Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak sledovat hodnocení klíčových slov v Google Analytics


Jak sledovat hodnocení klíčových slov v Google Analytics

Pro bezplatný nástroj Google obsahuje Google Analytics spoustu užitečných dat.

Ale je tu něco, co mnoho obchodníků neví:

Věděli jste, že ke sledování hodnocení klíčových slov můžete použít také Google Analytics?

Správně, bezplatná data o hodnocení klíčových slov přímo z koňské tlamy (Google).

Má to ale háček:

Proces nastavení je trochu zapojen. A data nejsou tak důkladná (nebo snadno pochopitelná).

Ale nebojte se, provedeme vás kroky sledování hodnocení klíčových slov vašeho webu v Google Analytics a ukážeme vám, jak získat lepší přehled o klíčových slovech, které zlepší vaši SEO strategii.

Kontrola strategie klíčových slov

Než se ponoříte do GA se svými zbraněmi, musíte se ujistit, že na svém webu cílíte na správná klíčová slova.

Sledování hodnocení klíčových slov s nízkou hodnotou vás nijak neposune směrem k vašim cílům.

Jako první krok byste měli mít seznam klíčových slov, která jste snaží zařadit se za. Ty by měly zahrnovat:

  • Značková klíčová slova. Pokud máte název značky (např. „Káva Reuben Hills“), budete chtít hodnotit toto klíčové slovo. Lidé, kteří přímo hledají vaši značku, o vás již znají, a proto je snazší provést konverzi. Nezapomeňte také uvést běžné pravopisné varianty.
  • Klíčová slova záměru kupujícího. Tato kategorie klíčových slov pokrývá potenciální zákazníky, kteří aktivně hledají nákup. Obvykle mají formu longtail vyhledávání a zahrnují slova jako „káva“, „várka“ a „kávovar“.
  • Kategorie/informační klíčová slova. Na rozdíl od prvních dvou kategorií představují tato klíčová slova nižší úroveň zájmu kupujících. Je zde však významná příležitost získat potenciální zákazníky. Vysoké hodnocení v této kategorii klíčových slov má také tendenci umístit vaši společnost jako myšlenkového lídra, který stojí za to následovat.
Číst:  Jak zrušit ignorování příspěvků, příběhů, kotoučů a zpráv na Instagramu

Pokud ještě nemáte žádná klíčová slova na mysli nebo potřebujete obnovit průzkum klíčových slov, můžete začít pomocí našeho průvodce.

Jako obecný plán útoku doporučuji nejprve zacílit na klíčová slova značky, pokud má vaše společnost přiměřeně silnou přítomnost značky.

Poté se zaměřte na klíčová slova o záměru kupujícího, protože u nich je vyšší pravděpodobnost nákupu.

Nakonec si zahrajte dlouhou hru tím, že budete pracovat na kategoriích a informačních klíčových slovech.

Jak sledovat hodnocení klíčových slov v Google Analytics

Nyní pojďme zjistit, jak si stojíte u těchto klíčových slov!

Chcete-li co nejlépe využít bezplatné údaje o hodnocení klíčových slov dostupné v Google Analytics, postupujte podle těchto kroků.

Propojte Google Analytics se službou Search Console

Pravděpodobně již používáte Google Analytics ke sledování řady metrik SEO pro váš web.

I když je Google Analytics skvělý nástroj, může ve skutečnosti fungovat ještě lépe, když je kombinován s dalšími nástroji Google. Konkrétně doporučuji kombinovat s Google Webmaster Tools.

Pro tento krok budete potřebovat a účet Google Analytics a a účet Google Search Console. Nástroje jsou volně dostupné každému, kdo vlastní nebo provozuje webové stránky.

Pokud je ještě nepoužíváte, budete si muset založit účet u obou.

Poté je spojíme.

Bude to trochu technické, ale stojí to za to. Stačí to udělat krok za krokem.

A. Přihlaste se ke svému účtu Google Analytics. Na domovské obrazovce klikněte na „Správce“ a poté na „Nastavení vlastností“.

B. V části Nastavení vlastností přejděte dolů, dokud neuvidíte tlačítko Upravit Search Console.

C. Na obrazovce Nastavení Search Console klikněte na odkaz Upravit a přidejte svůj web.

D. Dále se dostanete na stránku „Povolení dat Search Console v Google Analytics“. Klikněte na „Přidat web do Search Console“.

Poté postupujte podle zbývajících kroků poskytnutých společností Google a dokončete proces nastavení.

Tipy pro odstraňování problémů

Co se stane, když žádná data nevidíte?

To se může stát z několika důvodů. Pojďme to rozebrat.

