Toho se majitel webových stránek děsí víc než téměř čehokoli jiného.
Úkolem předělání webu aniž byste narušili křehkou rovnováhu vaší internetové přítomnosti.
Rizika ztráty zákazníků, ztráty informací o webových stránkách a ztráty velmi důležitých hodnocení ve výsledcích vyhledávání jsou velmi reálná a mohou dlouhodobě poškodit hospodářský výsledek.
Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste zmírnili jakékoli potenciální škody na vašem podnikání.
1. Sledujte vše
Tohle je ten velký. Možná uděláte obrovskou chybu a neuvědomíte si, že je něco špatně, dokud není příliš pozdě s tím něco dělat – nebo alespoň ne bez velkého úsilí.
Můžete si ušetřit spoustu utrpení tím, že budete vše sledovat hned od začátku.
Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro redesign, investujte do SEO monitorovacích nástrojů. Budete chtít sledovat všechny své klíčové metriky SEO, abyste odhalili známky narušení síly. Mějte přehledy:
- Hodnocení klíčových slov
- Organický provoz z vyhledávačů
- Celkový počet zpětných odkazů
- Autorita domény
- Alexa Global Rank
- Rychlost
- Bezpečnost (bez spamu, virů a malwaru)
Nepracujte na živém webu
To je ta nejdůležitější věc, na kterou je třeba pamatovat při provádění změn na vašem webu. Neprovádějte žádný druh redesignu svého webu, dokud je aktivní.
Buď web zakažte, když provádíte vylepšení (nedoporučuje se, protože lidé, kteří se pokusí web navštívit, budou frustrovaní), nebo nastavte nový web na samostatné doméně a vyměňte jej za původní, až bude připraven (toto je doporučeno metoda).
Když provádíte změny na webu, je to často zdlouhavý proces a nutně dojde k chybám, takže je snazší neřešit problémy spojené s prací na živém webu.
Porovnejte struktury starých a nových webových stránek
Zákazníci mají rádi známost, takže není dobrý nápad při předělání webu výrazně měnit jeho strukturu. Než začnete s novým designem, použijte prohledávač, který zmapuje vaše stávající webové stránky, jak jsou věci uspořádány, abyste s nimi mohli sladit nový web. Jakmile skončíte s přepracovaným webem, projděte nový web a porovnejte jeho strukturu s původním webem.
Uložte původní informace o webu
Chcete-li zachovat podobnost mezi starými a novými weby, vytvořte seznam všech stránek ze starého webu. Pokud se adresa URL stránek na novém webu změní, musíte o těchto změnách informovat vyhledávače pomocí přesměrování 301. Pokud tak neučiníte, poškodí vaše hodnocení a důvěru u zákazníků a ztratíte organickou návštěvnost svého webu. Měli byste také uložit svůj soubor Sitemap původního webu do textového souboru pro pozdější použití.
Pro nový web použijte dočasnou adresu URL
Vyhnete se tak přerušení přechodu ze starého webu na nový. Nastavte nový web na dočasné adrese URL a zkopírujte svůj starý web na dočasnou adresu URL. Pak proveďte změny, které chcete. Ujistěte se, že jste tuto dočasnou adresu URL neindexovali, protože nechcete, aby se zobrazovala ve výsledcích vyhledávače, dokud nebudete připraveni nový web uvést do provozu. Jakmile s novým webem skončíte, stačí změnit doménu a spustit nový web.
Pokud s novým webem měníte domény, tento proces má dva kroky. Nejprve přesuňte starý web na novou doménu s přesměrováním 301. Vytvořte svůj nový web a poté jej spusťte na nové doméně s přesměrováním 301 ze starého webu.
Použijte přesměrování 301
Musíte použít přesměrování 301 pro každou jednotlivou stránku na svém starém webu. Přesměrování 301 sděluje vyhledávačům, že se adresa URL konkrétní stránky změnila, a zajišťuje, že návštěvníci webu najdou to, co hledají. Přesměrování 301 také zajišťuje, že všechny záložky a odkazy na sociální média na původní web budou stále funkční, když bude nový web spuštěn. Když nastavujete přesměrování 301, ujistěte se, že přesměrování 301 každé stránky ukazuje na stejný obsah na novém webu. Pokud to není možné pro každou jednotlivou stránku, alespoň se ujistěte, že obsah, na který odkazuje, je podobný. Nedělejte pouze obecné přesměrování, které přesměruje všechny staré stránky na domovskou stránku nového webu. To bude jen frustrovat návštěvníky webu.
Použijte Good 404 Pages
Zpráva 404 stránka nenalezena je nezbytnou součástí každého redesignu webu, protože někdy se stránky prostě ztratí v náhodném pořadí nebo nefungují odkazy. Dobrá stránka 404 pomůže uživatelům a vyhledávačům najít cestu zpět buď k informacím, které hledají, nebo k jinému místu na vašem webu. Stránku 404 můžete vytvořit uživatelsky přívětivou i pro vyhledávače tím, že na stránku umístíte pole pro vyhledávače a ponecháte na stránce 404 nabídku webu.
Sledujte zpětné odkazy
To je něco, čeho se každý majitel webových stránek obává a přijde o všechny odkazy, které získal. Můžete sbírat statistiky využití vašich zpětných odkazů a ideální způsob, jak tyto zpětné odkazy přesunout na váš nový web, je kontaktovat vlastníky nejoblíbenějších zpětných odkazů a požádat je o změnu odkazů tak, aby směřovaly na nové stránky. Pokud to není možné, ujistěte se, že stránky se zbytkem vašich nashromážděných zpětných odkazů mají přesměrování 301.
Podrobnosti, které je třeba opravit před spuštěním živého vysílání
Jakmile dokončíte redesign svého webu, zbývá dokončit ještě další podrobnosti, než budete moci začít fungovat. Optimalizujte nové obrázky pro SEO pomocí meta popisů a komprese obrázků pro rychlejší načítání. Zkontrolujte soubor robots.txt, abyste se ujistili, že je správně nakonfigurován, aby byl umožněn přístup prohledávačům vyhledávačů. Pokud není správně nakonfigurován, prohledávače nemohou číst váš web. Zkontrolujte, zda na novém webu nejsou nefunkční odkazy.
Přihlaste se do Nástrojů pro webmastery Google a ujistěte se, že je nový web ověřen. Poté pomocí FETCH AS GOOGLE ověřte, zda lze nový web správně číst. Použijte FETCH AND RENDER a poté znovu odešlete web a všechny jeho propojené adresy URL do Googlu pomocí SUBMIT TO INDEX. Měli byste také použít webový prohledávač k zmapování struktury nového webu a jeho porovnání s původním webem. Sitemap vašeho přepracovaného webu by měl být odeslán do vyhledávačů, což vyhledávačům pomůže indexovat nový web rychleji.
Po spuštění nového webu
Jakmile bude předělaný web spuštěn, měli byste porovnat míru okamžitého opuštění před a po přepracování. Zvýšení míry okamžitého opuštění znamená, že uživatelé nejsou s přepracováním něčeho spokojeni, takže možná budete muset provést změny. Pokračujte ve sledování svého hodnocení ve výsledcích vyhledávání a hledejte jakékoli zlepšení nebo pokles. Google navrhuje přechodné období v délce alespoň 180 dnů, během kterého byste si měli ponechat také svůj starý název domény s 301 přesměrováními.
Přechod z původního webu na přepracovanou verzi je vždy obtížné. Dodržování těchto návrhů však může proces usnadnit a minimalizovat narušení vašeho podnikání.