Váš dokonalý průvodce vytvořením mapy cesty uživatele s podrobnými pokyny, šablonou a příkladem, který je třeba následovat Vytvoření mapy cesty uživatele má mnoho výhod pro vaše uživatele i váš tým. Cestovní mapa vám pomůže objevit třecí místa pro uživatele a příležitosti ke zlepšení uživatelské zkušenosti. Nakonec objevíte příležitosti ke zvýšení zapojení a budování loajality zákazníků. Proces vytváření" /> Váš dokonalý průvodce vytvořením mapy cesty uživatele s podrobnými pokyny, šablonou a příkladem, který je třeba následovat Vytvoření mapy cesty uživatele má mnoho výhod pro vaše uživatele i váš tým. Cestovní mapa vám pomůže objevit třecí místa pro uživatele a příležitosti ke zlepšení uživatelské zkušenosti. Nakonec objevíte příležitosti ke zvýšení zapojení a budování loajality zákazníků. Proces vytváření" />
Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak vytvořit uživatelskou cestovní mapu |


Smart Insights
“>

Váš dokonalý průvodce vytvořením mapy cesty uživatele s podrobnými pokyny, šablonou a příkladem, který je třeba následovat

Vytvoření mapy cesty uživatele má mnoho výhod pro vaše uživatele i váš tým. Cestovní mapa vám pomůže objevit třecí místa pro uživatele a příležitosti ke zlepšení uživatelské zkušenosti. Nakonec objevíte příležitosti ke zvýšení zapojení a budování loajality zákazníků.

Proces vytváření mapy cesty uživatele pomůže podpořit týmové sladění, vyjasnit priority a odhalit příležitosti pro zvýšení příjmů nebo ušetřených nákladů na služby zákazníkům. Vytvoření mapy cesty znamená, že dáváte přednost uživatelské zkušenosti jako prostředku k vytváření dlouhodobé hodnoty.

Šablona k použití

Nenechte se zastrašit myšlenkou, že se rovnou vrhnete na vytvoření mapy cesty uživatele. Začít s prázdnou stránkou je nejtěžší část, proto jsem uvedl příklad, který vám pomůže začít.

Vaše cestovní mapa je rozdělena do tří důležitých prvků: uživatelský profil, uživatelské akce s myšlenkami a pocity, které tyto akce doprovázejí, a příležitosti.

Uživatelský profil obsahuje veškeré informace, které máte o svém uživateli, ale nejdůležitější je jeho hlavní cíl a očekávání.

Pod uživatelským profilem v horní části mapy cesty byste měli zahrnout fáze, kterými uživatel prochází. Například v mé mapě jsou fáze Hledat, Číst a Vybírat. Poté, co nastíníte své fáze, budou řádky na levé straně označeny jako Akce, Myšlenky, Emoce a Příležitosti.

Tuto šablonu si jistě můžete přizpůsobit svým potřebám. Můj příklad se má zaměřit na uživatelská třecí místa a zkušenosti. Má být také vytvořen nedesignéry. Jinými slovy, kdokoli může vytvořit tuto mapu cesty uživatele a je v pořádku, že je plná textu. Vizuální prvky mohou někdy ubírat nebo zatemňovat význam, takže je často nejjednodušší začít se vším napsaným.

Uživatelský profil

Pokud je to poprvé, co píšete uživatelský profil, bude plný nejlepších odhadů a to je v pořádku. Pokuste se identifikovat hlavní spouštěče nebo důvody, které přivádějí lidi k vaší uživatelské cestě. Možná hledají odpověď na otázku nebo mohou chtít porovnat produkty. Ať je to jakkoli, měli byste se dohodnout na jednom primárním uživatelském profilu.

Nejtěžší na tom je zúžit publikum. Možná máte zainteresované strany, které trvají na tom, že vaše publikum je každý, ale účelem definice primárního uživatele není vyloučit lidi. Musíte přesně určit své nejdůležitější publikum, abyste se mohli ujistit, že jim vše na cestě vyhovuje. To neznamená, že na stránce nemůžete mít další věci, které uspokojí ostatní uživatele, ale znamená to, že vše na stránce by mělo být užitečné pro vaše primární publikum.

