Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak posílit SEO a DR v roce 2024 pomocí tematických seskupení

Jak posílit SEO a DR v roce 2024 pomocí tematických seskupení

Algoritmy Google se neustále mění. Nemůžete zaručit, že budete mít a udržet si vysoké hodnocení každý den. Jedna věc však zůstává relevantní. Google uživatelům vždy poskytne ty nejhodnotnější a nejrelevantnější výsledky vyhledávání. Jedním ze způsobů, jak zvýšit relevanci, je implementace tematických skupin.

Seskupování témat pomáhá budovat odbornost a autoritu, což z něj dělá jeden z nejlepších triků, který můžete vyzkoušet, pokud se chcete ve vyhledávačích umisťovat vysoko.

V tomto článku probereme tematické skupiny a nejlepší způsoby, jak je implementovat. Zlepšete optimalizaci svých webových stránek pro vyhledávače (SEO) pomocí hloubkových odborných znalostí na dané téma prostřednictvím seskupování témat.

Co jsou tematické seskupení?

Co jsou shluky témat a účel shlukování témat ve strategiích SEO?

Tématický cluster se skládá z obsahu seskupeného dohromady. Tyto části obsahu jsou seskupeny, protože souvisejí s tématem. Použití tematických skupin výrazně zlepšuje rozsah a viditelnost vašeho webu.

Výkon SEO závisí na mnoha věcech a seskupení témat mají potenciál vysoce hodnotit webové stránky. Shluky témat hrají velkou roli při zlepšování toho, jak vyhledávače rozumí vašemu webu. Vyhledávače dokážou zmapovat hierarchii vašeho webu, což znamená, že Google porozumí vztahu mezi vašimi webovými stránkami a zaznamená vaši autoritu v určitých tématech.

Výhody používání tematických shluků

Mít shluky témat může vypadat jako další práce, pokud provozujete web. Vytváření clusterů pro váš web je však více prospěšné než škodlivé. Je to jeden ze způsobů, jak můžete časem zvýšit hodnocení webových stránek.

VÝZNAM TÉMATICKÝCH KLUSTRŮ PRO SEO

Shluky témat podle toho organizují témata a podtémata. Tím se zvyšuje relevance mezi webovými stránkami. Použití tematických clusterů je způsob uspořádání vašeho webu optimalizovaný pro SEO. Seskupujete obsah, který má potenciální relevanci a hodnotu pro čtenáře.

Používání skupin témat pomáhá zlepšit SEO, protože:

 • Získáte návštěvnost pro klíčová slova, která mají nižší objem vyhledávání a dlouhá klíčová slova
 • Obsah stránky pilíře zvyšuje návštěvnost pro konkurenceschopnější klíčová slova. Tip: Přečtěte si tento článek, kde najdete další informace o pilířích obsahu.
 • Zvyšte důvěryhodnost v jednom tématu, která je podpořena dalším obsahem v interních odkazech

VÝZNAM SKUPINY TÉMAT PRO GOOGLE

Google díky skupinám témat uvidí a pochopí váš web rychleji. Interní odkazy pomáhají distribuovat PageRank a zlepšovat pozice v SERP. Čím více stránek s podtématem nebo seskupením máte, tím více Google vidí různorodý, ale podpůrný obsah pro dané téma.

Shluky témat signalizují společnosti Google autoritu webových stránek (poskytováním relevantního obsahu kolem ústředního tématu). Shluky témat můžete maximalizovat implementací off-site SEO strategie, jako je vytváření zpětných odkazů. Google činí váš web viditelnějším a autoritativním v SERP, když na vaše stránky odkazuje více webů.

VÝZNAM TÉMATICKÝCH KLUSTRŮ PRO UŽIVATELE

Shluky témat slouží jako struktura na webu. Uspořádávají způsob, jakým se webové stránky zobrazují, a umožňují snadnější navigaci na webových stránkách. Vytvořte na svém webu co nejvíce shluků témat, abyste získali přehlednější architekturu webu. Uživatelé budou mít lepší čas prozkoumat váš web. Proč? Protože seskupení témat dělají váš web soudržnější a lépe podporovaný.

Příklad skupiny témat

Použijme příklad: Web o zdraví žen

Vaše stránka pilíře je o komplexním průvodci s názvem Nejlepší kancelářská obuv pro ženy. Dalším relevantním obsahem mohou být blogy a články o následujících tématech:

 • Nejlepší značky kancelářské obuvi 2023
 • Den v noci: Jak nosit kancelářské boty na podrážce z práce až do rande na večeři
 • Tipy pro měření správné velikosti kancelářské obuvi
 • Jak si vybrat boty pro kancelářskou práci
 • Potřebujete podpatky a jehlové boty jako kancelářskou obuv?
 • Mezi mnoha dalšími články shluku obsahu
Číst:  Co je digitální filozofie

Jde o to, že pomocí tematických shluků se vše více propojí. Zlepšete SEO webu tím, že na webu budete mít hierarchii. Google tak ví, které stránky mají větší autoritu a relevanci pro výsledky vyhledávání.

