Pomocí tohoto kontrolního seznamu auditu webových stránek můžete pro své klienty provádět profesionální audity webových stránek. Stáhněte si naši šablonu auditu webu v 15 krocích v dolní části této příručky a vytvořte komplexní zprávu o auditu. Dohromady je těchto 15 kontrol a auditů důležitým prvním krokem, když začínáte pracovat s novým klientem, a může se také jednat o opakující se činnost v rámci každoročního přezkumu výkonnosti webu.
Krok 1: Zkontrolujte nastavení Google Analytics
Před auditem skutečných výsledků ve službě Google Analytics (GA) byste měli nejprve zkontrolovat, zda byla služba GA správně nastavena:
Zkontrolujte měřicí kód Google Analytics
Pokud je měřicí kód Google Analytics vložen přímo na web nebo implementován prostřednictvím pluginu třetí strany, měli byste zvážit přesunutí kódu do Správce značek Google. Jedná se o bezplatný nástroj společnosti Google pro správu značek, který se jednou nainstaluje na web a poté se snadno spravuje prostřednictvím panelu Správce značek. Je to v podstatě kontejner, do kterého můžete přidat libovolné značky/pixely (včetně GA) potřebné pro sledování, retargeting nebo jakýkoli jiný účel.
Zkontrolujte, zda jsou události a cíle nastaveny
Události jsou klíčové akce na webu, které chcete sledovat v GA. Můžete mít například vícestránkový registrační formulář a chcete určit, kdy se uživatel dostane ke každému kroku. Nebo můžete mít galerii obrázků a chcete zjistit, kdy uživatel dosáhl konce. Tyto akce, které může uživatel na vašem webu provádět, se nazývají události. Budete potřebovat, aby váš vývojář přidal JavaScript ke klíčovým akcím na vašem webu a informoval GA, když k těmto událostem dojde.
S událostmi souvisí cíle. Ty je také potřeba nastavit v GA v sekci Správce. Cíle můžete vytvářet na základě pravidel pro adresy URL, chování na webu (čas a zobrazení stránek) nebo událostí. Rozdíl mezi událostmi a cíli spočívá v tom, že cíle by měly představovat definitivní „konverzi“ (tj. nákup, odeslání formuláře, registrace, přihlášení k odběru atd.), zatímco události jsou významné akce, ke kterým dochází na cestě ke konverzi.
Pokud zkontrolujete nastavení GA vašeho klienta a najdete prázdnou tabulku, kde by měly být cíle (jako na obrázku výše) – pak je to první věc, kterou byste svému klientovi měli pomoci udělat!
Krok 2: Zkontrolujte trendy návštěvnosti Google Analytics
Při první analýze účtu GA vašeho klienta, as Pavel Koks říká: „Nejdřív položte obchodní otázku“. Pokud jsou cíle nastaveny, identifikujte zdroje návštěvnosti, které mají nejvyšší hodnotu (nebo vedou k největšímu počtu konverzí). Segmentujte tyto uživatele a zjistěte více o jejich chování na webu. Roste nebo klesá v průběhu času počet návštěvníků ze zdrojů návštěvnosti s nejlepšími konverzemi? Které zdroje návštěvnosti jsou naopak pro konverzi nejhorší? Jaké krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé trendy můžete identifikovat? Při prezentaci zpět klientovi by tato část auditu měla ilustrovat chování ideálního návštěvníka webu.
Krok 3: Zkontrolujte kompatibilitu s mobilními zařízeními
Google Testovací nástroj pro mobilní zařízení je ideální pro rychlé testování kompatibility webových stránek s mobilními zařízeními. Stačí zadat adresu URL a zjistit, zda je vhodná pro mobily:
Pokud nástroj zjistí, že web není vhodný pro mobily, budete muset svému klientovi navrhnout, aby jej urychleně aktualizoval, aby byl optimalizován pro mobily. Googlebot, který prochází web indexuje weby v mobilním prohlížeči. Google tomu říká „mobile-first indexing“. Chcete-li si přečíst další informace, podívejte se na naši příručku pro značku Meta Viewport, která vám pomůže zajistit, aby byly stránky vašich klientů responzivní a optimalizované pro mobily.