Číst:  10 náborových paradigmat, která je třeba zvážit v roce 2024

Nejlepším způsobem, jak omezit parametry svého uživatelského profilu, je položit si otázku: „Mají všichni v této skupině stejný cíl, aby přišli na tuto stránku?“ S mým příkladem cesty uživatele můžete vidět, že všichni mají stejný cíl: jsou vlastníky malé firmy, kteří chtějí mobilní čtečku kreditních karet. Nezahrnuje jiné publikum nebo osoby s rozhodovací pravomocí. Nezahrnuje další důvody, proč lidé mohou stránku navštívit. Je omezena na jeden konkrétní cíl.

Fáze cesty

Pod uživatelským profilem určíte fáze cesty uživatele. Budete se chtít dohodnout se spolupracovníky na tom, jak se rozhodujete, kterou zkušenost zmapovat. Můžete si vybrat cestu uživatele, která je omezena na jeden kanál nebo zařízení, nebo si vybrat cestu, která vede přes více kanálů a zařízení.

Mapu můžete přiblížit nebo oddálit a vytvořit tak velmi jednoduchou nebo velmi komplikovanou mapu podle svých potřeb. Můžete si vybrat mapu, o které víte, že může mít okamžitý dopad na příjmy, nebo upřednostnit mapu, o které víte, že ji budete při prvním spuštění snadno řešit, protože máte spoustu interních informací o cíli a cestě uživatele.

Pokud vytváříte mapu cesty uživatele poprvé, doporučoval bych se držet jednoho kanálu a jednoho nebo dvou zařízení. Můžete například vytvořit mapu cesty pro uživatele, který přejde na stránku na vašem webu a zobrazí jeho interakce, jako v mém příkladu. Tímto způsobem se můžete seznámit s procesem vytváření mapy a kultivovat porozumění od svého týmu.

Pokud se již cítíte dobře s mapováním cest uživatelů, dělali jste to již dříve a máte buy-in od jiných lidí ve vašem týmu, možná budete chtít vytvořit složitější cestovní mapukterý ukazuje, jak uživatel interaguje s vaší značkou napříč kanály a zařízeními.

Možná máte cestu, která zahrnuje někoho, kdo přejde na vaše stránky pro počítače a mobilní zařízení, použije funkci chatu, zavolá na zákaznickou podporu nebo klikne na reklamu zaměřenou na nové cílení. Můžete dokonce zmapovat cestu napříč měsíci, pokud zahrnete stejný uživatelský profil se stejným cílem.

Jak přistupovat

Jakmile definujete svou šablonu, uživatelský profil a fáze cesty, můžete se pustit do vytváření mapy. K tomu můžete přistupovat dvěma různými způsoby. Můžete uspořádat workshop se svým týmem napříč různými funkcemi a vytvořit mapu společně, nebo se můžete ponořit do uživatelského průzkumu a vytvořit mapu, jakmile budete mít více data pro zálohování tvrzení vaší mapy.

Číst:  Omnichannel význam: Definice a příklady dobré a špatné strategie

Pokud je toto vaše první uživatelská mapa cesty, doporučuji potápět se po hlavě. Zařaďte si do kalendáře workshop se svým týmem, nechte každého projít uživatelskou cestou a nechte každého, aby si během procesu dělal poznámky o svých myšlenkách a emocích. Poté diskutujte o společných rysech všech a příležitostech, které se z této zkušenosti vynořily. Všichni budete muset uznat, že toto je první bodnutí do mapy cesty, takže bude plná nejlepších odhadů a předsudků, ale to je v pořádku. Budete mít dokument, podle kterého budete testovat, a základní linii, ze které můžete začít.

Pokud jste již mapy cest uživatelů vytvořili dříve a máte na to svůj tým, může mít smysl se před vytvořením další mapy ponořit do uživatelského průzkumu. Uživatelský průzkum můžete provádět prostřednictvím průzkumů nebo rozhovorů s uživateli nebo pozorováním a zjišťováním skutečných zkušeností uživatelů. Poté vytvoříte mapu cesty uživatele, která by se měla velmi podobat realitě. Důvod, proč to u vaší první mapy cesty uživatele nedoporučuji, je ten, že je to časově náročné.

