Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak se vyhnout podvodům na eBay

Jak se vyhnout podvodům na eBay

Být podveden není nikdy příjemné. Z toho plynoucí bezpečí, pocit, že už nelze nikomu věřit, stále ostražitější a podezřívavější chování. Staňte se obětí jednoho online podvod, pokud něco, může být ještě horší. A eBays jeho 145 milionů aktivních uživatelů, je oblíbeným místem pro virtuální podvodníky. Vytvářením inzerátu nebo jeho hledáním strávíte desítky minut, dny sledováním a kontrolou aukce. Výsledek je ale nakonec stejný: prodávající žádné peníze nevidí, zatímco kupující čeká celé dny na zásilku, která nikdy nedorazí na místo určení.

Existují však určitá opatření, která vám umožní vyhnout se pádu do pasti. Někdy je to jen zdravý rozum; při jiných příležitostech skutečná obranná taktika, která má být použita k ochraně vlastních objektů nebo peněz.

Na straně kupujícího

Základní pravidlo pro kupujícího je velmi jednoduché: pokud se to zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, pak to není. Kdo by kdy mohl prodat iPhoen 5S za méně než 400 eur? Kdo by mohl vydražit svůj nově zakoupený 3D LED televizor za pár stovek eur? Pravděpodobně žádný. Pokud tedy narazíte na aukci, která je neuvěřitelná, je nejlepší jí nevěřit. V 99,9 % případů to bude nejtypičtější z online podvodů.

Na straně prodejce

Mezi největší nebezpečí, která prodávajícímu hrozí, je to, že ho kupující kontaktuje, protože zboží nebylo přijato. V takovém případě budete nuceni uhradit vzniklou škodu nebo zaslat předmět znovu, pokud máte více než jednu kopii. Abyste neskončili v této „pasti“, budete muset odeslat zásilku pouze na potvrzenou adresu uživatele (tu zadanou při registraci), aniž byste použili různé adresy sdělené na konci transakce. Dále může být užitečné nabízet pouze sledovatelné zásilky (např. doporučené zásilky nebo zásilky kurýrem), které umožňují ověřit cestu balíku a jeho skutečné převzetí.

Číst:  Jak používat komentáře a sledovat změny v PowerPointu

Praktické příklady

Některé online podvody se opakují častěji než jiné. Jedná se o podvody, které nejsou příliš složité na provedení a které ve většině případů zajistí úspěch podvodu.

  • Zavřeme to jinde. Může se stát, že pokud dáte předmět do prodeje, dostanete tu nejklasičtější z „nepřehlédnutelných nabídek“. Transakci uzavíráme jinde: nabídka, která je lákavá z různých důvodů, především kvůli možnosti vyhnout se placení poplatků za vložení na eBay. Nabídka, která většinou skrývá podvodné úmysly ze strany uživatele. Ve skutečnosti se může stát, že vás kupující pár dní po uzavření transakce kontaktuje s tím, že předmět neodpovídá popisu nebo jej nikdy neobdržel. S hrozbou, že vše nahlásíte online aukčnímu portálu a dostanete ban. Totéž samozřejmě může platit pro kupujícího: po provedení nabídky inzerent požádá o uzavření obchodu obcházení eBay za nižší cenu: v takových případech je šance na obdržení balíčku se zakoupeným zbožím malá. Uzavřením transakce mimo legální „plot“ eBay budou výsady garantované platformou Pierre Omidyar najednou ztraceny. Žádné vrácení peněz v případě špatného obchodu, žádná ochrana před nepoctivými a podvodníky. V takových případech se doporučuje poslat „neslušný návrh“ zpět odesílateli a nahlásit uživateli, který jedná nesprávně, eBay.

