Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak ručně sledovat zpětné odkazy pomocí Google Analytics

Jak ručně sledovat zpětné odkazy pomocí Google Analytics

Ztrácíte trpělivost s linkbuildingem?

Určitě nejsi sám.

Už nějakou dobu pracujete na své strategii a už byste měli zaznamenat slušné výsledky, že?

Bohužel ne nutně.

Nic v SEO se nemá uspěchat a to, co může fungovat opravdu dobře někomu jinému, nemusí fungovat vůbec vám.

Když se ocitnete v takové situaci, může být lákavé koupit si cestu přímo ke konkurenci investováním do softwaru, který je navržen tak, aby zkracoval zatáčky.

Pamatujte ale, že SEO není soutěž mezi tím, kdo má hlouběji do kapsy. Strategie překonává palebnou sílu a k provádění nejúčinnějších strategií nepotřebujete ty největší zbraně.

Pokud se vaše strategie zastavuje, mohl by být čas přehodnotit, stáhnout ji zpět a začít znovu od začátku.

To znamená vrátit se k základům.

Někdy začít jednoduše a znovu se podívat na své odkazy novýma očima může být přesně to, co potřebujete, abyste svou strategii přestavěli na fungující.

Cue v Google Analytics.

Co je Google Analytics?

Pokud jde o sledování zpětných odkazů, Google Analytics je skvělý nástroj, jak začít. Poskytuje pohled z ptačí perspektivy na data vašeho webu, od výkonnostních metrik po vaše známé zdroje návštěvnosti.

Zde je rychlý přehled jeho výhod:

Je snadný přístup a použití

V první řadě je Google Analytics bezplatný nástroj, ke kterému může přistupovat kdokoli s účtem Google Analytics (tedy v podstatě každý, kdo má webové stránky). Díky tomu je opravdu dobré začít, protože již máte všechna svá počáteční data, aniž byste si museli stahovat nebo předplatit jakékoli další nástroje.

Nejedná se o zkušební verzi placené služby, Google Analytics 360. Ve skutečnosti se jedná o samostatnou platformu se všemi důležitými funkcemi odemčenými po vybalení z krabice.

Číst:  Jak funguje Passbook, aplikace Apple pro peněženku

I když Google Analytics není software typu plug-and-play, nepotřebujete odborníka, který by ji integroval do vašeho marketingového ekosystému. Nanejvýš se budete dívat na celý den, kdy se učíte lana a stavíte plošinu.

Je to komplexní a rozsáhlé

Google Analytics poskytuje opravdu dobré rozložení dat pro počáteční nástroj. Může vám pomoci sledovat vše, včetně hrstky dodaných dat reálný čas.

To zahrnuje vaše zdroje návštěvnosti, zobrazení stránky s obsahem za sekundu, konverze a další.

Díky tomu je sledování zpětných odkazů hračkou

A konečně, Google Analytics konsoliduje všechna data na vašem webu do jediného vizuálního panelu.

To zahrnuje všechny zpětné odkazy nebo „odkazy“ na jakoukoli stránku vašeho webu, takže snadno zjistíte, co se s vašimi odkazy děje.

Jak sledovat zpětné odkazy pomocí Google Analytics

Nyní, když jsme probrali výhody Google Analytics, je čas pustit se do sledování zpětných odkazů.

Pokud ještě nemáte účet Google Analytics pro svou webovou službu, první věc, kterou musíte udělat, je vygenerovat si jej. Můžete to udělat tak, že přejdete do sekce „Správce“ a z rozbalovací nabídky vyberete „Vytvořit nový účet“.

Na další stránce zadejte potřebné informace, jako je adresa URL vašeho webu, kategorie odvětví a název účtu.

Přečtěte si také „Nastavení sdílení dat“, abyste se ujistili, že poskytujete pouze informace, které vám vyhovuje sdělit.

Jakmile odsouhlasíte smluvní podmínky Google, budete přesměrováni na stránku správce pro vaši novou službu. Zde najdete důležité informace, jako je vaše ID sledování a globální značka webu.

Chcete-li povolit sledování pro konkrétní webové stránky, zkopírujte globální značku webu:

Poté jej můžete ručně vložit přímo vedle značky

stránek, které chcete sledovat. To lze provést prostřednictvím FTP klienta nabízeného vaším webhostingem.

Pamatujte, že přímé změny v kódu vašeho webu mohou být riskantní nezapomeňte vytvořit zálohy.

Pokud používáte WordPress, rychlejší alternativou je použít plugin jako GA Google Analytics. Funguje to tak, že automaticky vloží váš sledovací kód, aniž by hrozilo, že něco náhodně rozbijete.

Ověření integrace Google Analytics

Chcete-li ověřit, zda jste úspěšně propojili svůj web s Google Analytics, přejděte na kartu Domovská stránka. Pokud je váš web aktuálně aktivní ve vašem prohlížeči, měli byste svou relaci najít v části „Aktivní uživatelé právě teď“.