  • Nevidíte žádný provoz? Může to být proto, že váš web je stále nový. Pokud jste svůj web spustili teprve nedávno, nečekejte, že zaznamenáte žádnou návštěvnost.
  • Nemůžete dokončit nastavení Google Analytics? Google Analytics může být mimo provoz. Prohlédněte si svůj web na mobilním zařízení a zkontrolujte, zda funguje, a poté se podívejte, zda se tato návštěva projeví v návštěvnosti Google Analytics v reálném čase.
  • Nemůžete propojit své účty Google? Tento proces integrace funguje nejlépe, když jsou oba účty Google přidruženy ke stejnému e-mailovému účtu. Pokud spravujete více webových stránek, jedná se o běžný bod selhání.
Číst:  Jak změnit ikony ve Windows 10

Pokud máte stále problémy, můžete vždy prostudujte si oficiální pokyny k nastavení Google. Google čas od času mění rozvržení a design svých stránek, takže aktuální podrobnosti najdete v jejich průvodci.

Analyzujte údaje o hodnocení klíčových slov

V této fázi byste měli vidět aktuální data v Google Analytics doplněná o hodnocení klíčových slov. Chcete-li zobrazit hodnocení klíčových slov v Google Analytics, začněte na domovské obrazovce.

A. Klikněte na „Akvizice“ na levé straně.

B. Vlevo klikněte na „Search Console“ a poté na „Dotazy“. Zobrazí se přehled hodnocení klíčových slov v Google Analytics. Takto vypadá přehled:

Co znamenají všechna ta čísla? K analýze hodnocení klíčových slov použijte následující kritéria.

  • Vyhledávací dotaz. Toto je klíčové slovo nebo fráze, podle které hodnotíte.
  • kliknutí. Pořadí samo o sobě mnoho neznamená – musíte na svůj web získat i návštěvnost (prokliky). Jakmile pro dané klíčové slovo dosáhnete více než 100 kliknutí za měsíc, má sledování konverzí hodnotu.
  • Průměrná pozice. To je to, co hledáte – vaši pozici v hodnocení pro klíčové slovo. Google Analytics vám však zobrazí pouze vaše průměrný pozice v žebříčku, přes všechny adresy URL vašich webových stránek a všechny dotazy na klíčová slova. Podle Google“pokud by se adresa URL vašeho webu objevila na pozici 3 pro jeden dotaz a na pozici 7 pro jiný dotaz, průměrná pozice by byla 5 ((3+7)/2).”

A tady to máte!

Je to rychlý a jednoduchý způsob, jak sledovat hodnocení klíčových slov v Google Analytics.

Číst:  7 nejlepších hodinek, které se hodí k vašemu svatebnímu outfitu

Jak však vidíte, tyto poznatky mají svá omezení.

Chcete-li sledovat konkrétní klíčová slova, která jsou relevantní pro vaši strategii, zjistit, jak jsou konkrétní adresy URL hodnoceny pro konkrétní klíčová slova nebo jaké jsou vaše hodnocení v porovnání s vašimi konkurenty, budete muset Google Analytics doplnit o další nástroj.

Rozšiřte své statistiky klíčových slov pomocí SEOptimeru

Pomocí funkce sledování hodnocení klíčových slov SEOptimeru můžete ze svých základních dat GA získat více a lepší statistiky.

Pro začátek můžete přidejte klíčová slova, která chcete sledovat.

Namísto zvláštního sortimentu klíčových slov, která Google zobrazuje, vedou k návštěvnosti, můžete sledovat pouze klíčová slova, která jsou pro vaši SEO kampaň důležitá.

Získáte také pěkný přehled o průměrném hodnocení klíčových slov a o tom, jak v průběhu času rostlo.

Podívej se:

Díky této schopnosti porovnávat a porovnávat hodnocení vašich klíčových slov s konkurencí je Ahrefs skvělým nástrojem pro doplnění s Google Analytics.

Může vám pomoci odhalit, na jakých příležitostech pro klíčová slova vaši konkurenti pracují, a odhalit oblasti, ve kterých padají.

Další cennou funkcí sledování pořadí klíčových slov SEOptimeru je schopnost sledovat svůj pokrok v průběhu časuod měsíce do roku až navždy.

Tento delší, přizpůsobitelný časový horizont je důležitý pro strategie, jako je obsahový marketing, který obvykle trvá déle, než přinese výsledky.

Závěrečné myšlenky

Existuje mnoho různých způsobů, jak sledovat hodnocení klíčových slov, ale pravdou je, že to nemusíte příliš komplikovat.

Moje rada?

Začněte se třemi dobrými nástroji SEO – Google Analytics, Search Console a Ahrefs – a naučte se, jak je efektivně používat.

Zbytek času a energie tak můžete věnovat jiným marketingovým úkolům – například získávání více zpětných odkazů!