Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Historie iOS

Historie iOS

Příběh úspěchu, i když pravděpodobně ne zcela předvídatelný. Chcete-li znovu přečíst kapitolyiOS epos objevujeme cestu, která není vždy snadná, ale která přispěla k definitivnímu znovuuvedení cupertinské společnosti na globální trh smartphonůhi-tech. Mezi nejšťastnější intuice Steva Jobse, jakmile se vrátil do čela společnosti Apple, iOS několikrát přispěl k vytvoření a revoluci ve světě mobilních telefonů.

Spuštěno dne 29. června 2007 současně s prvním modelem iPhone je iOS zpočátku znám pod názvem OS iPhone (i když sám Jobs to během prezentace nazývá OS Od června 2007 prošel operační systém Apple mocha několika krok evoluční a od aktualizace k aktualizaci si dokázal podmanit desítky milionů uživatelů po celém světě.

OS iPhone

OS iPhone

Operační systém, který ve skutečnosti dal vzniknout sektoru chytrých telefonů. Díky funkcím iOS (tehdy známého jako iPhone OS) se Applu podařilo razantně vstoupit na trh ovládaný Nokií a částečně i RIM se svým Blackberry. Cupertinská společnost, využívající rovněž zkušeností svých konkurentů, uvádí na trh inovativní a zároveň velmi žádané zařízení. Mezi inovacemi iOS představenými v roce 2007 si pamatujeme zejména Dotyková obrazovka multi-touch (schopný tedy „reagovat“ na dotek dvou nebo více prstů současně) a uživatelské rozhraní s aplikacemi uspořádanými do mřížky.

iPhone OS2

Pokud první verzi mobilního operačního systému Apple všichni považují za inovativní, lze iPhone OS2 považovat za revoluční ve všech ohledech. Také díky zařízení,iPhone 3G, který je obohacen o nové funkce a senzory, které umožňují rozšířit „dosah“ mobilního operačního systému. Uživatelé mohou například díky GPS začít používat ten svůj iPhone jako satelitní navigátor. Mezi nejdůležitější funkce představené s touto verzí iOS však najdeme vydání iPhone OS SDK, které také umožňuje softwarový dům jiných než Apple a nezávislých vývojářů k vytváření aplikací pro mobilní zařízení nakousnutého jablka. Tak vznikl App Store.

Číst:  Historie shellu Linux Bash a proč je stále aktuální i dnes

iPhone OS3

iPhone OS3

Zatímco mobilní trh vidí vzhled Androidu, Apple přemýšlí o oddechu a funkcí přidaných ve srovnání s předchozí verzí je velmi málo. Cupertinská společnost ve skutečnosti myslí více na vylepšování než na inovace a zavádí podporu MMS, nástroje pro kopírování a vkládání, možnost tetheringu (a přeměnu iPhonu na přenosný bezdrátový router), výzkum Spotlight a podpora push notifikací také pro aplikace vyvinuté programátory třetích stran.

iOS 4

ios 4

Díky uvedení iPadu se mobilní operační systém Apple přejmenuje a stává se iOS. Se čtvrtým vydáním, dům nakousané jablko se vrací, aby produkoval aktualizace určené k tomu, aby znovu změnily tvář trhu mobilních telefonů. Mezi nejzajímavější funkce najdeme multitasking (možnost spouštět dvě nebo více aplikací současně) a FaceTime, aplikaci pro videohovory vytvořenou přímo v laboratořích Cupertina.

iOS 5

ios 5

Vzhledem k tomu, že Android stále více dominuje na trhu, je Apple „nucen“ jednat a pokračovat v představování stále inovativnějších funkcí a aktualizací. S iOS 5 přichází Centrum oznámení, první verze iMessagesfunkčnější zamykací obrazovka a především Siri. iOS se tak stává prvním operačním systémem, který má osobního hlasového asistenta vždy připraveného vyjít svým uživatelům na pomoc.

iOS 6

ios 6

Ne, že by o tom bylo moc pochyb, ale s vydáním iOS 6 v polovině roku 2012 je vše jasnější a zjevnější: Apple a Google už nejsou přátelé. Big G, který se mezitím díky Androidu stal (téměř) monopolistou na trhu mobilních telefonů, je vytlačen z ekosystému iOS. YouTube, do té doby zahrnuta mezi aplikace výchozí operačního systému Apple, bude přístupný pouze z App Store, zatímco Google Maps jsou zrušeny a nahrazeny Maps, aplikací vyvinutou v domě od cupertinského giganta. V prvních měsících se však aplikace digitálního mapování nedočkala velkého uznání, a to natolik, že Apple byl nucen přiznat chyby, kterých se dopustil, a vrátit se po svých. Mezi další funkce představené v nové verzi patří aktualizace pro Siri a spuštění Passbook, jakési digitální peněženky, do které lze ukládat slevové poukázky, letenky, vstupenky do divadla a mnoho dalšího.