V tomto případě přináší Best Office Shoes for Women větší hodnotu tím, že poskytuje další relevantní články ženám, které hledají nejlepší kancelářské boty.

Jak fungují?

Všimněte si, že Google nevytvořil shlukování témat. V roce 2017 zavedl HubSpot shlukování témat. HubSpot přepracoval část svého staršího obsahu tak, aby byl součástí skupin témat. Výsledky byly ohromující. V následujících měsících HubSpot viděl a 107 % zvýšení návštěvnosti na svých zdrojových stránkách.

Shluky témat jsou snadno pochopitelné. Koncept se točí kolem tří věcí, které pomáhají řídit lepší obchodní SEO strategie. Níže jsou uvedeny tři hlavní části tematického seskupení.

 1. Pilířová stránka – Centrální stránka s obsahem pokrývajícím hlavní téma a obvykle se řadí mezi krátká klíčová slova
 2. Seskupování stránek pod stránkou pilíře – všechny části nebo stránky obsahu podtémat podporujících stránku pilíře a obvykle se řadí podle klíčových slov s dlouhým koncem
 3. Interní odkazy – vazby mezi stránkou pilíře a stránkami clusteru

HubSpot ukazuje, jak fungují tematické clustery. Jeho změna na tematické clustery získala HubSpot větší návštěvnost po prvním spuštění nových tematických clusterů.

Strategie seskupování témat SEO: Rozbití

Shlukování témat není práce „za jednu noc“. Vyhodnocení vašeho obsahu a odhalení potenciálních klíčových slov, která můžete napsat jako klastrové stránky, nějakou dobu trvá. Níže jsou uvedeny doporučené postupy pro zahájení seskupování témat pro váš web.

1. Proveďte analýzu auditu obsahu

Začněte tam, kde je váš web. Co to znamená? Musíš audit obsahu vašeho webu. Vytvořte inventář svého obsahu uvedením blogů, vstupních stránek, zpráv, vzdělávacích zdrojů a všech typů obsahu. Tento obsah inventáře vám poskytne snímek obsahu vašeho webu. Díky tomu budete vědět, jaký obsah můžete integrovat do skupin témat.

Nejlepší je použít nástroje SEO, jako je Ahrefs, Semrush nebo Yoast, abyste získali data. Konkrétně se jedná o funkce pro audity webových stránek. Zde také získáte představu o aktuálním výkonu vašeho webu. Získejte relevantní data z těchto nástrojů, abyste věděli, který obsah přináší vysokou návštěvnost.

Jako příklad použijme naši webovou stránku Aemorph. Hostuje blog, který umisťuje články o tématech SEO.

2. Sestavte si své tematické skupiny

Je čas vybrat téma pro svůj první shluk témat. Zdá se, že je to nejzřejmější a nejjednodušší část vytváření skupin témat. Ve skutečnosti to není tak jednoduché. Vraťte se k inventáři obsahu a analýze dat.

Všimněte si, že nemusíte mít jedno konkrétní téma. Můžete mít více témat, zvláště pokud váš web pokrývá široké téma. V nejlepším případě můžete tato témata uložit jako potenciální pilířové stránky v budoucnu.

Definujte své tematické oblasti

Tématické oblasti jsou obecné, které rozdělíte na základní témata, která se týkají hlavního obsahu vašeho webu. Tyto informace odpovídají tomu, o čem celý váš web je, a dávají vám nápady, o čem můžete ještě psát. Položte si následující otázky:

 • O čem je web?
 • Jaké služby nebo produkty nabízím uživatelům?
 • Jaký typ obsahu pravidelně zveřejňuji?

Identifikujte svá hlavní témata

Nyní je čas zúžit tematické oblasti. Nejlepší je začít na jedné. Při rozšiřování webu pomalu přidávejte další.

