Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak nainstalovat aplikace pro Linux na Chromebook

Jak nainstalovat aplikace pro Linux na Chromebook

Na nějakou dobu jedna z největších pochybností uživatelů Windows a Mac, kteří byli v pokušení přejít na Chrome OSnákup Chromebooku, byl:Najdu aplikace, které potřebuji k práci?“Pochybnosti byly oprávněné, i když přehnané, protože sada aplikací Google pro zvýšení produktivity je již více než dostatečná pro většinu úkolů.”kancelář“, tedy ty, pro které jsou Chromebooky nejpoužívanější.

Ze strachu, že nenajdete aplikace pro Chrome OS, Google odpověděl v roce 2018 projektem „Přípitek, tedy s možností spouštění linuxových aplikací ve virtuálním stroji Chrome OS. Crostini byl poté dále vyvíjen, až do možnosti být k dispozici v polovině roku 2019 nainstalovat většinu aplikací napsaných pro Linux do Chromebooků. Možnost vyplývající ze skutečnosti, že pod kapotou Chrome OS není nic jiného než spin-off Ubuntu Linux. Jak ale instalovat aplikace pro Linux do Chromebooků?

Je váš Chromebook kompatibilní s aplikacemi pro Linux?

Před instalací aplikace napsané pro Linux do Chromebooku musíte zkontrolovat, zda je váš počítač kompatibilní. Podpora pro linuxové aplikace ve skutečnosti dorazila s Chrome OS verze 69 vydáno v září 2018: pokud je váš Chromebook obzvláště starý a má starší verzi operačního systému, určitě nebude možné spouštět aplikace pro Linux.

Číst:  Jak zjistit, zda byla fotografie upravena ve Photoshopu

Pak existují nějaké hardwarové požadavky což vám může bránit v používání těchto aplikací, ale naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak zjistit, zda je Chromebook kompatibilní s aplikacemi pro Linux: stačí otevřít prohlížeč a napsat “chrome://nastavení“a pak hledat”Linux“V dolní části stránky. Pokud čtete”Linux (beta)” pak může Chromebook spouštět aplikace pro Linux, jinak ne. Pokud si chcete koupit nový nebo použitý Chromebook a nejprve vědět, zda bude podporovat aplikace pro Linux, můžete to zkontrolovat v tomto seznamu kompatibilních Chromebooků: https://www.chromium.org/chromium-os/chrome-os-systems-supporting-linux

Chromebooky

Jak povolit aplikace pro Linux na kompatibilním Chromebooku

Pokud je váš Chromebook kompatibilní, můžete si nainstalovat aplikace pro Linux a používat je, kdykoli budete chtít. Nejprve však musíte poskytnout “souhlas” s instalací balíčků nativní Linux na Chrome OS. Vždy ze stejné sekce “Nastavení“ operačního systému Google pro počítače musíte kliknout na tlačítko “”.aktivovat a postupujte podle kroků navržených operačním systémem: budou užitečné povolit podporu aplikací pro Linux na tom zařízení.

Chrome OS v podstatě dovnitř nainstaluje linuxovou distribuci, ve které pak poběží aplikace. Jednou po dokončení procedury bude možné používat Linux z terminálucož mu dává normální příkazy, které lze zadat jakékoli distribuci tohoto operačního systému.

První věc, kterou v tomto okamžiku udělat, je aktualizovat “úložiště“, tj. archiv, který obsahuje instalovatelné softwarové balíčky (tj. aplikace, které je pak nutné nainstalovat jednu po druhé tím, že je vezmete z úložiště). Chcete-li to provést, musíte zadat příkaz “aktualizace sudo apt“: Bude staženo nové úložiště obsahující všechny aplikace.

Číst:  Jak opravit Paramount Plus Error Code 6100 v roce 2024

Chromebooky HP

Jak nainstalovat, aktualizovat nebo odinstalovat aplikace pro Linux na Chromebooku

Po aktualizaci úložiště pro nainstalovat do Chromebooku aplikaci pro Linux budete muset použít příkaz “instalace sudo apt-get” následovaný názvem aplikace. Balíček odpovídající aplikaci bude extrahován a budete požádáni o potvrzení instalace stisknutím klávesy “Y” na klávesnici. V tomto okamžiku začne skutečná instalace a na konci aplikace bude použitelná jako všechny ostatní aplikace Chrome OS a můžete jej najít prostřednictvím spouštěče.

Aplikace pro Linux nainstalované v systému Chrome OS nejsou automaticky aktualizovány, takže to budete muset udělat ručně pokaždé, když je k dispozici nová verze. Chcete-li to provést, budete muset znovu spustit z terminálu příkazy “aktualizace sudo apt-get && aktualizace sudo apt-getMusí být napsány tak, jak je čtete a vše bude automatické: nejprve budou vyhledány aktualizace nainstalovaných aplikací a poté, pokud nějaké existují, budou staženy a nainstalovány.

Pro odinstalovat aplikacimísto toho z terminálu budete muset spustit příkaz “sudo apt-get odebrat” následovaný názvem aplikace. Budete požádáni o potvrzení odebrání aplikace, budete muset odpovědět obvyklým způsobem “Y“.

software Chrome OS

Jak nainstalovat aplikace pro Linux pomocí softwarového centra

Všechny tyto postupy jsou v plném linuxovém stylu: jsou založeny na terminálu, nemají grafické rozhraní a v důsledku toho mohou vyděsit ty, kteří nejsou zvyklí používat textové příkazy Linuxu. Přesto existuje druhá šance na instalaci aplikací pro Linux do Chromebooku: použijte “softwarové centrum“, tedy ekvivalent a obchod s aplikacemi pro Linuxkterý funguje i na Chromeboocích.

Číst:  Úprava fotografií pro každého, triky řemesla

Například, můžete nainstalovat softwarové centrum Gnomejedno z nejpopulárnějších grafických prostředí v Linuxu: k tomu musíte spustit příkaz “sudo apt-get install gnome-software gnome-packagekit“, potom ve spouštěči najdete novou ikonu “Software. Kliknutím na Software se otevře softwarové centrum, ze kterého můžete nainstalovat dostupné aplikace.

Je pravděpodobné, že při prvním spuštění softwarového centra bude zahrnuto velmi málo aplikací: k vyřešení tohoto problému stačí znovu otevřít terminál a spustit dva příkazyaktualizace sudo apt-get” A “sudo apt-get dist-upgrade“. Po dokončení této aktualizace najdete další aplikace pro Linux k instalaci do Chromebooku.

18. února 2020

Od společnosti Cultur-e