Infikování malwarem na počítači Mac je poměrně vzácné. Ale stát se to může. THE virus vyvinuté speciálně pro softwarovou platformu cupertinské společnosti, lze je spočítat na prstech jedné ruky: Hackeři se raději zaměřují na počítače s Windows, které jsou uživateli nejpoužívanější. Navzdory nízké pravděpodobnosti zachycení viru na vašem Macu se může stát, že kvůli neopatrnosti kliknete na škodlivý odkaz a nainstalujete si malware do vašeho PC. Jak zjistíme, že jsme byli infikováni virem? Signály jsou vždy stejné: pokud počítač začne být mnohem pomalejší než normálně; pokud pokaždé, když otevřeme prohlížeč Safari, zobrazí se nám podivné reklamy které nás vyzývají k instalaci programů pro čištění počítače od virů, pak to znamená, že počítač byl infikován.
Pokud jsme si jisti, že se počítač Mac stal obětí hackerského útoku, nemusíme počítač brát na pomoc. Můžete si to „vyléčit“ sami, aniž byste museli hledat pomoc odborníka. Ale musíte být rychlí, jinak malware se stane neovladatelným a budete muset dát svůj počítač do servisu. S některým malwarem je dokonce zbytečné mít antivirus: jsou tak dobří v „maskování“, že se jim podaří projít i kontrolami bezpečnostního programu.
Jak osvobodit svůj Mac od virů, existuje několik možností. Některé jsou velmi jednoduché a zaberou vám něco málo přes pět minut (mnohokrát stačí provést aktualizaci softwaru), jiné (zvláště když je situace poměrně komplikovaná) jsou o něco složitější a vyžadují také několik hodin práce. Zde je návod, jak odstranit malware z vašeho Macu.
Jak opravit infikovaný Mac: aktualizujte operační systém
První věc, kterou musíte udělat při jednání s a Mac infikovaný virem aktualizuje operační systém (logicky, pokud jsou dostupné aktualizace). Velmi často tato jednoduchá akce stačí k tomu, aby se vše vrátilo do normálu. Chcete-li zkontrolovat, zda jsou na vašem Macu k dispozici aktualizace, musíte spustit Mac App Store a stisknout sekci Aktualizace. Otevře se okno se všemi důležitými aktualizacemi, které je třeba provést, a budete požádáni o vaše Apple ID a heslo.
Pokud je na vašem počítači Mac macOS Sierra můžete nastavit automatické aktualizace. Chcete-li to provést, musíte vstoupit dovnitř Systémové preference a zaškrtněte všechny možnosti automatických aktualizací.
Opravte disk
Pokud instalace aktualizací operačního systému nepřinesla žádná vylepšení, problémy mohl způsobit malware poškození pevného disku. Před výměnou pevného disku za nový se můžete pokusit poškození opravit. Restartujte Mac a když se PC zapíná, stiskněte současně klávesy Command+R dokud se nezobrazí logo Apple. V tomto okamžiku musíte kliknout Disk Utility a poté Pokračovat. Výběrem disku k opravě se otevře nové okno a zde musíte provést stiskněte SOS. Pokud lze disk opravit, stisknutím Spustit spustíte proceduru a pevný disk bude opět fungovat nejlépe. Po dokončení postupu bude také možné zkontrolovat, které opravy byly provedeny. V některých případech je ale situace natolik narušená, že ani program Disk Utility nic nezmůže. Vše, co musíte udělat, je zálohovat pevný disk a koupit nový.
Resetujte NVRAM na vašem Macu
Pokud po aktualizacích softwaru a opravě chyby pevného diskuváš Mac je stále pomalý, můžete zkusit resetovat NVRAM (Non-Volatile Random-Access Memory), což je malá část paměti, kterou počítač používá k ukládání určitých nastavení: hlasitost zvuku, rozlišení displeje, výběr spouštěcího disku, časové pásmo a informace o nedávných panice jádra. Chcete-li resetovat NVRAM, musíte restartovat Maca podržte dvacet poté klávesy Command+Option+P+R. Otevře se okno, které vám umožní změnit nastavení a zlepšit stabilitu vašeho Macu.Na notebooku lze stisknout klávesy Shift+Control+Option.
Rozdělte disk
Pokud žádné z výše uvedených řešení neosvobodilo váš Mac od malwaru, musíte jít tvrdší cestou: rozdělit disk a poté provést čistou instalaci operačního systému. Tímto způsobem je to, jako bychom měli dva účty na stejném počítači: v jednom budou všechny soubory a malware, ve druhém zdravá část počítače.
Vytvoření oddílu na pevném disku je velmi jednoduché: musíte otevřít Finder a poté stisknout Aplikace. Posouváním dolů narazíte Disková utilita. V novém okně, které se otevře, stiskněte Macintosh HD (pevný disk může mít i jiný název) a poté klikněte na Rozdělit. Stiskněte “+” a otevře se záložka, ve které musíte zvolit velikost a název nového oddílu. Po dokončení tohoto kroku klikněte na Aplikovat.
V tomto okamžiku musíte spustit Obnova macOS (je třeba stisknout klávesy Command+R) a kliknout na ano Přeinstalace macOS. Nástroj se vás zeptá, do kterého oddílu chcete nainstalovat operační systém, a budete muset vybrat ten, který jste právě vytvořili. Klikněte na Nainstalujte a počkejte, až počítač stáhne všechny soubory operačního systému a nainstaluje je. Po dokončení tohoto kroku budete mít čistou instalaci operačního systému na nový oddíl a všechny soubory na starý. Otevřete Finder, vyberte starý oddíl a přeneste všechny dokumenty, které potřebujete, do nového. Nakonec budete také moci smazat starý oddíl a s ním i malware, který zpomaloval váš počítač. Váš Mac bude konečně bez virů.
10. března 2018
Od společnosti Cultur-e