Krok 4: Zhodnoťte SEO na stránce
On-page SEO zahrnuje několik oblastí v HTML kódu webu. Měli byste zkontrolovat každou z následujících značek pro osvědčený postup:
- Značka
: optimální délka by měla být mezi 10 a 70 znaky - Meta Description tag: optimální délka by měla být mezi 70 a 320 znaky
- Značky záhlaví: zajistěte dostatečné a vhodné použití
,
a
- Značky ALT obrázku: zajistěte, aby všechny obrázky obsahovaly popisné značky ALT
Hustotu klíčových slov byste měli také posoudit na celém webu pomocí bezplatného Nástroje pro hustotu a konzistenci klíčových slov:
Krok 5: Zkontrolujte problémy s indexováním
Problémy s indexováním jsou způsobeny, když se vyhledávače snaží indexovat váš web, ale kvůli technickým problémům se jim některé stránky nedaří indexovat.
Měli byste provést 3 prioritní kontroly:
Za prvé, zkontrolujte, zda v kódu HTML nejsou žádné značky, které by bránily indexování webu vyhledávači. Hlavním viníkem jsou značky “Noindex” v rámci značky
. Většinou jsou tyto značky legitimní, ale nejlepší je zkontrolovat všechny stránky, které je obsahují. Tímto způsobem můžete každou z nich zkontrolovat u klienta a ujistit se, že jsou záměrně správně skryty. Google Search Console umožňuje zobrazit stav každé stránky po jejím úspěšném procházení nebo vyloučení z procházení.Za druhé, zkontrolujte, zda má web platný soubor Sitemap XML odeslaný do služby Search Console. Mělo by to vypadat takto:
Konečnězkontrolujte, zda web obsahuje a robots.txt soubor. Tento malý soubor se také používá k tomu, aby Googlebot řekl, které stránky má procházet a jaké stránky procházet ne. Pokud si nejste jisti, jak tento soubor zkontrolovat, můžete si přečíst naši úplnou příručku Robots.txt.
Krok 6: Spusťte testy rychlosti stránky
Rychlost načítání stránek je hlavním faktorem hodnocení vyhledávání, takže je důležité provádět testy rychlosti stránek a zajistit načítání klíčových stránek v optimálním čase. Sami Google mají psaný mnoho na toto téma. Nízká rychlost stránek také negativně ovlivňuje uživatelský dojem a má za následek nižší návštěvnost, když uživatelé sledují odkazy ze zdrojů doporučení.
Použijte Google PageSpeed Insights nástroj pro analýzu jakékoli stránky, přičemž věnujte velkou pozornost „příležitostem“ pod analýzou rychlosti. Tato část vám pomůže zlepšit časy načítání a odhadne počet sekund ušetřených implementací každé položky:
Krok 7: Proveďte kontrolu obsahu
Vytváření skvělého obsahu je jednou z nejúčinnějších věcí, které můžete udělat pro zvýšení pozice ve vyhledávání. Nedávno jsme o tom psali a je to jeden z našich 6 hlavních principů úspěchu SEO. Při kontrole obsahu klienta zvažte následující faktory:
Použití klíčových slov a hustota klíčových slov
V kroku 4 jsme se zabývali hustotou klíčových slov, ale je také důležité zjistit, která klíčová slova chce váš klient hodnotit. Je možné, že nemají seznam cílových klíčových slov, takže byste jim měli pomoci tím, že nejprve pomocí Nástroje pro hustotu a konzistenci klíčových slov ukážete, která klíčová slova na webu používají nejčastěji, a poté zkontrolujte, zda se tyto druhy vyhledávání shodují s klientovými obchodní cíle.
Chování na místě
Zkontrolujte Google Analytics pro klíčové metriky, které mohou naznačovat, že obsah má nedostatečný výkon. Pokud má web blog, zkontrolujte sekci Vstupní stránky v části Chování -> Obsah webu a do vyhledávacího pole vložte část adresy URL, která identifikuje stránky blogu (např.: “https://www.seoptimer.com/blog/”) . Poté zkontrolujte míru okamžitého opuštění a průměrnou dobu trvání relace. Pokud jsou horší než průměr webu, můžete dojít k závěru, že jde o problém s kvalitou článků.
