Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak funguje Dropbox Paper, kolaborativní textový editor

Jak funguje Dropbox Paper, kolaborativní textový editor

Tažný a flexibilní nástroj, který vám umožní společně vytvářet a upravovat textové dokumenty. Služba zaměřená především na kanceláře a malé firmy, kde je větší potřeba umět pracovat na stejném dokumentu ve stejnou dobu. Toto je vizitka Papíronline textový editor vytvořený Dropbox (a dříve známý jako Notes), jehož cílem je podkopat jeho dominantní postavení v tomto sektoru Google dokumenty a Evernote.

Co je to Dropbox Paper

Dropbox Paper je kolaborativní textový editor, který ve stylu Google Docs, Office Online a Evernote umožňuje více uživatelům současně pracovat na stejném textovém dokumentu. Paper, představený v první části roku 2015 pod názvem Notes, vyšel v beta verzi na pozvání až v říjnu téhož roku: v posledních měsících technici Dropboxu zapracovali na opravě některých detailů včetně názvu. Dropbox Paper je především nástroj pro spolupráci navržený tak, aby usnadnil práci skupinám profesionálů tím, že jim poskytuje sdílený pracovní prostor, kde si mohou vyměňovat nápady a návrhy na vytvářené dokumenty.

Minimalistické rozhraní pro Dropbox Paper

Dropbox Paper, funkce

Při navrhování a stavbě papíru se inženýři a vývojáři Dropboxu zaměřili na jednoduchost a eleganci. Pokud se tedy z grafického hlediska Dropbox Paper vyznačuje minimálním a zásadním stylem, z hlediska ovládání je kolaborativní textový editor intuitivní a jednoduchý na ovládání. To jsou dva aspekty, které jsou pro ty, kteří obvykle používají textové editory velmi často, všechno, jen ne druhořadé: čisté rozhraní zabraňuje rozptylování, zatímco snadno použitelný program umožňuje uživatelům psát, aniž by ztráceli příliš mnoho času hledáním různých funkcí.

Číst:  Jak získat zvací kód BlueSky a připojit se k této nové platformě sociálních médií?

Papír pro Dropbox

Vytvářejte text pomocí Dropbox Paper je to ve skutečnosti velmi jednoduché. Musíte kliknout na modré tlačítko “Vytvořit”, zadat název dokumentu do pole “Dej mi jméno” a poté kliknout na “a začít psát”. V tuto chvíli můžete začít pracovat na textu a zvát kolegy a přátele, pokud to považujete za nutné. Uživatele při psaní nebudou rozptylovat panely nástrojů ani jiné ikony: pokud chcete text formátovat, budete jej muset vybrat a teprve poté si budete moci vybrat, zda bude tučný nebo podtržený, nebo zda chcete vytvořit seznam s odrážkami nebo číslovaný seznam. Tato poslední funkce může začínajícím uživatelům způsobit určité problémy, ale jakmile se do ní dostanete, nebudou žádné problémy.

správa multimediálních souborů pomocí Dropbox Paper

Metody správa multimediálních souborů jsou jedním z nejzajímavějších aspektů Dropbox Paper. Pro vložit video YouTube nebo hudební skladbu SoundCloud, stačí vložit URL do textu: Paper přemění odkaz na interaktivní okno. Užitečná funkce, která potěší nejednoho profesionála v oblasti hudební a video produkce.

Zmínky a komentáře

Kolaborativní část Dropbox Paper je v obecné rovině zrcadlovým obrazem toho, co jsme již viděli a testovali pomocí Dokumentů Google. Po vytvoření dokumentu můžete pozvat přátele a kolegy, aby spolupracovali na jeho úpravách a koncipování: každému přidanému uživateli můžete přiřadit jinou roli a rozhodnout, zda mohou dokument pouze číst, nebo se také podílet na jeho úpravách. Jakmile se uživatel dostane do „týmu“, bude moci upravovat text, jak si přeje, přidávat k textu komentáře a poznámky. Mezi nejzajímavější funkce spolupráce Dropbox Paper najdeme zmiňuje. Tento nástroj dává možnost vyžádat si zásah uživatele na konkrétním místě v textu: zmínit se o něm v požadovaném bodě (stačí napsat jméno uživatele před znak „@“ v textu, podobně jako u značky na Facebooku) , uživatel obdrží upozornění na svůj Dropbox Paper a bude moci přesně zasahovat do textu.

Číst:  7 výkonných taktik budování propojení SaaS

Papír pro Dropbox

Srovnání s konkurencí

S Paper, jak již bylo zmíněno, se Dropbox snaží naplnit výhodu, kterou v průběhu let získaly platformy pro spolupráci, jako jsou Dokumenty Google a Evernote. Při bližším ohledání je to ale pro tuto chvíli příliš riskantní pokus. Stylistické volby vývojářů Dropboxu částečně omezily potenciál Paper: uživatel nemá k dispozici editační nástroje v jiných online produktivních sadách (jako jsou výše zmíněné dokumenty Google nebo Microsoft Office Online). Rozhraním a funkčností lze tedy Dropbox Paper přirovnat k Střednídalší platforma pro spolupráci při psaní, která se zrodila z mysli Evana Williamse a Biz Stonea na začátku roku 2014.

Stručně řečeno, Dropbox Paper je nakonfigurován jako nástroj zaměřený na snadné použití a flexibilitu, spíše než jako úplný textový editor. Dropbox Paper lze použít k vytváření seznamů nebo návrhů projektů pomocí intuitivního a minimálního rozhraní.

Od společnosti Cultur-e