Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak funguje permanentní web IPFS

Jak funguje permanentní web IPFS

Zdá se, že plánované zastarávání se netýká pouze počítačového hardwaru, televizorů a různých domácích spotřebičů. Ve skutečnosti se zdá, že i komunikační protokoly, které regulují internet, „trpí“ stejným problémem. Technologie a formáty souborů používané v počátcích počítačových sítí jsou nyní nepoužitelné a veškerá komunikace odesílaná mezi koncem 60. a začátkem 70. let již není čitelná (vzpomeňte si například na první e-mailové zprávy vyměňované přes Arpanet ).

Problém, který se však netýká výhradně naší minulosti. Ve skutečnosti nic nebrání tomu, aby se podobná situace opakovala zhruba za deset let a týká se dnes používaných protokolů, standardů a formátů souborů. Perspektiva, kterou nelze a priori vyloučit vzhledem k rychlosti, s jakou se oblast telekomunikací a počítačových sítí vyvíjí. V tomto smyslu se také může stát, že webové stránky, které denně navštěvujeme, se za pár let stanou (alespoň v současné podobě) nedostupnými.

Vyvstává tedy potřeba najít způsob, jak archivovat html stránky, celé portály a různé multimediální obsahy, které se na webu vyskytují, aby byly kdykoli dostupné a použitelné. Dokonce i v blízké budoucnosti, kdy by je technologický vývoj mohl učinit již nedostupnými. Komplexní výzva, na které některé z těchto osobností pracují (např Vint Cerf), kteří v minulých desetiletích významně přispěli k vytvoření sítě a jejích protokolů.

Číst:  Jaký je nejlepší bot pro obchodování s kryptoměnami pro Coinbase Pro?

Internetový archiv

wayback stroj

Abych řekl pravdu, pokus o vytvoření databáze shromažďující webové stránky a multimediální obsah již probíhá. Tam Wayback Machine (doslova „stroj času pryč“) je iniciativou neziskové organizace Internetový archiv. Využitím webových prohledávačů, podobných ve všech směrech vyhledávačům, Wayback stroj vyhledávat na webu nové stránky nebo nové weby. Jakmile je nový obsah identifikován, digitální stroj času jej zkopíruje a uloží do svého archivu, takže jej může vyhledat a nahlédnout do něj každý uživatel internetu.

Tato iniciativa, kterou sponzoruje sám Vint Cerf, se neobejde bez komplikací. Nejdříve Wayback Machine nemusí být schopen zachytit veškerý nový obsah, který se denně objevuje na internetu, a proto některé části webu mohou zůstat zcela „objevené“ a nikdy nebudou zachovány. Pokud uvážíte, že digitální stroj času je a sila centralizované databáze informací, v případě, že by servery Internetového archivu byly nedostupné (z důvodu poruchy nebo i jen z důvodu nedostatku ekonomických zdrojů), uživatelé internetu již nebudou mít přístup k (pouze prozatím) historická databáze webu.

Meziplanetární souborový systém

meziplanetární souborový systém

Již několik let některé organizace žádný zisk zajímají se o budoucnost internetu, pracují na vytvoření protokolu, který je schopen archivovat všechny informace přítomné na webu, aniž by příliš zatěžoval jedinou technologickou infrastrukturu. Klíčové slovo zMeziplanetární souborový systém (“Interplanetary File System”, tak se iniciativa jmenuje) je proto decentralizovaný.

Využití některých technologií, které jsou základem bitcoinu a protokolu peer to peer Torrent, IPFS (zkratka pro Meziplanetární souborový systém) vytvoří trvalý web (permanentní web v angličtině) distribucí „kusů“ portálů a webových stránek mezi všechny uživatele internetu, kteří se rozhodnou nainstalovat klientský program spojený s projektem na své počítače. Pokud se páteř nebo server stane nedostupným a portál již nebude možné navštívit, systém IPFS automaticky vyhledá archivované „kusy“ odpovídající chybějícím a znovu je zpřístupní. Kromě toho vám tyto distribuované a decentralizované archivy umožňují konzultovat předchozí verze stejné stránky nebo portálu stejným způsobem, jakým si můžete prohlížet staré úpravy záznamu na Wikipedii. Stručně řečeno, stroj reálného času webu, který se díky protokolům Bitcoin a Torrent může při archivaci svého webového obsahu spolehnout na mnoho různých uzlů internetu.

Číst:  Jak změnit jméno Alexa na iPhone, iPad a Android

Jak funguje IPFS

jak IPFS funguje

Decentralizovaná distribuce obsahu pomocí IPFS využívá, jak již bylo zmíněno, některé technologie související s bitcoiny a torrenty. Každý webový zdroj je propojen s identifikátorem hash jedinečný, který vám umožňuje rozlišit každý jednotlivý zdroj, čímž se eliminují jakékoli duplikáty a zároveň sledují všechny staré verze stejného objektu. Každý uzel v síti (na základě direktiv protokolu Torrent) archivuje výhradně informace, o které má přímý zájem (např. webová stránka hledaná v minulosti) a data související s indexací informací samotnou (např. pro usnadnění výzkumu jinými uživateli).

Sada těchto technik umožňuje distribuci informací přes poměrně velkou síť uzlů a jejich snadné vysledování. Vyhledávání obsahu pak bude založeno na identifikátoru hashabyste si byli jisti, že najdete přesně to, co jste hledali, a zároveň zůstali v bezpečí před jakýmikoli poruchami internetu právě díky tomu, že informace, na kterých je projekt založen, jsou šířeny a nadbytečné napříč mnoha nezávislými uzly.

Od společnosti Cultur-e