Kvalitativní zpětná vazba
Nic se nevyrovná přímému rozhovoru s cílovým zákazníkem/uživatelem, abyste slyšeli, co si myslí o obsahu webových stránek. Zkuste si udělat pár rozhovorů s některými profily cílových zákazníků a požádejte je, aby si prohlédli stránky, přečetli si nějaké články a poskytli vám upřímnou zpětnou vazbu. Některé klíčové otázky, které si můžete položit, jsou:
- Co si myslíte o obsahu stránek? (nezatěžujte otázku kladnými/negativními narážkami)
- Věříte obsahu?
- Vrátili byste se na stránky v budoucnu?
Krok 8: Zhodnoťte uživatelský dojem
Při hodnocení uživatelské zkušenosti (UX) na webu je toho hodně, co je potřeba pokrýt. Použitelnost Geek vydal skvělého průvodce na toto téma. Hlavním účelem tohoto kroku je vcítit se do uživatelů a pochopit, jak úspěšní jsou při naplňování svých potřeb na webu – ať už informačních, transakčních nebo funkčních. Začněte pochopením souvislosti mezi obchodními cíli klienta a cíli uživatelů a poté zvažte následující faktory:
Informační architektura (navigace na webu)
- Je hlavní navigace snadno použitelná a následná?
- Je v nabídce příliš málo položek nebo příliš mnoho položek nabídky?
- Na větších stránkách obsahují položky nabídky dostatečné množství informační vůně?
Informační vůně je schopnost uživatele „jít za nosem“ a zvolit možnosti navigace bez váhání a zmatku.
Rozložení a design
- Dodržuje web osvědčené postupy a používá známou navigaci a výzvy k akci? Průvodce Crazy Egg obsahuje 16 osvědčených postupů pro návrh webových stránek.
- Využívá web dobře zavedené designové standardy?
Ředitel webového designu, Andy Crestodina z Orbit Media definuje a designový standard jako přijaté alespoň 80 % studijní skupiny. V níže uvedeném příkladu jeho studijní skupina obsahovala 50 nejlepších marketingových webů:
Krok 9: Proveďte analýzu konkurence
Výsledek tohoto auditu webových stránek bude pravděpodobně obsahovat mnoho metrik. Chcete-li tyto metriky uvést do kontextu, budete je muset porovnat s konkurencí.
Auditní zprávy White Label zahrnují schopnost porovnávat webové stránky s konkurencí. Jednoduše předem zadejte adresy URL konkurence a budete moci vidět všechny kontroly webových stránek, které probíhají na vašem webu a na webech konkurence:
Pro průběžné sledování změn konkurenčních webových stránek použijte nástroj jako Competeshark pro automatické sledování konkurenčních webových stránek a upozornění, když konkurenti provedou změny.
Krok 10: Identifikujte všechny nefunkční odkazy
Nefunkční odkazy na webu vašeho klienta mohou negativně ovlivnit jeho hodnocení ve vyhledávání, takže je nejlepší je rychle identifikovat a opravit. Použijte bezplatný nástroj pro kontrolu nefunkčních odkazů k vyhledání nefunkčních odkazů na webu. Můžete zkopírovat a vložit adresy URL a zkontrolovat více stránek najednou!
Krok 11: Zkontrolujte hodnocení klíčových slov
Nástroj pro návrh klíčových slov je ideální pro kontrolu pozice v hodnocení, objemu vyhledávání a sledování výkonu klíčových slov v průběhu času.
Jednoduše přidejte seznam klíčových slov, která chce klient hodnotit (nebo která by podle vás měl hodnotit) a nástroj pro hodnocení klíčových slov vrátí stránku s nejvyšším hodnocením pro každé klíčové slovo (hodnocení stránky), kde se zobrazí na stránce s výsledky vyhledávání. (pozice) spolu s odhadovanou návštěvností a celkovým počtem vyhledávání za měsíc (celkový objem vyhledávání):
Krok 12: Zkontrolujte sociální pixely a značky
Facebook Pixel je nezbytný pro umožnění remarketingu na Facebooku, Instagramu, Messengeru a Audience Network.