 • Který obsah z vašich SEO nástrojů přivádí největší návštěvnost? O čem jsou tato témata?
 • Jsou tato témata relevantní?
 • Slouží tato témata konkrétnímu uživatelskému záměru? Co jsou?
Číst:  8 triků, jak najít levné letenky

Když přemýšlíte o hlavních tématech, myslete na krátká klíčová slova, která poskytují obecné koncepty odpovídající vašemu aktuálnímu obsahu. Zde je několik tipů pro SEO, které vám pomohou identifikovat hlavní témata:

 • Zadejte tématické oblasti do vyhledávacího pole a podívejte se na automatické návrhy od Googlu. Ty vám mohou poskytnout představu o tom, co uživatelé obecně vyhledávají.
 • Do vyhledávacího pole zadejte tématické oblasti a ve výsledcích zobrazte část Lidé se také ptají. Můžete také použít Answer The Public. Ty řeknou nejčastější otázky, které se uživatelé ptají na tématické oblasti.
 • Vymyslete si otázky kdo, kdy, kde, proč a jak pro tematické oblasti, abyste mohli generovat potenciální otázky.

Odpověď veřejnosti vytváří 139 otázek o vstupním tématu, SEO.

Identifikujte svá podtémata

Podtémata slouží jako podpora vašich hlavních témat. Vraťte se do inventáře obsahu a seskupte související obsah. Podtémata dále rozdělují vaše téma do více kategorizovaných, konkrétních částí obsahu. Níže uvádíme několik tipů pro vytváření pevných podtémat:

 • Najděte některé kategorie v souvisejícím obsahu, které odkazují zpět na základní témata.
 • Zacilte na longtailová klíčová slova, abyste měli představu, jak vytvořit nejlepší podtémata.
 • Používejte nástroje SEO, jako je nástroj SEO společnosti HubSpot, který má funkce pro generování dobrých témat a podtémat pro seskupení témat.

3. Proveďte důkladný výzkum klíčových slov

Výzkum klíčových slov je chlebem a máslem obsahu SEO. Základní témata a podtémata jsou větvemi vašeho webu řízené klíčovými slovy. Seskupení témat jsou skvělou příležitostí, jak psát o podrobnějším obsahu. Je však nutné ručně vybrat slova, za která chcete hodnotit.

Výzkum klíčových slov také do značné míry zahrnuje kontrolu vaší konkurence. Chcete si všimnout příležitostí a klíčových slov, podle kterých se zařadíte, které vaši konkurenti nemají. A naopak, kontrola metrik konkurence vám také poskytne klíčová slova, která vaši konkurenti hodnotí, o kterých jste nikdy neuvažovali.

Jak můžete provádět výzkum klíčových slov? Nejlepší a nejrychlejší způsob je použít nástroj pro výzkum klíčových slov. Ahrefs, Semrush, HubSpot a Moz mají na své platformě funkce pro výzkum klíčových slov. Tyto nástroje vám poskytnou objemy vyhledávání slov, která potřebujete seřadit. Uvidíte také další navrhovaná klíčová slova, o kterých můžete psát.

Tipy pro výzkum klíčových slov pro tematické skupiny

 • Vyberte klíčová slova se střední až těžkou obtížností klíčových slov (KD) pro stránky pilířů.
 • Vyberte klíčová slova, která mají nižší objem vyhledávání a nižší obtížnost pro klastrové stránky.
 • Použijte Wikipedii a spusťte nástroj pro výzkum klíčových slov, abyste získali organická klíčová slova! Každý výsledek stránky Wikipedie je jako shluk témat. Vyhledejte své hlavní téma (pro stránku pilíře), podívejte se na rozpis obsahu (abyste věděli, jak můžete strukturovat stránku pilíře), a poté si povšimněte interních odkazů (interní odkazy mohou být podtématy stránky).

Níže je stránka Wikipedie o optimalizaci pro vyhledávače nebo SEO. Modré odkazy odkazují na relevantní téma pro SEO. Tyto modré odkazy se pak mohou stát potenciálními shluky obsahu pro dané téma.

4. Vytvořte svůj plán obsahu

Naplánujte si podle toho svou obsahovou strategii. Stránka pilíře se týká konkrétního tématu, ale vnitřní odkaz spojuje obsah dohromady. Pilířové stránky mohou být dlouhé, obsahovat tisíce slov a kombinaci konkurenčních klíčových slov a klíčových slov s nízkou obtížností. Existuje spousta příležitostí, kde můžete propojit všechny clustery obsahu.

Vraťte se do inventáře obsahu. Některé z těchto článků a stránek jsou již vzájemně relevantní. Musíte propojit aktuální obsah s vytvořenou stránkou pilíře. Je jen na vás, zda do seznamu přidáte další obsah. Nejlepší je však aktualizovat stávající obsah, abyste zkrátili čas a zlepšili hodnocení aktuálního obsahu.

Podívejte se na svůj aktuální obsah a potenciální klíčová slova, pro která můžete stále psát. Proveďte analýzu obsahu zbývajících klíčových slov tak, že je vyhledáte na Googlu. Jaké typy obsahu zobrazují nejlepší výsledky? Jsou to seznamy, recenze nebo základní průvodce? Obsah, který plánujete napsat, by měl vyhovovat formátu a účelu, který uživatelé hledají.