Číst:  Jak si vybrat nejlepší aplikaci pro obchodování s kryptoměnami

Mějte na paměti, že službě Google Analytics trvá 24–48 hodin, než získá dostatek dat. To zahrnuje analýzu vašich odkazů nebo zpětných odkazů.

Sledování vašich odkazů

Jakmile budou k dispozici údaje o webu, měli byste být schopni zobrazit a sledovat všechny své zpětné odkazy na kartě „Akvizice“. Jednoduše přejděte na „Veškerá návštěvnost“ a vyberte „Odkazy“.

Otevře se sekce „Referral Traffic“, kde ve sloupci „Source“ najdete všechny odkazující domény.

Poté můžete zobrazit všechny jednotlivé zpětné odkazy kliknutím na jednu z domén a zaškrtnutím „Cesta doporučení“.

A je to! Nyní víte, jak zkontrolovat zpětné odkazy na váš web pomocí Google Analytics.

Export vašich dat

I když je Google Analytics skvělým nástrojem pro začátek, budete jej muset používat společně s dalšími nástroji SEO, abyste se dostali hlouběji do dat a vyvodili z analýzy závěry.

Chcete-li to provést, musíte vědět, jak vytvářet přehledy. Nemějte obavy – vše, co musíte udělat, je kliknout na možnost „Exportovat“ a vybrat formát sestavy, který chcete použít. Může to být formát PDF, XLSX, CSV nebo Google Sheets.

Vaše data Google Analytics také zahrnují několik užitečných metrik souvisejících s kvalitou odkazu. To zahrnuje průměr stránek zobrazených na relaci, míru okamžitého opuštění a dobu trvání relace.

Přepnutím na primární dimenzi „Vstupní stránka“ uvidíte, na které stránky jsou odkazy. Můžete to použít ke změření popularity vašeho obsahu a kvality získané návštěvnosti.

A konečně, Google Analytics má různé režimy zobrazení, které vám pomohou porozumět profilu zpětných odkazů. Ve výchozím nastavení se informace o zpětném odkazu zobrazují v režimu „Data“.

Chcete-li toto změnit, klikněte na tlačítka režimu zobrazení v pravém horním rohu:

Například režim „Porovnání“ vám umožňuje měřit kvalitu odkazů vedle sebe pomocí určité metriky. To lze určit pomocí rozbalovací nabídky:

Na sledování zpětných odkazů záleží

Pokud jde o sledování zpětných odkazů, služba Google Analytics je pro tuto práci více než vybavena. Může vám dokonce pomoci měřit dopad každého odkazu z hlediska návštěvnosti a zapojení uživatelů.

Číst:  Jak se stát úspěšným osobním trenérem

Nelze však popřít fakt, že jeho nastavování může být docela zdlouhavé. Nemluvě o tom, že data jednoduše nejsou dostatečně komplexní pro úplný audit nebo analýzu zpětných odkazů.

Je také obtížné určit SEO dopad jednotlivých zpětných odkazů bez použití nástrojů třetích stran. Když ale používáte Google Analytics ve spojení s nástrojem pro zjišťování odkazů, jako je Ahrefs, můžete snadno měřit signály kvality odkazů a přeskakovat spoustu čísel.

Posouzení hodnoty odkazů

Kromě skenování zpětných odkazů na vašem webu poskytuje Ahrefs také cenné informace o kvalitě každého odkazu.

Pomocí SEOptimeru k rozšíření vašich počátečních údajů z Google Analytics si můžete vytvořit úplný obrázek o svých odkazech, určit, které odkazy vám pomáhají a které vám škodí, a určit oblasti, které vám chybí.

Možná je na vašem webu stránka s vysokou návštěvností, o které jste nevěděli, a to by mohla být skvělá příležitost k propojení se správným dosahem.

Nebo možná ve vašem oboru existuje mezera, kterou byste přehlédli a ze které vaši konkurenti získávají skvělé odkazy.

Ať už je to cokoliv, zastaralá linkbuildingová strategie umět být revitalizován – stačí začít se základy a jít od toho.

Závěrečná slova

Používání Google Analytics je skvělým prvním krokem k holistickému SEO a vyvíjející se strategii budování odkazů.

Ale jakkoli je to se sledováním zpětných odkazů schopné, Google Analytics vás může dostat jen tak daleko. Pokud chcete se svými daty udělat více a přenést je ze sledování zpětných odkazů na plnohodnotnou analýzu, budete si muset nakonec pořídit větší zbraně, jako je Ahrefs.

Přesto doufáme, že pro vás byl tento příspěvek užitečný a poučný. Pokud se chcete o Google Analytics dozvědět více, zde je příspěvek o tom, jak sledovat domény z více účtů.