Všichni máme přítele, který je tak trochu konspirační teoretik, který s námi tu a tam mluví o tom, že vlády a nadnárodní společnosti by mohly špehovat nás pomocí mikrofonů, senzorů a kamer na našem smartphonu. Ti, kteří tomuto druhu příběhů nevěří, často vše umlčí smíchem nebo vtipem, ale můžeme skutečně říci, že jsme v bezpečí? Mohou nás hackeři, kyberzločinci nebo vládní (i nevládní) organizace skutečně špehovat díky senzorům v našem smartphonu? Jistá a jednoznačná odpověď v tom či onom smyslu neexistuje: vlastně, existují nástroje, jak tuto kapilární kontrolu uvést do praxeale není známo, zda se skutečně používají nebo ne.
V dnešní době ve skutečnosti existuje mnoho softwaru, který dokáže číst naše zprávy, pořizovat fotografie naším fotoaparátem, špehovat nás přes webové kamery a přístup k přesné poloze našeho smartphonu. Tyto programy, tzv spyware, může si je pořídit za pár desítek eur kdokoli na dark webu. A nepředstavujte si software, který se obtížně instaluje a používá. Je to o Viry připravené k použití že i uživatel bez velkých zkušeností s novými technologiemi může nainstalovat na zařízení jiného člověka.
Kromě spywaru existuje také sofistikovanější software, obvykle používané orgány činnými v trestním řízení ke sledování telefonů teroristů a podezřelých. Jedná se o nástroje pro vzdálené ovládání každého aspektu smartphonu a každého gesta uživatele. Ne vždy je možné se těmto kontrolním systémům bránit, ale v jednom určitě existují řada akcí, které mohou uživatelé provést, aby zůstali v bezpečí a chránili svá data před kybernetickými útoky typu spyware.
Jak hackeři převezmou náš smartphone
V zásadě existují dva způsoby, jak se hacker zmocní našeho telefonu. Chcete-li nainstalovat spyware, útočník musí mít fyzický přístup k smartphonu: pak se musí zmocnit našeho telefonu (tak, že ho ukradne nebo na chvíli ukradne, zatímco jsme rozptýleni) a ručně nainstalovat malware, aby nás ovládl. Tímto způsobem budete moci vidět z fotoaparátu zařízení, poslouchat zprávy a hovory, na dálku aktivovat GPS, abyste znali naši polohu a dokonce i fotografovat. Obvykle tento druh programů používá milenci, žárliví manželé nebo velmi dotěrní manažeři kanceláří. Ve skutečnosti je na nás nepoužívají hackeři, ale lidé nám blízcí, i když je třeba říci, že kyberzločinci na prodeji těchto programů vydělávají.
K druhému způsobu manipulace s naším smartphonem dochází na dálku. Tuto techniku využívají jak kyberzločinci, tak, jak již bylo řečeno, také orgány činné v trestním řízení. Využití zvláště pokročilého hackerského softwaru a platforem, kyberzločinci jsou schopni zneužít zranitelnosti operačního systému nebo některých aplikací k získání přístupu k našemu zařízení. Navíc tento typ útoku zůstává zcela bez povšimnutí: uživatel si nemůže všimnout, co se děje. Takto, kdokoli může špehovat z fotoaparátu našeho telefonu co děláme, kam jdeme a s kým mluvíme, aniž bychom si to uvědomovali.
Pozor na PC webkamery
Chytré telefony nejsou jediným nástrojem v rukou hackerů a různých kyberzločinců, jak špehovat naše činy a pohyby. Zatímco hackování smartphonu může být poněkud složité, úspěšné prorazit počítač je mnohem jednodušší a rychlejší. Není se tedy čemu divit, pokud Webové kamery našeho počítače jsou jedním z oblíbených cílů kybernetických zločinců, kteří nás chtějí špehovat.
Jak je vidět u chytrých telefonů, s počítači lze manipulovat i vzdáleně nebo prostřednictvím nainstalovaného spywaru, když jsme rozptýleni a nemáme své zařízení pod přímou kontrolou. A výsledky jsou, obecně řečeno, stejné jako u smartphonu: pokud hacker ovládá náš počítač, může špehovat naše pohyby, poslouchat naše rozhovory a mít volný přístup k souborům přítomným v paměti zařízení.
Jak chránit naše soukromí
Abychom zabránili tomu, aby se naše data dostala do nesprávných rukou, můžeme implementovat několik jednoduchých akcí, které nám umožní chránit se před pokusy o špionáž. Například v právě popsaném případě webové kamery tomu tak je jednoduše zakryjte čočku kusem látky – náplast, kousek pásky s nějakým papírem nebo jakékoli jiné řešení, které vás napadne – abyste zabránili nějakému digitálnímu útočníkovi, aby nás špehoval, když jsme doma nebo v práci.
Chcete-li se chránit před spywarem a jinými malwarovými infekcemi, je však vhodné vyhněte se stahování příloh nebo klikání na odkazy v podezřelých e-mailech, které dostáváme každý den. Pozornost pak věnujeme především heslům, která na webu používáme: když můžeme, volíme složitá hesla, která se od sebe vždy liší. Riskujeme, že spustíme jakýsi dominový efekt, kdy hacker bude mít přístup ke všem našim profilům pomocí jediného přístupového klíče. Na závěr si připomeňme Vždy instalujte aktualizace operačního systému a aktualizujte antivirovou databázi: tímto způsobem budeme vždy chráněni před nejnovějšími hrozbami a budeme odolávat pokusům hackerů a kyberzločinců o invazi.
22. května 2018
Od společnosti Cultur-e