Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Jakou právní hodnotu má e-mail

Jakou právní hodnotu má e-mail

S miliardami zpráv vyměňovaných každý den patří e-mail mezi celosvětově nejpoužívanější komunikační služby. E-mail, jednoduchý na používání a schopný „ujet“ tisíce kilometrů během několika sekund, rozhodujícím způsobem přispěl k zefektivnění a urychlení výměny komunikace mezi uživateli internetu i mimo něj. S největší pravděpodobností ani Ray Tomlinson, otec „šneka“ a prvních protokolů pro odesílání e-mailů, nepředvídal takový rušivý úspěch svého výtvoru.

Rostoucí význam tohoto komunikačního prostředku na pracovišti a v profesní oblasti vyvolává pochybnosti o tom, co právní hodnotu e-mailové zprávy. E-mail lze z čistě důkazního hlediska přirovnat k certifikovaná pošta? Může být zpráva přijatá do vaší schránky v případě sporu použita jako důkaz před soudcem? Názory na tuto záležitost jsou různé a „balistická“ povaha e-mailu nepomáhá postavit jej na stejnou úroveň jako certifikovanou poštu.

E-mail nemá žádnou důkazní hodnotu

Podle právního zaměření jeemail nemá žádnou právní hodnotu. I když jsou účty chráněny heslem, neznamená to automaticky, že e-mailovou zprávu odeslal vlastník poštovní schránky. Ve skutečnosti se mohlo stát, že se někomu podařilo získat pověření – krádež digitální identity – a odeslané e-maily vydávající se za někoho jiného; nebo opět, že kamarád nebo kolega našel schránku otevřenou a bavil se hraním žertů. V těchto případech podle italského právního systému míč přechází do rukou odesílatele: pokud by popíral text obsažený v e-mailu, nemůže být použit během soudního řízení.

Číst:  Měli byste investovat do správy odchozích hovorů pro vaši firmu?

Jakou hodnotu má e-mail

E-mail má důkazní hodnotu

Další právní orientace však stanoví, že e-mail má právní hodnotu jako certifikovaná pošta. E-mail lze ve skutečnosti považovat za textový dokument doplněný prostým elektronickým podpisem a ve všech případech za dokument úředně podepsaný odesílatelem. Soudce tedy může rozhodnout o zařazení textu zprávy mezi důkazy možného soudu a slyšení.

K posílení této pozice nalézáme také technologickou povahu emailových protokolů. Ve skutečnosti každý e-mail obsahuje a záhlaví, blok kódu, ve kterém bude možné zjistit adresu odesílatele, čas, datum, předmět a uzly a servery, kterými zpráva prošla na své cestě od odesílatele k příjemci. To lze ve všech ohledech považovat za elektronický podpis, podobný těm, které se používají u certifikované pošty.

E-mail ze smartphonu

Pochybnosti případu

E-mail však není imunní vůči útokům hackerů a mohl by být zfalšován, což by ohrozilo jeho integritu. Hacker by například mohl upravit informace obsažené v hlavičce a vytvořit dojem, že e-mailová zpráva byla odeslána před (nebo po) ve srovnání s tím, kdy byla skutečně odeslána, a tak změnit platnost a pravdivost důkazů podporovaných jedním z zúčastněných stran.

Stručně řečeno, při absenci určitého právního odkazu je rozhodnutí ponecháno na soudci, který může rozhodnout (na základě právě vyjádřených prvků), zda bude e-mail považovat za „oficiální“ dokument, a bude jej tedy přirovnávat k ověřené poště.

Od společnosti Cultur-e