Číst:  Jak opravit chyby paměti DRAM

Nakonec je vaším cílem psát lepší obsah než vaše konkurence. Založte tyto stránky pod stránku pilíře. Propojte tyto stránky pomocí interních odkazů. Nakonec zkontrolujte změny a hodnocení obsahu, abyste věděli, které oblasti je třeba zlepšit.

Klíčové slovo „SEO“ většinou zobrazuje základní vodítka ve výsledcích. Nejčastější otázky uživatelů jsou, co je SEO a jak funguje. Vypracování komplexního průvodce SEO tedy může potenciálním uživatelům přinést větší hodnotu.

5. Vytvořte si clustery obsahu

Nyní máte hlavní stránku a seznam klíčových slov pro obsahové příležitosti. Je čas napsat obsah. Ukažte svou odbornost v konkrétním tématu. Nezapomeňte použít nejlepší strategie psaní SEO aby byl obsah čitelnější a zaměřený na uživatele.

Také slaďte obsah, který plánujete napsat, s aktuálním inventářem obsahu. Nikdy nevíš. Článek, který chcete pro obsahový cluster, je něco, co jste již napsali měsíce předtím. Můžete aktualizovat stávající nebo vytvořit jiný, ale související článek.

Vaši čtenáři jsou ti, kdo zvyšují návštěvnost vašeho webu. Vytvořili jste pilířovou stránku a shluky obsahu, abyste je vedli z jednoho obsahu do druhého. Stránka pilíře má nejvyšší autoritu tím, že drží všechny relevantní obsahové stránky pohromadě.

6. Propojte své seskupení obsahu dohromady

Interní odkazy vedou a přesměrovávají jednu webovou stránku na druhou. Spojují dohromady shluky a podporují obsah pilíře. Je to vaše brána ke všem ostatním obsahovým stránkám, které vaše hlavní stránka obsahuje.

Tipy pro propojení obsahu clusteru

 • Odkaz dávejte jen tam, kde to dává smysl. Nemusíte použít odkazy na všechna hlavní klíčová slova, jen abyste odkazovali na cluster obsahu. Příliš mnoho odkazů může být nepříjemné a ovlivní uživatelský dojem.
 • Použijte popisná a relevantní slova jako kotvící text ke shluku obsahu. Čím blíže je slovo nebo fráze k předmětu obsahu, tím lépe vyhledávače chápou, o čem shluk obsahu je. Jako kotvící text použijte jak long-tail, tak short-tail klíčová slova.
 • Vždy odkazujte na obsah pilíře přirozeně, aby byla stránka autoritativnější.

7. Monitorujte a zdokonalujte svou strategii

Nyní spustíte svou stránku pilíře. Následujících několik měsíců jej sledujte, abyste viděli, že byl indexován, a zkontrolujte změny v návštěvnosti a hodnocení. Existují nástroje, které vám pomohou měřit metriky na stránce SEO a pilíře. Pomocí nástrojů Google Analytics a SEO můžete sledovat všechny stránky v rámci vašeho tématu.

Sledujte zobrazení stránek, průměrnou dobu trvání na návštěvu, míru okamžitého opuštění a zdroje návštěvnosti. Nejsou to jediné metriky pro měření výkonu, ale naznačují mnohé o tom, jak si vaše stránka pilíře vede. A konečně, pravidelně provádějte analýzu konkurence, abyste našli další příležitosti pro klíčová slova.

Závěr

Vytváření skupin témat může být hodně práce. Musíte se podívat zpět a provést hloubkovou analýzu vašeho webu. Máte-li čas, je to skvělý způsob, jak poznat detaily svého webu. Pokud to neuděláte, mohli byste strávit měsíce a týdny řádným prováděním jednoho. Vytvářet pilířový obsah, který spojuje všechny obsahové stránky dohromady, není procházka růžovým sadem. Nemluvě o tom, investujte do nejlepších nástrojů, aby byla práce rychlejší a přesnější.

Nicméně výplata za to stojí. Shluky témat jsou zdrojem autority pro webové stránky. Čím více lidí si přečte stránku pilíře, budou přesměrováni na další hodnotný obsah. V konečném důsledku poskytujete svým čtenářům více zdrojů, i když hledají pouze jednu konkrétní věc.

Dobrá zpráva je tato: Mnoho agentur a odborníků v oblasti SEO může dobře provádět shlukování témat. Tito odborníci již mají zkušenosti s vytvářením nejpůsobivějších tematických skupin, takže vy nemusíte.