Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak jsem se zotavil z trestu Google Panda

Jak jsem se zotavil z trestu Google Panda

Zotavení z trestu Google Panda je náročné, ale ne nemožné. Pokud jste jedním z mnoha bloggerů a webmasterů, které Google Panda filtroval, je čas získat zpět své hodnocení a návštěvnost.

Od prvního vydání v únoru 2011 ovlivnila Google Panda stovky tisíc webových stránek. Algoritmus hodnocení Google penalizuje nekvalitní weby, které uživatelům nepřinášejí hodnotu.

Obnovení návštěvnosti může být složitá cesta, ale musíte Pandě dokázat, že váš web má dobrý obsah a je uživatelsky přívětivý.

Identifikace aktualizace Google Panda se v roce 2013 stala obtížnější. Je to proto, že Google přestal potvrzovat nebo oznamovat aktualizace Panda.

Google začlenil Pandu do svého indexového procesu a všechna budoucí vydání jsou postupná.

Zde je oznámení Matta Cuttse na konferenci SMX West v roce 2013.

Před několika týdny jsem s vámi sdílel případovou studii, která ukazuje, jak jsem obnovil webové stránky z trestu Google Penguin. Dnes vám chci ukázat, jak jsem z trestu Google Panda obnovil jiný web.

Zde je snímek obrazovky ukazující obnovu Panda.

Google Panda se zásadně liší od Google Penguin.

Zatímco Google Penguin analyzuje webové stránky z hlediska optimalizace mimo stránku, Google Panda vyhledává problémy ve vašem obsahu.

Google Panda cílí na weby s následujícími problémy:

  • Duplicitní obsah
  • Nízká kvalita a tenké stránky, které uživatelům nepřinášejí žádnou skutečnou hodnotu
  • Weby se špatnou uživatelskou zkušeností
  • Externí odkazy na špatné webové stránky
  • Stránky s příliš velkým množstvím reklam
  • Obsahové stránky farmy
  • Špatná gramatika a pravopis
  • Příliš mnoho nefunkčních odkazů

Než začnu s případovou studií, dovolte mi, abych vám řekl něco o penalizovaném webu.

Koupil jsem tento web před chvílí od chlapa, který publikoval velmi krátké články se spoustou obrázků. V té době mi záleželo hlavně na doméně, a ne na problémech s tenkým obsahem.

Číst:  Jak vybrat nejvhodnější digitální rámeček pro vaše fotografie

Brzy po zakoupení webu jsem začal zveřejňovat velmi dlouhé články (většina z nich přes 3000 slov) a obdržel jsem od svých čtenářů skvělou zpětnou vazbu. Po jednom měsíci měl web asi 70 % tenkého obsahu a 30 % nového a skvělého obsahu, který se velmi dobře umístil.

Nebylo překvapením, že dlouhé články byly hodnoceny mnohem lépe než všechny ostatní dohromady.

Pak se stalo nevyhnutelné. Došlo k aktualizaci Google Panda a můj web byl odfiltrován z výsledků vyhledávání.

Obvykle, když je váš web penalizován, dostanete se do fáze odmítnutí a myslíte si, že se vám to nemůže stát, protože jste neudělali nic špatného. To ale nebyl můj případ.

Okamžitě jsem věděl, že tento trest souvisí s nekvalitními články, které mám na svém webu, od předchozího majitele. Délka těchto příspěvků byla v průměru asi 300 slov a v nejlepších případech dosáhla 500.

Ještě horší je, že stejné téma bylo probíráno příliš mnohokrát, takže můj web vypadal jako obsahová farma.

Odstraňte obsah nízké kvality

Nejde jen o to, co si o vašem obsahu myslí Google. Musíte studovat, jak uživatelé reagují na vaše články.

Abych si udělal jasnější představu o svém obsahu, zamířím do Google Analytics a seřadím všechny své stránky podle jejich zobrazení. Klikněte na Chování – Obsah webu – Všechny stránky.

U všech stránek jsem analyzoval průměrnou dobu na stránce, míru okamžitého opuštění a míru odchodu. Tyto tři metriky mohou zjistit, zda se čtenářům váš obsah líbí nebo ne.

Vytvořil jsem tabulku s příspěvky s nejhorším výkonem a poté jsem odstranil stránky, které měly velmi nízkou návštěvnost a měly tenký obsah. Ostatně stejné téma jsem mohl probrat znovu, v podrobnějším průvodci, který by neovlivnil mé celkové umístění.

U příspěvků, o kterých jsem pochyboval, jsem také analyzoval počet komentářů a sdílení na sociálních sítích, které obdrželi.

Nakonec jsem ze svého webu odstranil více než 50 % článků. Jakkoli to může znít bláznivě, tyto příspěvky byly zbytečné a uživateli nepřinášely nic nového. Přesně o to Google Panda jde a také o hlavní důvod, proč jsem byl penalizován.

