Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jak změnit výchozí aplikace Windows 10

Jak změnit výchozí aplikace Windows 10

Ti, kteří jej používají k práci, obvykle otevírají soubory, jako jsou dokumenty, tabulky, PDF, e-maily a příležitostně i nějaké obrázky. Ti, co to hrají, to ale většinou používají videohrysoftware pro úpravu videa a utility k monitorování a testování grafické karty a CPU. Teenageři jej většinou používají pouze k procházení internetu, kontrole sociálních médií a výzkumu pro školu/univerzitu.

Ať už to využijeme jakkoli a jakýkoli soubor se pokusíme otevřít, počítač bude stále vědět, který program spustit a který není. Ani jednou se nemýlil. Jak je ale něco takového možné? Jednoduché: díky tzv. definitivním programům resp výchozí aplikace. Druh kouzla, které usnadňuje používání počítače a činí zážitek z používání stroje extrémně jednoduchým a okamžitým.

Co jsou výchozí programy

Než se podíváme na to, jak změnit výchozí aplikace, pokusme se přesně pochopit, co to je a proč jsou tak důležité. Když mluvíme o předdefinovaných programech, máme na mysli software, který používáme k otevření určitého typu souboru. Předdefinované aplikace jsou tedy úzce svázány s příponou a formátem souboru a, jak zanedlouho uvidíme, mohou si je uživatel upravit podle svých potřeb a preferencí.

Především jeden příklad vám pomůže pochopit, co znamenají: když se pokusíte otevřít a soubory s příponou „.doc“. Systém Windows se spustí automaticky Slovo (nebo jakýkoli jiný textový editor, který používáte, jako je LibreOffice, OpenOffice nebo jakákoli jiná alternativa), protože v tomto případě je formát souboru textových dokumentů propojen s editorem Microsoft. Totéž platí pro soubory s příponou „.xls“ (pracovní listy) otevřené pomocí Excelu nebo podobného editoru.

Číst:  Jak vydělat peníze na Instagramu: 5 nápadů, jak opravdu vydělat

Změňte výchozí aplikace pomocí „Otevřít pomocí“

Jednou z nejrychlejších a nejjednodušších technik pro změnu výchozích aplikací v systému Windows 10 je použití “Otevřít S” z vyskakovací nabídky, ke které se dostaneme kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu souboru. Jedná se o velmi výhodný nástroj, pokud například pro práci potřebujeme otevřít dokument ve formátu PDF a nechceme, aby jej počítač automaticky otevřel v Microsoft Edge, a místo toho jej chceme spustit pomocí specifičtějšího programu pro úpravy a úpravy, jako je Adobe Reader nebo podobné.

Otevřít s

Tlačítko „Otevřít pomocí“ je proto nejrychlejší technikou pro změnu výchozích aplikací, které používáme každý den. K tomu je přidána také určitá řada možností v závislosti na formátu souboru, který se pokoušíte otevřít: najetím kurzoru myši na položku nabídky se zobrazí seznam všech programů nainstalovaných v paměti, které lze použít k otevření této položky. stejný soubor. V tomto okamžiku si uživatel bude moci vybrat možnost, která nejlépe vyhovuje potřebám daného okamžiku. Navíc odtud můžeme trvale změnit výchozí aplikaci výběrem možnosti “K otevírání souborů vždy používejte tento program“.

Pokud naše oblíbená aplikace není dostupná ze seznamu rychlé nabídky, pro otevření souboru musíme kliknout na poslední položku nabídky (Vyberte jinou aplikaci). V tomto případě budeme moci ručně vyhledat naši oblíbenou aplikaci pro otevření určitého typu souboru.

Změňte výchozí aplikace podle formátu a typu souboru

Pokud chceme zjistit, jak trvale změnit výchozí aplikaci, měli bychom přistupovat k část Windows 10 věnovaná správě výchozích programů. Tato technika, i když je o něco složitější, nám dává tu výhodu, že jednou provždy upravíme výchozí program, takže daný formát souboru se vždy otevře s programem, který preferujeme.

Číst:  Automator, software pro vytváření automatických akcí na Macu

Výchozí programy

Jak to udělat, ptáte se? Nic moc složitého. Pojďme je otevřít Nastavení Windows 10 kliknutím na tlačítko Start a poté na ikonu ozubeného kola ve sloupci na levé straně obrazovky vybereme Aplikace a pak Výchozí aplikace: zde budeme moci okamžitě upravit výchozí aplikace nejběžnějších a používaných služeb (e-mail, procházení webu, mapy, audio přehrávač a video přehrávač), přičemž rolováním dolů najdeme odkazy, které nám umožní upravit výchozí programy založené na formátu souboru. Stačí kliknout Vyberte výchozí aplikace podle typu souboru a počkejte, až se načte nová obrazovka: v levém sloupci najdete přípony souborů, v pravém sloupci různé programy, které můžete přiřadit

Změňte výchozí aplikaci podle formátu souboru

Nakonfigurujte výchozí nastavení pro každou aplikaci

Zatím jsme viděli, jak otevřít konkrétní aplikaci na základě souboru nebo dokumentu, který budeme muset použít. Kliknutím na položku “Nakonfigurujte výchozí nastavení pro každou aplikaci“, místo toho nastavíme preference pro každou jednotlivou aplikaci. Rozhodujeme se tedy na základě programu, který se otevře pro provedení konkrétní úlohy a který ne.

Nakonfigurujte výchozí nastavení

Příklad nám pomůže objasnit pojem. Klikneme na Kalendář a poté na Spravovat: otevře se nová obrazovka, díky které budeme moci vidět všechny přípony souborů, které by software mohl otevřít ve výchozím nastavení, a ty, ve kterých se skutečně používá jako výchozí program. Je zřejmé, že z této nové obrazovky budeme moci upravit výchozí aplikace formátů souborů, které nás nejvíce zajímají, a přizpůsobit si tak zážitek z používání počítače.

Číst:  Vánoce 2024, nápady a návrhy na DIY ozdoby na vánoční stromeček

Od společnosti Cultur-e