Kdo pracuje z domova chytrá práce má několik způsobů optimalizovat produktivitu práce na dálkuale nemá smysl zařizovat si pracovní stanici jako v kanceláři, používat stejné aplikace, omezovat čas na práci a soukromý život pak pokud domácí připojení nevyhovuje tomuto úkolu.
Pokud prostě musíme pracovat na malých souborech, jako jsou textové dokumenty nebo tabulky, nebo se připojit k backend stránky společnosti nahrávat zákaznická data nebo objednávky, nebudeme mít téměř žádné problémy. Ale pokud naše práce zahrnuje přenos mnoha velkých souborůvideokonference, zpracování a následné odesílání fotografií, zvuku a videa, rozdíl mezi domácí sítí, která funguje správně, a tou, která je právě dostačující, je vidět a slyšet.
Zde jsou tedy nejdůležitější rady pro zlepšit rychlost vašeho internetového připojení služka dělat chytrá práce.
Vyberte si správné připojení
Nejprve rada: vyberte správnou technologii a poskytovatele pro vaše připojení. Dokážeme optimalizovat připojení ADSL rychlostí 20 mega za sekundu až do morku kostí, ale pokud potřebujeme větší rychlost, nikdy ji nezískáme. Pro jednoho chytrá práce kompletní, také se skládá z online videokonferencí, dobré smíšené připojení z měděných vláken je minimální mzda. Ale pokud máme možnost předplatit si „čisté“ vlákno, je to mnohem lepší: nebudeme trpět, když se během videokonference se šéfem někdo jiný ve vedlejší místnosti rozhodne sledovat nejnovější epizodu svých oblíbených televizních seriálů na Netflixu.
Vyberte správný modem router
Všechny poskytovatelé internetu Italové také spolu s připojením nabízejí zapůjčený modemový router k použití. Obvykle není nutné jej měnit, protože je přesně nastaven na využití parametrů sítě operátora. Pokud jsme se však rozhodli pro „free modem“, musíme být opatrní: pokud přejdeme na připojení s vyšší rychlostí, může být zastaralý.
Wi-Fi modemový router ve standardu 802.11g (také nazývaný WiFi 3), má například maximální přenosovou rychlost 65 Mbps a podporuje pouze jednu anténu s celkovou šířkou pásma 20 MHz. Směrovač s modemem 802.11n (t WiFi 4), o pár let mladší, podporuje jak 2,4 GHz a 5 GHz přenosy, tak kanály 40 Mhz a 80 Mhz. To se v praxi promítá do mnohem vyšší rychlosti pro naši domácí Wi-Fi síť pro stejné příchozí internetové připojení. V posledních letech jsou směrovače 802.11ac stále běžnější (WiFi 5), které zaručují lepší pokrytí povrchu domova díky odlišné správě signálu a vyšší bezdrátové rychlosti (dokonce vyšší než teoretický gigabit).
A konečně, pokud jsme se rozhodli přejít ze starého ADSL na smíšené měděné vlákno nebo „čisté“ vlákno, bezplatný modemový router se možná ani nebude moci připojit k lince.
Vyberte správné frekvence
Jak jsme právě řekli Novější standardy Wi-Fi nabízejí mnohem více kanálů pro přenos datněkteré na 2,4 GHz a některé na 5 GHz přenosová rychlost nižší než ty na 5 GHz, ale větší dosah a větší schopnost překonávat stěny a překážky. Pokud je tedy naše vzdálená pracovní stanice velmi daleko od routeru, bude lepší nastavit připojení na kanál 2,4 GHz, pokud je velmi blízko routeru, bude lepší zvolit 5 GHz. Důležitá je síla signálu: Stabilní 2,4 GHz připojení funguje lépe než zakrnělé 5 GHz.
Co však spojení ztěžuje, není jen vzdálenost, ale také tlačenice: pokud na stejném kanálu Wi-Fi komunikuje mnoho zařízení, rychlost ve skutečnosti velmi rychle klesá. Existují desítky aplikací pro stolní i mobilní zařízení, přes které je to možné prohledejte frekvence a zjistěte, které kanály jsou nejméně přeplněné. Vybírejme pokud možno právě ty.
Na závěr ještě jeden tip jak zvládnout 2,4 a 5 GHz: někdy jsou tyto dvě frekvence zařízeními detekovány jako dvě samostatné sítě a to pro nás může být výhoda. Na PC s Windows, například po detekci obou sítí, můžeme nakonfigurovat síťovou kartu tak, aby se automaticky připojovala pouze k jedné ze dvou sítí, a tak ponechala druhou síť „volnou“ pro další použití. Budeme tak mít jistotu, že náš počítač, který je důležitým zdrojem provozu, bude využívat pouze určité frekvence a ostatní ponechá volné pro jiná zařízení. Totéž můžeme udělat také s jiným typem zařízení, která obvykle spotřebovávají šířku datového pásma: smartphony.
Pečlivě vyberte umístění modemového routeru
The Rádiové frekvence nesnášejí překážky: stěna mezi modemovým routerem a počítačem stačí k výraznému snížení síly signálu zachycovaného PC a následně ke zpomalení připojení. Je důležité, pokud je to možné, umístěte modemový router na otevřené místo a vyhýbat se překážkám, které je třeba překonat. Zlaté pravidlo zní ne více než dvě stěny, ne více než dvě místnosti. Pokud není možné přemístit modemový router, v případě větších problémů s příjmem signálu můžeme pracovní stanici přesunout. Nebo v opačném případě použijte některý z mnoha (ale ne vždy velmi účinných) systémů pro rozšíření dosahu Wi-Fi.
Jak zvýšit dosah Wi-Fi
Technické prostředky pro zvýšit dosah Wi-Fistěny a překážky, vždy zahrnují nákup jednoho nebo více zařízení, která replikují signál nebo jej zesilují. Přístupový bod, mesh sítí, elektrické vedenídruhý router jsou některé z metod, které se obvykle používají k tomu, aby signál Wi-Fi dosáhl o několik metrů dále. Fungují, ale pokud se dobře používají. Ve skutečnosti opakovač signálu umístěný před velkou zdí nebude umět zázraky. Výkonnější router umístěný v blízkosti modemového routeru, který se připojuje k internetové lince, může vytvářet zbytečné rušení, pokud nevypneme antény modemového routeru a necháme oba signály překrývat.
Pokud je to možné, zvolte kabel
Nakonec je možné uříznout býčí hlavu a Vyhněte se problémům se signálem Wi-Fi tím, že se jednoduše nepřipojíte k síti Wi-Fi. Pokud je naše vzdálená pracovní stanice velmi blízko routeru s modemem, ve skutečnosti není důvod se připojovat k internetu přes síť Wi-Fi: mnohem lepší je propojit PC a modem přes dobrý ethernetový kabel, maximální kategorie podporované modemem. Budeme tak mít nejen mnohem nižší latenci a nejvyšší možný výkon, ale také se vyhneme saturaci Wi-Fi sítě na úkor jakýchkoli jiných zařízení, která nelze připojit přes kabel, jako jsou smartphony a tablety.
Od společnosti Cultur-e