Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Měli byste používat spojovníky v názvech domén?

Měli byste používat spojovníky v názvech domén?

O tom, co by vaše doména měla či neměla zahrnovat, se neustále diskutuje mezi značkami, webmastery a obchodníky. Měla by doména obsahovat speciální znaky, jako jsou pomlčky nebo podtržítka? Má speciální znaky negativní dopad na moje SEO? Všechny tyto otázky byly kladeny znovu a znovu a existují různé myšlenkové směry, které se snaží tuto záležitost urovnat.

V tomto článku se podíváme na to, zda by se pomlčky měly používat v názvech domén, s ohledem na různé nálady. Diskutujeme také o tom, zda mají nějaký vliv na SEO vašeho webu. Poté dojdeme k závěru založenému na faktech o jejich použití nebo nedostatku.

Škola myšlení pro použití pomlčky

Tento myšlenkový směr tvrdí, že pomlčky by měly být používány jako součást doménových jmen. Zde jsou důvody, proč:

   • Pomáhají dělat názvy domén čitelné – použití pomlček usnadňuje lidem i vyhledávačům čtení názvu vaší domény, a proto získejte ponětí o tom, o čem jsou stránky nebo podnikání. Vyhledávače vidí pomlčky jako oddělovače a mohou pomoci objasnit, co je předmětem webové stránky. Příkladem je situace, kdy vyhledávač může špatně porozumět názvu domény, protože jej „rozdělil“ na nesprávném místě. Zde je několik příkladů, kde to může být nutné:

   • Umožňují vám rozlišovat mezi geografickými polohami – k oddělení názvu umístění od zbytku domény můžete použít pomlčky.
   • Domény s pomlčkou by mohly být zdrojem příjmů pro podniky a webmastery. Podle této studie na názvy domén s pomlčkoudomény se zapnutými pomlčkami JménoBio (stránka, kde lidé vypisují a prodávají názvy domén), prodávaná za nejméně 100 USD. Ty byly oblíbené na německém trhu.

Škola myšlení proti pomlčce

Zde jsou argumenty, které lidé v tomto směru myšlení uvedli do popředí:

   • Použití pomlček způsobuje, že názvy domén vypadají nedůvěryhodně a méně důvěryhodně.
   • Domény s pomlčkou je těžké si zapamatovat a mluvit o nich. Když například přítel řekne uživateli o vaší firmě nebo názvu domény, přítel bude muset uvěřit, že název domény obsahuje pomlčky. Příjemce velmi pravděpodobně zapomene použít pomlčky při zadávání názvu vaší domény.
   • Odrážejí značku jako nekompetentní.
   • Pokud uživatel při psaní názvu vaší značky vynechá byť jen jedinou pomlčku, je vysoce pravděpodobné, že skončí na webu nebo webové stránce vašeho konkurenta.
Číst:  Kindle, jak jej používat 100%

Testování obou škol: mají pomlčky vliv na SEO?

Poté, co jsme se podívali na každou ze stran, rozhodli jsme se otestovat každý z jejich nápadů. Zde jsou fakta a argumenty SEO, které jsme použili k souhlasu nebo vyvrácení předložených návrhů:

   • Vyhledávače jsou schopny analyzovat slova, i když nejsou rozdělena. I v případech, kdy je analýza nepřesná, jsou roboti schopni vybrat předmět webu nebo stránky z jiných aspektů SEO, jako je meta description, title tag, použitá klíčová slova a dokonce i samotný obsah.
   • Použití pomlček může negativně ovlivnit důvěryhodnost a autoritu vaší značky, protože se může vydávat jako spamový odkaz. Autenticita a autorita jsou pro Google důležitými body při hodnocení webových stránek a webů. Pokud vaše doména riskuje, že bude vaše značka považována za spam, může se výrazně snížit hodnocení vašeho webu.
   • Použití pomlček nezaručuje, že vaši uživatelé budou věnovat čas jejich zadávání do dotazů vyhledávače. Je velmi pravděpodobné, že je vůbec nepoužívají. Pamatujte, že uživatelé chtějí mít rychlý přístup k informacím a rozhodně si nebudou chtít pamatovat, že musí do názvu vaší domény vkládat pomlčky.
   • Použití pomlček může snadno vést k tomu, že se vaši uživatelé dostanou na stránku nebo web konkurence. Vaší značce to nepomůže, zvláště pokud jste se rozhodli pro verzi s pomlčkou, protože ta bez pomlčky již byla převzata. Nakonec ztratíte návštěvnost a možná i zákazníky ve prospěch konkurence.
   • Google prostě preferuje verze bez pomlček. Ve studii, kde byly použity různé názvy domén, aby se zjistilo, která z nich by se umístila lépe, se dospělo k závěru, že domény bohaté na klíčová slova by překonaly domény, které nepoužívaly klíčová slova, a domény s pomlčkou.
   • Při používání pomlček můžete narazit na právní problémy a problémy s ochrannými známkami, a zejména pokud jste je použili poté, co doména bez pomlčky již byla zaregistrována a byla již používána. Můžete být žalováni za porušení duševního vlastnictví.
Číst:  Co jsou klíčová slova LSI a měli byste se jich obávat?