Pokud se již snažíte dokázat hodnotu své mapy cesty uživatele a získat buy-in od spolupracovníků, vytvoření mapy cesty tímto způsobem zabere mnohem více času a může vám připadat trochu důraznější nebo směrovější, aniž byste mnoho příspěvků od vašeho týmu. Pro nové odborníky na UX bych doporučil, aby si co nejdříve nechali udělat mapu cesty, aby váš tým pochopil hodnotu a mohl se vrátit a ověřit nebo zneplatnit pomocí výzkumu.

Vytvoření mapy

Až budete připraveni vyplnit mapu, zaznamenáte akce, které uživatel v průběhu procesu provádí, spolu s myšlenkami a emocemi vašich uživatelů a příležitostmi pro vaši firmu. V sekci myšlenek můžete zahrnout přímé citace z vašeho uživatelského průzkumu nebo z vašeho týmu, který prožívá cestu uživatele. Můžete zahrnout očekávání, otázky nebo dojmy od uživatelů.

V sekci emoce zahrnete pocity uživatele. Někdy vám uživatelé řeknou, jak se během cesty cítí, ale častěji budete extrapolovat ze známých dat nebo vytvářet domněnky – a to je v pořádku. Snažte se udržet emoce konkrétní a výstižné. Mělo by být snadné naskenovat tento řez na povrchové třecí body.

Číst:  Jak používat Quora k získání zobrazení na vašem blogu

Sekce příležitostí by měla být vyplněna jako poslední – poté, co vyplníte všechny ostatní části mapy cesty uživatele. To proto, že vše nad touto sekcí by se mělo zaměřit pouze na uživatele, bez jakékoli zmínky o vaší firmě nebo týmu. V sekci příležitostí přepnete zaměření na akce, které může váš tým podniknout, aby zlepšil uživatelský dojem.

Nástroje k použití

Navrhování mapy cesty uživatele může být zastrašující, zvláště pokud nejste návrhář. Účelem cestovní mapy je však odhalit příležitosti, nikoli získat ocenění za design. Z mého příkladu můžete vidět, že i někdo s omezenými designovými dovednostmi může vytvořit působivou a užitečnou mapu cesty.

Existuje několik bezplatných nástrojů, které můžete použít k vytvoření mapy. Vytvořil jsem svůj pomocí Canva, která nabízí bezplatnou možnost s vestavěnými šablonami pro uživatelské mapy cest, které jsou snadno přizpůsobitelné. Kolegové používají Dokumenty Google nebo dokonce PowerPoint, pokud vám tyto nástroje lépe vyhovují. Kreativní ředitel, se kterým pracuji, preferuje UXPressia, která byla vytvořena za jediným účelem, aby bylo možné snadno vytvářet mapy cest, ale všimněte si, že nabízí pouze jednu bezplatnou mapu jako zkušební verzi a poté musíte za nástroj zaplatit.

Ať už se rozhodnete vytvořit svou mapu, pamatujte, že design není tak důležitý jako obsah. Pokud jste báječný návrhář, je to skvělé! Ale pokud nejste spokojeni s designem, nenechte se tím omezit na vaši důvěru při vytváření mapy cesty.

Závěrečné myšlenky

Vytvoření mapy cesty zákazníka může být pro váš tým jednou z nejužitečnějších a nejotevřenějších zkušeností. Vyžaduje to čas, plánování a trpělivost, ale určitě se objeví „ach-ha“ momenty. Během tohoto procesu členové vašeho týmu lépe pochopí, jak může každý z nich ovlivnit uživatelskou zkušenost, a vy budete mít ve svém rohu spojence, kteří budou hájit potřeby uživatelů.

Ashley Walton je viceprezidentkou pro obsah a kreativu ve společnosti Clearlink, kde dohlíží na více než 50 profesionálů v oblasti kopírování, designu, obsahové strategie a video marketingu. S více než 10 lety marketingových zkušeností vyvíjí Ashley rámce pro vytváření uživatelsky přívětivého, nejlepšího obsahu a kreativity ve své třídě. Následujte ji Cvrlikání za tipy na obsahový marketing a fotky s jídlem.