Pomocí bezplatného rozšíření Chrome pro Facebook zkontrolujte, zda je Pixel nainstalován a správně funguje na webu vašeho klienta, Facebook Pixel Helper:
Koukni na tohle Otevřete Graph Tags byly implementovány na celém webu pro Facebook a LinkedIn. Tyto značky zajišťují, že se obrázky, názvy a popisy optimálně zobrazují v informačních kanálech a DM, když uživatelé sdílejí odkazy. Open Graph Protocol ve skutečnosti přesahuje pouhé sociální kanály – můžete si jich všimnout i při sdílení odkazů na Slacku a dalších nástrojích pro zasílání zpráv. Facebook Sdílení Debugger Toolumožňuje zkontrolovat jakoukoli adresu URL, zda neobsahuje platné značky Open Graph:
Twitter používá vlastní „Twitter karty” kromě značek Open Graph. Je tedy nejlepší použít oba, a pokud jsou odkazy sdíleny v kterémkoli z těchto sociálních kanálů, zobrazí se optimálně. Použijte Nástroj pro validaci karet Chcete-li na webu zkontrolovat platné značky Twitter Card:
Krok 13: Proveďte audit všech technologií třetích stran
Pluginy a nástroje třetích stran na webu mohou být užitečné, ale mohou také zpomalit web. Jak jsme popsali v kroku 6, pomalý web negativně ovlivní hodnocení ve vyhledávání. Použijte bezplatný nástroj Najít technologii, pomocí které je web vytvořen:
Projděte si tento seznam se svým klientem a ujistěte se, že všechny nástroje a pluginy na webu jsou absolutně nezbytné. Pokud existují nějaké nadbytečné nebo nepoužívané pluginy – odstraňte je ze zdrojového kódu webu. Pokud tak učiníte, může to skutečně pomoci zvýšit rychlost načítání stránky.
Krok 14: Zkontrolujte adresy URL a strukturu webu
Dalším důležitým faktorem pro hodnocení je URL a celková struktura webu. Adresy URL klíčových stránek by měly být stejné jako klíčová slova, podle kterých chce klient hodnotit. Napsali jsme kompletního průvodce taxonomií webových stránek a jejím dopadem na SEO.
Měli byste také zkontrolovat, zda Strukturovaná data Schema.org (schema markup) byla implementována na celém webu. Použití strukturovaných dat zvýší šance, že se web zobrazí ve vybraných strukturovaných úryvcích Google v horní části některých vyhledávání.
Článek vyhledávače Journal o Označení schématu je skvělý přehled o tom, co to je a jak to implementovat.
Ruční provádění tohoto kontrolního seznamu auditu webových stránek je v pořádku, ale můžete ušetřit nespočet hodin automatizací celého procesu a používáním funkce White Label Reports Ahrefs. Software spouští více než 100 SEO kontrol během několika sekund a výsledky vydává v přizpůsobitelných PDF, které lze označit bílou značkou a prezentovat vašim klientům. K dispozici je celkové skóre (A+ až F-) – toto lze v nastavení změnit na skóre od 0 do 100.
Ahrefs je zdarma k vyzkoušení na 14 dní, takže si vytvořte účet ještě dnes a vyzkoušejte jej!
Audit webových stránek může být časově náročný, ale nemusí. Použití nástrojů pro urychlení procesu vám ušetří cenné hodiny a sníží pravděpodobnost ručních chyb. Když si projdete každý z výše uvedených kroků kontrolního seznamu, můžete svému klientovi přidat spoustu hodnoty a nastavit jeho web tak, aby byl úspěšný. Bez auditu webu je těžké vědět, kde jste a co je potřeba zlepšit. Jakmile budete vyzbrojeni výsledky auditu, můžete svému klientovi navrhnout projekty a zakázky, které jsou podloženy přehledem dat z přísného procesu.
Stáhněte si šablonu auditu webu
Stáhněte si šablonu auditu webových stránek ve formátu PDF zde: