Svět digitální platby neustále se vyvíjí a nástup nových technologií a inovativních řešení pouze připravuje půdu pro řadu příležitostí, které zásadně změní způsob, jakým provádíme finanční transakce.
Mobile Wallet, peněženka v dosahu vašeho smartphonu
Kredity Shutterstock
s “mobilní peněženka“označuje schopnost spravovat a provádět platby, včetně peer-to-peer (P2P) peněžních převodů, přímo z vašeho smartphonu. Díky speciální aplikaci se telefon stává jakýmsi „digitální peněženka“kde je to možné ukládat platební karty, doklady totožnosti a věrnostní kartysledovat výdaje v reálném čase.
Pokud “mobilní platby“ je schopnost provádět transakce přímo z mobilního telefonu, kterou lze povolit také prostřednictvím biometriejako otisky prstů nebo dokonce duhovka,P2P přenos“ je jedním z typů Okamžitá platba nejrozšířenější, protože je založen na převodu peněz v reálném čase od člověka k člověku prostřednictvím distribuovaných peer-to-peer sítí.
Poté, co se P2P proslavilo sdílením souborů, se nyní používá na platformách jako Paypal, Satispay nebo Postepay k rozdělení výdajů, posílání dárků nebo přispívání do online sbírek. Vyhlídka na používání rozpoznávání obličeje k placení, jak se experimentovalo v Tokiu v obchodech Yahoo!, je však vzdálená. Mart pro současná biometrická pravidla zakotvená v GPDR.
Mobilní peněženka je jako mít v telefonu peněženku, pomocí které můžete spravovat a provádět platby a P2P převody peněz
Existují různé typy mobilních peněženek, které vydávají finanční instituce, banky, telefonní operátoři, nezávislé třetí strany a velké obchodní řetězce. některé”uzavřená smyčka” provádět transakce pouze do a z konkrétní společnosti, zatímco ostatní ukládají platební údaje na zařízení (zaměřený na zařízení) nebo jinde, například v cloudových službách (zařízení-agnostik).
Mobilní peněženky zaměřené na zařízení lze rozdělit na „bezdotyková peněženka” kteří provádějí transakce v blízkosti zařízení prostřednictvím interakce s operačním systémem a “peněženka v aplikaci“, které umožňují platby na dálku. Příklady bezdotykových peněženek zahrnují Apple Pay, Google Pay a Samsung Pay, zatímco některé aplikace s „uzavřenou smyčkou“ spadají do kategorie peněženek v aplikaci.
S internetem věcí se auto zaplatí samo
Kredity Shutterstock
Další trend se týkáInternet věcí (IoT), takže objekty připojené k síti a kreditní kartě mohou spravovat platby bez přímého zásahu uživatele. Nejznámějším příkladem je lednička, která objednává potraviny na základě analýzy toho, co chybí. Ale mezi Chytré platby objektů nejpohodlnější je určitě auto.
Ptát se můžete přímo z palubní desky tlačítkem nebo hlasovým příkazem Chytrá auta platit za tankování, parkování nebo mýtné, ale i oběd, aniž byste hnuli prstem. Volkswagen a Mercedes již nabízejí modely, které se „za sebe platí“ ale prozatím výhradně služby a produkty výrobce, nikoli třetích stran. Možnosti však rostou také proto, že trh s propojenými vozidly je na vzestupu.
V nepříliš vzdálené budoucnosti budou auta platit mýtné a parkování autonomně, což řidičům výrazně usnadní život
Budoucí perspektiva umístídoporučená hlasová interakce, přičemž Big Tech získal zpět své místo u stolu. Pokud v současnosti výrobci interně pracují na vývoji svých vlastních platebních systémů, budou se nakonec muset vypořádat s technologickými preferencemi zákazníků, kteří často tíhnou k řešením nabízeným giganti jako Apple, Google a Amazon.
Tato úroveň automatizace by mohla předefinovat koncepci vozidla a přeměnit jej z jednoduchého dopravního prostředku na skutečný cestovní způsob platby což nejen zlepšuje pohodlí, ale také přesnost plateb a snižuje riziko lidských chyb.
Blockchain přináší transparentnost a decentralizaci do světa digitálních plateb
Kredity Shutterstock
Rostoucí spolupráce mezi Big Tech a finančním sektorem je známkou doby, kdy technologie radikálně mění způsob, jakým přemýšlíme a řídíme platby při hledání nové pohodlnější, bezpečnější a efektivnější metody. V této transformaci hraje blockchain zásadní roli.
Často spojován a někdy zaměňován s bitcoinem Blockchain koncept demonstruje svou hodnotu v mnoha odvětvích, včetně digitálních plateb, u kterých pomocí pákového efektu zaručuje maximální bezpečnost a spolehlivost zásady transparentnosti, imunity proti podvodům a decentralizace zabezpečeno pomocí šifrovaných distribuovaných účetních knih, které poskytují spolehlivé ověření transakcí v reálném čase obcházení tradičních finančních zprostředkovatelů.
Od roku 2016 centrální banky po celém světě věnují pozornost Blockchainu a Distributed Ledger as aktivátory digitální měny kterému lze připsat vlastnosti kryptoměn, jako je programovatelnost a disintermediace. Dnes četné finanční instituce a investoři rozpoznali transformační potenciál blockchainu.
Myšlenka digitální měny vydávané centrální bankou s výhodami bezpečnosti a stability, které přináší, spojuje kryptoměny, které se stále prosazují.
V říjnu 2020 PayPal představil novou službu pro nákup, držení a prodej kryptoměn z účtů PayPal. V září 2021 společnost Visa oznámila své plány na vytvoření centra pro platby napříč řetězci, které by usnadnilo přenos a výměnu digitálních aktiv napříč různými blockchainy a platebními kanály. V prosinci představila poradenskou službu v oblasti kryptoměn, která má klientům pomoci v oblasti digitální měny a nezaměnitelných tokenů (NFT).
Tento významný vývoj, který ukazuje, že platební společnosti investují do blockchainu a kryptoměn, mají vybudovat důvěru v toto odvětví, což se promítne do zvýšených příjmů na globálním trhu s blockchainem.
Umělá inteligence pro bezpečné a přizpůsobené digitální platby
Kredity Shutterstock
AčkolivUmělá inteligence Přestože je již nějakou dobu součástí finančního prostředí, jeho použití zůstalo spíše omezené. Přesto je výhod mnoho a sahají od větší bezpečnosti díky včasné odhalení podvodu na personalizované uživatelské zkušenosti díky analýze výdajového chování.
Algoritmy strojového učení neustále zlepšují jejich schopnost identifikovat podezřelé transakce, včetně celkové utracené částky, místa transakce a identity poskytovatele, což spouští důkladné kontroly těch, kteří se odchylují od obvyklých vzorců útraty uživatele. To nejen chrání zákazníky, ale také minimalizuje ztráty pro obchodníky i finanční instituce.
Umělá inteligence umožňuje nejen zpracování stále většího počtu transakcí, ale také zajišťuje minimální podvody a chyby
Ale umělá inteligence může také doporučit relevantní nabídky, slevy a odměny, čímž se pro zákazníky vytvoří poutavější cesta k pokladně. Kromě toho, že transakce zrychlí a zefektivní, může zlepšit služby zákazníkům pomocí chatbotů, která díky zpracování přirozeného jazyka (NLP) může nabídnout personalizovanou, automatizovanou a škálovatelnou pomoc, která společnostem ušetří miliardy dolarů na provozních nákladech a čase. Přístup, který by se mohl vyvinout směrem k delegování nákupů na platformách třetích stran na roboty.
Od společnosti Cultur-e