Číst:  Jak zkontrolovat, zda je váš počítač způsobilý pro upgrade na Windows 11

IOS 7

IOS 7

Rok 2013 je pro Apple klíčový. Dva roky po smrti Steva Jobse se cupertinská společnost snaží „odpoutat“ od postavy svého zakladatele a nové vedení – CEO Tim Cook a šéfdesignér Jony Ive v čele – se snaží nakopnout novou éru v historii Apple. V tomto hraje iOS 7 zásadní roli: nová verze mobilního operačního systému iPhone a iPad nabízí uživatelům zcela přepracované uživatelské rozhraní, přesně tak, aby oddělovalo minulost a přítomnost (a samozřejmě budoucnost). Ve srovnání s předchozí verzí má iOS 7 mnohem lehčí a lineárnější design s „plochými“ ikonami a novým systémovým písmem (Helvetica). Když se podíváme pod pouhý estetický aspekt, zjistíme, že iOS 7 má mnoho skrytých funkcí: od Ovládacího centra pro rychlý přístup k hlavním funkcím až po nativní podporu Bluetooth, procházející zavedením Touch ID a obnoveným konceptem použitelnosti.

iOS 8

ios 8

Proces obnovy, který provedli Cook a Ivy, pokračuje s iOS 8. S novou verzí Apple dále rozšiřuje rozsah svého mobilního operačního systému a otevírá se domácí automatizaci a osobní péči. Zásadní je v tomto smyslu uvolnění Zdraví Kit A Domov Kit, dva operační rámce, které umožňují vývojářům třetích stran vytvářet aplikace a funkce určené pro inteligentní domácnost a sledování fyzické aktivity a životně důležitých parametrů uživatelů. S iOS 8 Apple mnohem více otevírá svůj operační ekosystém spolupráci s ostatními softwarový dům a programátoři třetích stran: uživatelé si budou moci instalovat vlastní klávesnice, přidávat widgety na zamykací obrazovku a další možnosti přizpůsobení zařízení. Nelze tedy podcenit vydání Apple Pay (nástupce Passbooku) a Apple Music.

iOS 9

ios 9

Jestliže iOS 7 a iOS 8 sloužily k tomu, aby daly nový život mobilnímu operačnímu systému Apple, s iOS 9 cupertinská společnost místo toho přemýšlí o vylepšení některých již existujících funkcí. Siri stává se chytřejším díky aktualizacím nezbytným k udržení kroku s konkurencí (ale nejen Cortana a Google Now); Apple Music přidává nové funkce, které se snaží proniknout do sektoru streamování hudby, zatímco 3D Touch se snaží inovovat svět dotykových zařízení. iPad dostává podporu pro více oken (možnost umístit obrazovky dvou aplikací vedle sebe, přičemž obrazovka je rozdělena přesně na polovinu), zatímco domácí automatizace podle Applu se začíná rýsovat díky aktualizacím Home Kit.

Číst:  Historie technologie Blu-ray

iOS 10

Základ, ze kterého začít, je velmi dobrý a úspěch posledních let přesvědčil vývojáře Applu, aby neprováděli zásadní změny operačního systému: to vysvětluje volbu cupertinské společnosti nepřevrátit uživatelské rozhraní, ale pouze vylepšit některé funkce iOS. Nejnovější vydání operačního systému představuje některé nové funkce, které jistě udělají uživatelům radost: bude možné smazat výchozí aplikace vyvinuté společností Apple a nahradit je aplikacemi vyvinutými softwarovými společnostmi třetích stran a navíc vytvořením řezu vpravo ze zamykací obrazovky bude možné vstoupit do stránka widgetů což umožňuje okamžitou interakci s aplikacemi. Zde ale novinky nekončí. iOS 10, který doprovázel vydání nového iPhonu 7, také představuje restyling iMessage, aplikace pro rychlé zasílání zpráv vyvinuté společností Apple: nyní bude možné pořizovat selfie přímo z aplikace, posílat nálepky a bavit se s přáteli na mini – hry. A konečně, abychom vyhověli požadavkům uživatelů, byly do fotoaplikace zavedeny nové funkce (díky Memories bude možné vytvářet krátká videa ke sdílení na sociálních sítích), zatímco na Mapách bude možné najít přesné místo, kde auto je zaparkováno

Od společnosti Cultur-e