  • Použité nespolehlivé. Tento podvod vyžaduje chytřejší a bezohlednější uživatele. Dáte k prodeji předmět ve víceméně dokonalém stavu – použitý chytrý telefon, tašku, která vyšla z módy, kus oblečení, který se vám už nelíbí – podaří se vám „normálně“ uzavřít aukci. O několik dní později, po obdržení zboží, jste kontaktováni kupujícím: objekt neodpovídá popisu. Rozbitý smartphone, vadná taška nebo kus oblečení, a proto nepoužitelný. Škodu jste tedy nuceni uhradit vrácením peněz získaných z dražby. Schopnost odhalit podvod je v těchto případech všechno, jen ne jednoduché. Kupující si ve skutečnosti koupil stejný, ale rozbitý předmět – tedy za nižší cenu – aby provedl „výměnu“, jakmile obdrží pracovní předmět. V takových případech je velmi málo věcí, které lze udělat. Můžete požádat o zahrnutí pojištění položky v inzerátu, abyste mohli získat zpět peníze, pokud věci nepůjdou dobře; nebo do inzerátu vložte slova „Nevratná položka“. Pokud prodáváte elektronické předměty nebo gadgety, můžete sériové číslo vyfotografovat a použít jako důkaz na svou obranu.

Číst:  WhatsApp, nová nastavení a tlačítko volání pro iOS

Peníze a prodejce na útěku

  • Prodejce duchů. Tento podvod lze vysledovat až k základnímu pravidlu pro kupujícího. Nikdy nevěřte nabídkám, které jsou příliš lákavé. Prodávající zahájí jednu nebo více zdánlivě „normálních“ aukcí za ceny nižší než tržní. Napadne vás nějaký akční výprodej nebo výprodej velkých zásob produktů a vezmete návnadu. Uzavřete transakci, zaplatíte za položku a doufejme, že ji obdržíte. Balíček však nikdy nedorazí a prodejce mezitím o sobě (i o penězích) ztratí přehled. V případech, jako jsou tyto, eBay podporuje kupujícího a umožňuje mu získat zpět (částečně nebo úplně) vynaložené peníze. Proces je však poměrně dlouhý: abyste se mu vyhnuli, stačí nakupovat od spolehlivých a „skutečných“ uživatelů. Abyste si ověřili, že se za tím neskrývá podvodník, je důležité jej před zadáním nabídky kontaktovat a požádat o další informace a další fotografie předmětu. I když nenabízí absolutní jistotu, stále bude znakem „aktivního“ a přítomného prodejce.

Smysl zboží

Při jiných příležitostech, abyste se nestali obětí podvodů na eBay, stačí trocha zdravého rozumu.

Pozor na zpětnou vazbu

  • Zkontrolujte zpětnou vazbu. Systém zpětná vazba je důležité vyhnout se online podvodům. Jejich kontrolou budete moci poznat „život, smrt a zázraky“ prodávajícího nebo kupujícího. V případě, že jste “nováček” (nulová zpětná vazba nebo tak), je vždy lepší zůstat trochu ve střehu. kdo je tam. Jak v případě prodávajícího, tak v případě kupujícího za účtem bez zdroje potenciálního podvodníka lze skrýt. Tím, že ho kontaktujete před uzavřením transakce, budete mít větší jistotu.

Číst:  Co to je a jak se bránit WannaCry

Platby přes PayPal

  • Certifikované platby. Pro úspěšné dokončení výpisů doporučuje eBay používat jako platební systém PayPal. Jelikož je PayPal úzce propojen s aukční stránkou, nabízí záruky jak kupujícímu, tak prodávajícímu. První bude mít jistotu, že obdrží náhradu v případě podvodu, druhý bude mít jistotu, že peníze obdržel. Kromě toho, na rozdíl od jiných metod, PayPal zaručuje úplnou anonymitu plátce a chrání jeho osobní údaje.

Zkontrolujte výpisy

  • Zkontrolujte výpisy. Pro získání co největšího množství informací jak o uživateli, tak o prodávaném předmětu je nutné inzerát důkladně analyzovat se zvláštním zřetelem na vložené fotografie prodávajícího. Pokud jsou fotografie staženy z webu, musíte postupovat velmi opatrně. Pokud je však vytvořili uživatelé, musíte zajistit, aby nebyly vytvořeny ad hoc skrýt některé drobné vady (škrábance, praskliny nebo jiné podobné vady).

Od společnosti Cultur-e