Spuštění prvního iPhone změnil běh dějin a ovlivnil naše zvyky používání a způsob, jakým zažíváme technologii. Steve Jobs to ukázal veřejnosti v 2007 prezentovat jej jako zařízení schopné telefonovat, přenášet hudbu a surfovat po internetu a mnoho dalšího. Od tohoto okamžiku se trh smartphonů To se vyvinulo. Postupně se funkce a specifikace těchto zařízení zvyšovaly a dnes je těžké si představit, že bychom prožili den bez konzultace – byť jen jednou – s naším milovaným mobilním telefonem.
Dnes jsem mobilní zařízení mohou dělat cokoli a usnadňují nám každodenní činnosti. Kromě toho, že nás spojují se světem, umožňují nám sledovat filmy a poslouchat hudbu ve streamování, nabízet nám cestu, nakupovat a platit účty všeho druhu a také pořizovat fotografie ve vynikající kvalitě. Na zařízeních trávíme hodiny z nejrůznějších důvodů, a to natolik, že nyní zabírají většinu našeho dne. THE technologické giganty Apple a Google nedávno představili funkce, které lidem pomáhají omezit používání telefonu, takže si mohou dávat pozor na možné závislost na smartphonu. Zařízení se zkrátka vyvinula a dnes je téměř nemožné si bez nich představit život.
Apple a Samsung dobývají trh
THE mobilní telefony objevily se na trhu již před rokem 2000, ale skutečná změna se datuje až v roce 2007, kdy Steve Jobs představil první iPhone a změnil osud nejen sektoru, ale i celé společnosti. Později, HTC spustil první mobilní zařízení se systémem Android: G1 přišel s výkonným operačním systémem bohatým na funkce, který vyvinula společnost Mountin View. Android dnes jej podporuje 2,5 miliardy zařízení, což z něj činí nejpoužívanější operační systém na světě.
Existuje mnoho značek, které používají Android, ale Samsung má určitě lví podíl. Korejská společnost podporuje operační systém Google od roku 2010, kdy byl spuštěn Galaxy S: od té chvíle začal jeho vzestup. Současně s Růst SamsunguApple pokračoval ve zdokonalování svých produktů. Tak se zrodil slavný spor mezi oběma společnostmi, který trvá dodnes.
Od funkcí k displeji: vývoj chytrých telefonů
The boom chytrých telefonů není to jen kvůli vylepšení hardwaru, ale také díky rozšíření aplikací. App Store a Google Play přidaly v posledních letech miliony aplikací.
K důležité změně došlo, když Samsung představil Galaxy Notes v roce 2011 mělo zařízení obrovský displej 5,3 palce. Od té doby trh uvádí stále větší monitory. The Galaxy Note 10 má 6,8palcový displej, zatímco L’iPhone 11 Pro Max Je vybaven 6,5palcovým displejem.
Jejich rozšíření zastínilo počítače, které dnes mají menší podíl na trhu. The kamery měli stejný osud: jak je to dlouho, co jsi viděl člověka fotit fotoaparátem? Kdo používá GPS navigaci nebo papírovou mapu k orientaci v prostoru? A co iPod nebo MP3 přehrávač? Dnes již všechny tyto nástroje nepotřebujeme: tuto sérii činností můžeme dělat díky jedinému zařízení, tzv chytré telefony.
Vzestup čínských společností
Na rozdíl od toho, co by si někdo mohl myslet, trh smartphonů nejde ruku v ruce s počítačem. Microsoft například dominuje na trhu s počítači, ale ne na trhu mobilních zařízení. HTC, výrobce G1 prakticky opustil scénu. Apple dominuje oběma, a to především díky své fanouškovské základně, která používá stejnou značku pro všechna zařízení. Samsung potvrzuje svou sílu na trhu mobilních zařízení. Pak je tu Google, který se brání svými produkty a zejména Pixel 4.
V tomto panoramatu jsou některé z nejzajímavějších mobilních telefonů produkovány čínskými společnostmi, jako je Huawei, který je druhým největším výrobcem smartphonů na světě, ale také Xiaomi, Oppo a OnePlus.
Tyto značky nabízejí zařízení vynikající kvality za nižší cenu a zpřístupňují tak používání nových technologií všem segmentům společnosti. Výsledkem je, že dnes a pravděpodobně i v budoucnu je těžké najít někoho, kdo nevlastní moderní mobilní telefon, schopný vykonávat funkce, které byly ještě před pár lety nemyslitelné.
Co nás čeká v budoucnu?
V nadcházejících letech bude mnoho nových funkcí: od rozšíření sítě 5G k tomu z skládací telefony jako Galaxy Fold. Mezitím nechybí kritický pohled na společnost obviňovanou z přílišného soustředění na displej a málo na okolní svět.
Lidé mají a Neustále musím kontrolovat telefon: tomuto jevu se přezdívá FOMO (Strach z promeškání), což se v italštině překládá jako „strach z vynecháníExperti se obávají zejména nové generace digitálních domorodců. Děti používají elektronická zařízení v prvních letech života a v dospělosti bude těžké změnit jejich návyky. Carolina Milanesi, analytička Creative Strategies vyjádřila svůj názor obavy v rozhovoru: “Zdá se, že se všichni více zabýváme tím, co vychází z těch malých obrazovek, než tím, co se děje kolem nás“.
Technologické společnosti po celém světě navrhují řešení, která mohou lidem pomoci zbavit se jejich telefonů. Umožňuje vám to například aplikace Screen Time, aplikace vyvinutá společností Apple sledovat dobu používání a řídit přístup ke každé funkci pro celou rodinu.
V listopadu 2019 Google spustila nástroj se stejnými funkcemi: umožňuje uživatelům kontrolovat čas strávený na telefonu a nastavit maximální denní počet hodin, což lidem pomáhá soustředit se na práci, volný čas a další aktivity.
V budoucnu jistě přijde vlna nových technologií a inovací a zároveň výrobci vyvinou nová řešení, která lidem umožní lépe řídit dobu používání, aniž by byli zahlceni technologiemi.
Od společnosti Cultur-e