale mohou být také pokryta.

Počítače připojené přes WiGig

Technické specifikace WiGig

Skutečný standard Wi-Fi (IEEE 802.11ad) byl sponzorován především společností Intel, která doufá, že využije jeho technické vlastnosti k vytvoření zcela bezdrátového počítače. Pracuje na frekvenčním pásmu 60 Gigahertz, a proto zaručuje širokou přenosovou šířku pásma, která umožňuje streamovat obsah ve vysokém rozlišení (1920 x 1080 pixelů) a 4K (3840 x 2160 pixelů), ale stejně jako WirelessHD, který používá stejné komunikační pásmo, má potíže. dostat se přes fyzické objekty, které mu stojí v cestě. Není proto vhodný pro páry vysílač/přijímač, které nejsou v přímé viditelnosti.

Miracast, AirPlay a Google Cast

Smartphony, kromě toho, že umožňují telefonovat, posílat textové zprávy a fotit, se staly přenosnými multimediálními centry, díky nimž můžete sledovat videa (a dokonce je vytvářet). Je tedy téměř přirozené, že major hráč v tomto odvětví vytvořili standardy pro přímý přenos videa (a obrazovky obecně) z mobilního zařízení do televize.

Číst:  St James's Park Královské srdce Londýna Komplexní průvodce

Apple AirPlay

Toto jsou hlavní systémy:

  • Apple AirPlay. Pokud máte iPhone (nebo notebook MacBook), můžete přenášet obrazovku svého zařízení do televize připojené k Apple TV díky standardu AirPlay. Pro zajištění přenosu bez zpoždění je multimediální obsah komprimován
  • Google Cast. Stejně jako AirPlay i Google Cast umožňuje přenos videí ze smartphonu do kompatibilních televizorů vybavených Wi-Fi konektivitou (jinak lze použít Chromecast). Také v tomto případě bude multimediální obsah přenášený přímo ze smartphonu do televizoru komprimován
  • Miracast. Stejně jako Cast od Googlu umožňuje chytrým telefonům se systémem Android posílat snímky a videa na HDTV s připojením Wi-Fi. Nabízí však větší kompatibilitu než „oficiální“ verze

S kabelem nebo bez kabelu, který si vybrat?

Pokud je to možné, při současném stavu techniky je stále vhodné používat k připojení multimediálního systému k televizoru kabely HDMI. I když řešení bezdrátový prověřená záruka dostatečné šířky pásma pro přenosy Ultra High Definition, kabel zajišťuje ještě větší stabilitu při přenosu dat a tím i lepší audiovizuální zážitek.

Od společnosti Cultur-e