Když hledáte způsob, jak ochránit své účty před hackery, jedním z nejčastějších návrhů je povolit dvoufaktorovou autentizaci kdykoli je to možné. S tímto systémem ve skutečnosti budete mít přístup ke svému profilu na Facebooku nebo k e-mailové schránce pouze po zadání hesla a číselného kódu – obvykle složeného ze 6 číslic – náhodně generovaného aplikací nebo vzdáleným systémem a odeslaného poté prostřednictvím SMS nebo e-mailem. Proč je dvoufaktorové ověřování tak užitečné? Protože pro hackera to bude nemožné (nebo alespoň velmi složité) být schopen získat druhý kód a přihlaste se k některému z našich účtů.
Obvykle je nejvíce doporučována možnost vygenerujte sekundární heslo pomocí jedné z mnoha aplikací dostupných pro iOS a Android protože je to bezpečnější. Stále častěji se totiž stává, že se hackerům podaří ukrást mobilní čísla a obejít tak přijatá bezpečnostní opatření. Ani toto řešení však není zcela bez rizika: v případě, že bychom ztratili a nenašli smartphone nebo by se naše zařízení náhle rozbilo, byli bychom odříznuti od našich profilů bez možnosti dalšího přístupu k nim.
Případ, který různé společnosti Google, Apple a Facebook okamžitě řešily odpověděl vytvoření i záložní kódy pro dvoufaktorovou autentizaci. Jak sám název napovídá, jedná se o číselné kódy, generované jednorázově a unikátně, které nám umožňují přístup k našemu profilu, i když nemáme přístup k aplikaci pro vygenerování druhého hesla, které náš profil chrání. Jistě jste pochopili, že se jedná o základní operaci, která vám umožňuje mít přístup k e-mailu nebo sociálním médiím při jakékoli příležitosti, i když s sebou z jakéhokoli důvodu nemáme svůj smartphone. Stažení záložních kódů dvoufaktorové autentizace je jednodušší, než si dokážete představit. Stačí pár sekund a máte hotovo.
Jak vytvořit záložní kódy dvoufaktorové autentizace na Googlu
Při první aktivaci dvoufaktorové autentizace na Googlu, budeme dotázáni, zda chceme uložit záložní kódy na náš pevný disk nebo v rámci našeho účtu cloudového úložiště. Samozřejmě vám doporučujeme přijmout „pozvání“, které vám dělá Big G, a uložit si záložní kódy na pevný disk nebo Disk Google. Co však dělat, pokud jsme již aktivovali dvoufaktorovou autentizaci, ale neměli jsme možnost stáhnout záložní kódy? Nebojte se: Google nám umožňuje načíst a stáhnout je z našeho účtu.
Otevřeme portál Účty Google, na požádání zadejte přihlašovací údaje a počkejte, až se stránka načte. Poté klikneme na první políčko Přístup a zabezpečení a přejděte dolů, dokud nenajdeme sekci Přístup k Google. Zde hledáme hlas Dvoufázové ověření a klikněte na něj: budeme znovu požádáni o zadání hesla profilu, abychom si byli jisti, že jsme to my, kdo se chce přihlásit. Na stránce, která se načte, přejděte dolů a poté nahoru Zobrazit kódy pro jejich zobrazení a stažení.
Jak použijeme jeden ze záložních kódů uložených na našem účtu Google, když chceme přistupovat ke službě, kde máme aktivované dvoufaktorové ověřování? Nic nemůže být jednodušší, v záložce, kde jsme požádáni o druhý přístupový kód, klikneme na možnost „Máte problémy?“. Jakmile je toto hotovo, otevře se nová karta, kde musíme vybrat položku použijte jeden z osmimístných záložních kódů. Zadáme tedy záložní kód, který jsme si uložili do počítače a je to. Konečně budeme mít přístup k našemu účtu, e-mailu a tak dále.
Jak vytvořit záložní kódy dvoufaktorové autentizace na Apple ID
Postup pro vytvořit záložní kódy pomocí iPhone je to trochu jiné, než co jsme viděli pro Google. Pokud již nebudeme mít přístup k našemu Apple ID, budeme moci profil odemknout pomocí druhého telefonu s jiným telefonním číslem. Jde o jakýsi nouzový kontakt, na který lze poslat dočasné odblokovací kódy v případě ztráty nebo odcizení našeho iPhone.
Jak aktivujete tuto druhou možnost zabezpečení? Nejdříve přihlásíme se k našemu Apple ID zadáním osobních údajů a následným stisknutím tlačítka „Upravit“ v části Zabezpečení. Jakmile budete uvnitř, přidejte do sekce další telefonní čísla Registrovaná telefonní číslaabyste měli k dispozici více možností, když potřebujete obnovit svůj účet Apple.
Pokud ztratíme iPhone a nemůžeme se dostat ke službě Apple, klikněte na položku „použít druhé telefonní číslo“ a vyberte důvěryhodný kontakt, který se zobrazí v seznamu (můžeme nastavit více než jeden důvěryhodný kontakt). Buďte opatrní, protože číslo se nezobrazí úplné, ale pouze poslední dvě číslice. Jakmile vyberete důvěryhodný kontakt a kliknete na odeslat, během několika sekund obdržíme dočasný přístupový kód, abychom měli přístup k Služby Apple s dvoufaktorovou autentizací.
Jak generovat záložní kódy s Facebookem
Je zřejmé, že i na Facebooku je možné generovat záložní kódy pro případ, že nemáte k dispozici smartphone pro dvoufaktorovou autentizaci. Po otevření vašeho profilu (po přihlášení, je-li to požadováno), přístup do Nastavení sociální sítě a v levém sloupci klikněte na Ochrana a přístup (měla by to být druhá položka v nabídce). Posouvejte obrazovku, dokud nenajdete Použijte dvoufaktorové ověřeníklikněte na Upravit a nakonec nahoru Zobrazit kódy. V tomto okamžiku si můžete vybrat, zda chcete kódy vytisknout, nebo je uložit jako PDF na pevný disk počítače.
15. září 2018
Od společnosti Cultur-e