Zpětná vazba je často podceňovaný, ale nesmírně důležitý a užitečný komunikační nástroj. Umožňuje to zvýšit výkon na pracovišti nebo poskytnout stimulaci k realitám, se kterými spolupracujeme nebo se kterými jsme v kontaktu, abychom zlepšovali a nabízeli stále uspokojivější služby a produkty.
Vědět Poskytování zpětné vazby je skutečná dovednost, požadovaná měkká dovednost. Bez ohledu na jejich obsah, ať už negativní nebo pozitivní, mohou, pokud jsou vyjádřeny nesprávným způsobem, postavit partnera do obrany a přerušit komunikaci, takže cesta ke konstruktivní diskusi je neproveditelná.
Naopak, pokud jsou vyjádřeny správným způsobem stát vysoce efektivní a může vést k vynikajícím výsledkům a lepšímu výkonu. Pojďme zjistit, jak na to.
1. Zpětná vazba, co jsou a proč jsou potřeba
Shutterstock
Než pochopíte, jak poskytnout zpětnou vazbu, je dobré pochopit, že toto není to soud a není to kritika. Jsou-li tyto vyjádřeny k prosazení vlastního pohledu bez možnosti srovnání a bez úmyslu zlepšit, upravit, opravit nějakou činnost, chování nebo výkon práce, je zpětná vazba poskytnuta dosáhnout lepšího výkonu.
Obvykle jsou poskytovány manažerem nebo vedoucím týmu kteří sledují různé probíhající projekty. V pracovním prostředí, kde se posilují všechny dovednosti, jsou to samotní zaměstnanci, kteří jsou schopni poskytnout konstruktivní zpětnou vazbu, a to jak kolegům, tak svým nadřízeným.
Být lídry schopnými poskytovat zpětnou vazbu nebo mít pracovní tým schopný tuto schopnost řídit vám to umožňuje zvýšit produktivitu, snadněji dosáhnout obchodních cílů a zlepšit jejich provoz.
Pro zveřejnění zpětné vazby lze naplánovat konkrétní a oficiální okamžiky, jako jsou periodická hodnocení, nebo je poskytnout vždy, když je pociťována potřeba a nastane příležitost. Jsou jedním z prvků, které umožňují aktivní naslouchání, protože zahrnují výměnu názorů. Zpětná vazba vám umožní růst a být efektivnější cenný nástroj průběžného školení.
2. Jak poskytnout zpětnou vazbu: uveďte své záměry, buďte pozitivní a vytvořte klidnou atmosféru
Shutterstock
Aby bylo zajištěno, že zpětná vazba bude pojímána jako taková a ne jako kritika nebo úsudek, váš záměr musí být deklarován od začátku rozhovoru. Je vhodné informovat svého partnera, že máte v úmyslu hovořit o vykonané práci, dosažených výsledcích ao tom, jak by se mohly v budoucnu zlepšit jiným přístupem.
Rozhovor nesmí být nikdy zcela negativní, i když očekávání nebyla naplněna, ale musí Vždy projevujte pozitivní přístup, zaměřené na zásahy za účelem vyplnění případných mezer nebo nápravy chyb. V opačném případě riskujeme, že se příjemce našich slov bude cítit nepříjemně a povede ho k tomu, aby zaujal defenzivní a nenaslouchající postoj.
Důležité je vyzdvihnout dovednosti a práci těch, kteří práci prováděli a ukázat, že vaše důvěra v něj nezmizela. Zpětná vazba musí být poskytována v atmosféře klidu.
3. Poskytujte účinnou zpětnou vazbu: buďte konkrétní, bezprostřední a naslouchejte reakci druhé osoby
Shutterstock
Při poskytování zpětné vazby vždy se doporučuje nebýt generický, poskytnout konkrétní pokyny a praktické příklady, aby se ujistil, že účastník rozhovoru rozumí, co je třeba udělat pro zlepšení výkonu. Nejednoznačnost činí zpětnou vazbu neúčinnou.
Je to nutné být bezprostředníaniž byste se mlátili kolem, přejděte přímo k pointě konverzace: to nejen ušetří čas, ale umožní to příjemci zpětné vazby soustředit se na nejdůležitější části projevu. Oni musí být uvolňovány často, a pokud je to možné, musí být okamžitě.
Po vysvětlení svého názoru a nápadu dávat praktické návrhy nebo uveďte alternativy k dosažení lepších výsledků. Vždy zakončete vyjádřením veškeré své důvěry, shrnutím toho, co bylo řečeno, a zopakováním možných řešení a nabídněte svou pomoc a podporu, pokud by nastaly další potíže.
Příjemci zpětné vazby v každém případě musí být dána příležitost reagovatprezentovat své úvahy. Pokud se to druhý zdráhá, povzbuďte ho otázkami, které prozkoumají jeho myšlení a úhel pohledu.
Poskytování efektivní zpětné vazby je dovednost, která musí se to časem natrénovat. Pokaždé, když čelíte těmto momentům konfrontace, je dobré pokusit se porozumět následkům, ať už se setkáte s negativními nebo pozitivními reakcemi nebo zda bylo dosaženo skutečných zlepšení.
Na závěr, správný způsob poskytování zpětné vazby zahrnuje první okamžik ve kterém se přiblížíte k partnerovi a prohlásíte své záměry, druhý okamžik ve kterém se analyzuje problém a případná zlepšení, která je třeba provést, třetí moment ve kterém se obnovuje důvěra ve svého zaměstnance a spolupracovníka a konečně fázi studie a analýzy.