Verdikt

Je třeba se za každou cenu vyhnout používání pomlček. Jelikož nemají přímý vliv na SEO, musíte mít důvěryhodnou značku. Používání pomlček způsobuje, že vaše značka vypadá spamově, a uživatelé tak značku vnímají negativně.

Negativní vnímání značky bude mít za následek vysokou míru okamžitého opuštění, protože mnoho lidí začne váš web opouštět během velmi krátké doby. To vysílá signály do vyhledávačů, že váš web má nízkou kvalitu. To by mohlo zaznamenat výrazné snížení hodnocení vašeho webu.

Negativní vnímání značky způsobí, že bude pro váš web také obtížné získat zpětné odkazy. Zpětné odkazy jsou pro váš web důležitým hodnotícím faktorem, protože se jedná o hlasování z jiných webů, že váš web je autoritativní a má vysoce kvalitní obsah. Jakmile si jiní webmasteři všimnou, že váš web vypadá jako spam, nebudou na něj odkazovat. Stránka bez zpětných odkazů bude Googlem považována za nekvalitní.

Někdy je použití pomlček nezbytné, například pokud je obsahuje vaše skutečná značka. Pomůže vaší značce zůstat konzistentní.

Příkladem je Chick-fil-A:

https://www.chick-fil-a.com/

Jejich doména je s pomlčkou, stejně jako název jejich značky.

Mercedez Benz se také rozhodl použít pomlčku pro svou doménu:

https://www.mercedes-benz.com/

https://merriam-webster.com

V neposlední řadě:

https://www.coca-cola.com/

Jedním z zastaralých faktorů hodnocení byly domény přesné shody (kde se musel shodovat název vaší značky nebo hlavní cílové klíčové slovo a název domény). Jak byly algoritmy Google chytřejší, už na tom nezáleželo.

Pokud potřebujete v názvu domény použít pomlčku (například best-chef.com), ujistěte se, že jste si zakoupili verzi bez pomlčky (bestchef.com) a přesměrovali ji na svou verzi s pomlčkou. Tímto způsobem nebudete riskovat, že někdo jiný koupí ty bez pomlčky a váš provoz bude přesměrován na jejich stránky.

Když používáte pomlčky, nezhoršujte situaci používáním dvojitých pomlček nebo používání pomlčky jako předpony nebo přípony názvu vaší domény. Pokud budete mít více než jednu pomlčku, bude pro vaše uživatele obtížné si zapamatovat, jako na www.female-body-building.com. To ani náhodou nedělá vaši doménu jedinečnou. Pro uživatele je dost těžké zkusit si zapamatovat jednu pomlčku.

Číst:  5 otázek, které byste si měli položit, abyste našli perfektního AI chatbota pro vaši značku

Poznámka k doménám a podstránkám

I když jsme došli k závěru, že pomlčkám je třeba se vyhnout, je důležité si uvědomit, že to platí pouze pro domény. Pomlčky mohou a měly by být použity pro stránky a složky webu.

Domény vs podstránky

Poslední část názvu domény je to, co se nazývá doména nejvyšší úrovně (TLD) (jako v .com na www.abc.com). Je také známá jako rozšíření názvu domény. Některé běžné TLD zahrnují .gov, .edu, .biz, .com, .net, .org, přičemž .com vede ostatní v popularitě. TLD je nejdůležitější součástí názvu domény. Dozvědět se víc o domény nejvyšší úrovně tady.

Podstránka nebo podsložka je v podstatě to, co následuje po TLD. Obvykle se zobrazí po kliknutí na konkrétní odkaz na webu, například na jiné stránce, jako je www.abc.com/blog. V tomto případě je podstránkou ‘blog’.

V doménách druhé úrovně je v pořádku používat pomlčky. Tento odkaz je blogový příspěvek na našem webu:

https://www.seoptimer.com/blog/website-checklist/.

Jak vidíte, za lomítkem za doménou druhé úrovně byly použity pomlčky. Mohli bychom se na to dívat jako na rozšíření domény druhé úrovně.

Bylo by divné, kdyby doména druhé úrovně byla:

https://www.seoptimer.com/blog/websitechecklist/

protože by to bylo těžké číst.

Na závěr

Výběru doménových jmen je třeba věnovat mnohem více pozornosti. Je to součást vaší značky, která s vámi zůstane na dlouhou dobu. Musíte se proto ujistit, že vaše doména zvyšuje důvěryhodnost vaší značky. Vyberte si krátký, jednoduchý, chytlavý a snadno zapamatovatelný název domény. Pomlčky používejte pouze v případě nutnosti.