Návštěvnost článků, které jsem odstranil, dosahovala téměř 15 % z celkových návštěv, které můj web před penalizací získal.

Číst:  Bezdrátový PC ovladač: Jak vybrat ten nejlepší

Netřeba dodávat, že odstranění obsahu z vašeho webu může způsobit další problémy, jako jsou nefunkční odkazy.

Opravte problémy hlášené Nástroji pro webmastery Google

Nástroje pro webmastery Google by měly být vaším nejlepším přítelem. Bez ohledu na to, s jakou penalizací máte co do činění, je důležité mít navrch nad všemi chybami a návrhy, které GWT poskytuje.

Zde můžete identifikovat nefunkční odkazy na vašem webu, chyby při procházení nebo indexaci, duplicitní meta popisy nebo názvy a mnoho dalších problémů.

Chcete-li na svém webu najít 404 odkazů, klikněte na „Procházet“ a poté na „Chyby při procházení“.

Níže naleznete tabulku obsahující odkazy na neexistující stránky na vašem webu. Chcete-li zjistit, odkud odkazujete na 404 stránek na vašem webu, klikněte na odkaz a poté na záložku „Odkaz“.

Najděte a odstraňte duplicitní obsah

Ještě mi zbývalo udělat pár věcí po obsahové stránce.

CopyScape mi pomohl najít duplicitní články mých stránek. V mém případě to nebyl velký problém, protože jsem tu a tam měl jen pár duplicitních odstavců.

Strávil jsem nějaký čas odstraňováním částí, které byly podobné jiným článkům z webu.

Všimněte si, že plagiátorství je jedním z hlavních spouštěčů Google Panda.

Hledejte pravopisné a gramatické chyby

Algoritmus Google se v poslední době hodně vyvinul a nyní mnohem lépe rozumí vašemu obsahu. Pokud je váš obsah plný gramatických chyb, očekávejte, že vás Google bude penalizovat.

Změňte strukturu stránky a odstraňte reklamy nad okrajem

V procesu vytváření lepší uživatelské zkušenosti jsem odstranil většinu reklam nad okrajem. Nechal jsem pouze jednu reklamu, na postranním panelu webu.

Uživatelé nemají rádi, když je vítá spousta reklam, a ani Google. Přidal jsem také lepší nabídky a zvýšil celkovou uživatelskou zkušenost, což vedlo k lepší průměrné době na webu na návštěvníka.

Odstraňte externí odkazy na nekvalitní nebo penalizované webové stránky

Na koho odkazujete, je nesmírně důležité. Vaše webové stránky mohou ztratit hodnocení a reputaci, pokud odkazujete na velmi špatné webové stránky. Zvláště pokud odkazujete na weby, které jsou penalizovány společností Google.

Číst:  Průvodce nákupem nejlepších levných tabletů

Ručně jsem zkontroloval všechny weby, na které jsem odkazoval, a našel jsem pár velmi špatných. Tyto odkazy jsem odstranil, protože jsem nechtěl, aby byl můj web spojován s weby nízké kvality.

Vyčistěte profil zpětných odkazů

Protože jsem věci začal, podíval jsem se také na profil zpětných odkazů na mém webu a vytvořil jsem zprávu o distancování se od všech špatných zpětných odkazů.

Po analýze, od kterých zpětných odkazů bych se měl distancovat, jsem vytvořil seznam přibližně 50 domén a odeslal jej do nástroje Google Disavow Tool.

Čekání na zotavení z trestu Google Panda

Po vyčištění obsahu a zpětných odkazů jsem byl na svůj web hrdý. Myslel jsem, že je připraven k přehodnocení Googlem. Na rozdíl od manuálních sankcí, kde můžete odeslat žádost o přehodnocení, musíte být při řešení sankcí Google Panda trpěliví a počkat, až Google provede další aktualizaci.

Není to tak, že si vezmete kávu a čekáte na výsledky. Spíš je to tak, že se pořád zlepšovat a výsledky se dostaví za pár měsíců.

Po třech měsících se mi organický provoz vrátil. Můj web získal zpět většinu svých hodnocení.

Závěrečné myšlenky

Jakmile Google Panda penalizuje webovou stránku, sotva ji pustí.

Nenechte se však odradit, protože návštěvnost můžete získat zpět.

Abych se zotavil z trestu Google Panda, odstranil jsem ze svého webu veškerý nekvalitní obsah. Vylepšil jsem celkovou uživatelskou zkušenost a odstranil všechny zpětné odkazy směřující na velmi špatné webové stránky.

Abych se ujistil, že proces obnovy bude úspěšný, vytvořil jsem také zprávu o distancování se od zpětných odkazů, na které jsem nebyl hrdý.

Pokud jste začátečník a nejste si jisti, co děláte, je nejlepší se před odstraňováním obsahu nebo zpětných odkazů poradit se zkušeným SEO.

Jaké máte zkušenosti se sankcemi Google? Byl jsi někdy penalizován?