Stále více cílené hackeři s kybernetickými útoky všeho druhu uživatelé zjišťují, že ochranu jejich zařízení (počítače a chytré telefony, ale také bezpečnostní kamery, chytré termostaty a další vychytávky chytrý dům) je nezbytný pro zabezpečit vysoce relevantní osobní údaje a informace. Myslete triviálně na přístupové údaje k e-mailu nebo sociálním sítím, nebo „vážněji“ přístupové kódy k online běžnému účtu.
I když jsou antiviry nyní široce používány, ne vždy se ukáží jako zcela účinné proti každému typu kybernetické hrozby. Jak roky plynou, kyberzločinci ano zdokonalili své útočné technikyaby bylo možné uniknout základním systémům kybernetické obrany a infikovat počítače nebo chytré telefony s cílem ukrást data nebo využít jejich výpočetní schopnosti ke škodlivým účelům (např. DDoS útoky nebo na spamové kampaně implementované pomocí botnet velmi rozsáhlé).
Je proto nutné, aby se i uživatelé aktualizovali a přijali obrannou taktiku, která je schopna adekvátně čelit nejen „starým“ a tradičním virovým infekcím, ale musí chránit IT systém – ať už počítač nebo chytrý telefon – před mnohem složitějšími hrozbami. V tomto rámci, jak uvidíme, uživatel hraje zásadní roli: ve většině případů jsou malwarové infekce příčinou nedbalosti nebo neobvyklého chování ze strany uživatelů zařízení.
Vyberte si správný antivirus
Prvním krokem, který je třeba udělat, jak již bylo zmíněno, je výběr antiviru to je v souladu s vašimi potřebami. Jak ukazuje několik studií, dokonce a Antivirus zdarma může zaručit adekvátní ochranu před virovými infekcemi: míra odhalování a odstraňování škodlivých souborů je ve skutečnosti podobná jako u placený antivirus, ačkoli nabízené funkce mohou být menší. Stručně řečeno, je na uživateli, aby vyhodnotil, co nejlepší antivirus na základě vašich potřeb: někdy k ochraně vašeho PC stačí bezplatný software, ale pokud hledáte pokročilé funkce, pak bude nutností vybrat si placený software.
Samo o sobě to však nestačí
Jakmile se „usadí“ první obranná linie, bude také čas myslet na zadní mantinel. Ne každý malware funguje stejně a budete si také muset vybrat tzv sekundární skener malwarukterý dokáže najít a odstranit (nebo dát do karantény) trojské koně, spyware, rootkity a všechny další typy škodlivých souborů schopných se „skrýt“ před zraky tradičních antivirových skenerů.
Věnujte pozornost e-mailům, které dostáváte
Jakmile je nainstalován nezbytný software k zabezpečení našich počítačů (a informací, které obsahují), přichází do hry uživatel. Jak již bylo zmíněno, infekce a kybernetické útoky ve většině případů využívají nejslabší prvek kontextu: osobu, která používá počítač nebo smartphone. Někdy ke kompromitaci vašeho systému stačí malé rozptýlení: vzpomeňte si například na malware, který se šíří prostřednictvím spamové e-maily nebo prostřednictvím phishingové kampaně. Jakkoli dobře zorganizované, ve skutečnosti to bude uživatel, kdo klikne na odkazy nebo stáhne přiložené soubory, evidentně je považuje za bezpečné a spolehlivé.
V takových případech i ten nejlépe placený software nebo ten nejlepší malware dokáže jen velmi málo: ve skutečnosti to bude uživatel, kdo svými vlastními činy otevřel dveře hackerům. Rady, jak se nestát obětí spamových kampaní nebo phishingových útoků, jsou v drtivé většině případů spojeny se zdravým rozumem. Spamové nebo phishingové e-maily jsou například snadno rozpoznatelné podle jejich jazyka: často jsou psány velmi přibližnou italštinou, s nesprávně napsanými slovy a zcela negramatickými větami. Většinou se tedy odvolávají na fakta nebo věci, které se nikdy nestaly a byly totálně vymyšlené: žádné neexistují princ nebo úředník nigerijské centrální banky připraveni vám darovat stovky tisíc eur prostřednictvím e-mailu a zároveň vaše banka vás nebude žádat o zaslání přihlašovacích údajů k online bankovnímu účtu prostřednictvím e-mailu. Zkrátka stačí věnovat trochu pozornosti při prohlížení a váš počítač je v bezpečí.
Neklikejte všude
Jedním z nejjednodušších a zároveň nejúčinnějších triků, které hackeři obvykle používají, je skrytí odkazů na „škodlivé“ zdroje (viry, trojské koně, spyware a další malware) za tzv. Zkrácené adresy URL. To umožňuje kyberzločincům skrýt skutečný „cíl“ připojení a uvést tak nic netušící uživatele v omyl. Naštěstí však existuje několik nástrojů, které vám umožní analyzovat zkrácené adresy URL a objevit web, na který „ukazují“, a tak zjistit, zda se nejedná o infikované portály, aniž byste je museli navštěvovat.
Nepřijímejte (digitální) sladkosti od cizích lidí
Některé výzkumy zveřejněné v druhé polovině roku 2017 to ukazují sociální inženýrství patří mezi útočné techniky, které hackeři preferují při krádeži dat a důvěrných informací jak od uživatelů, tak od společností. První fáze útoku tohoto typu zahrnuje sběr informací o oběti prostřednictvím vyhledávačů nebo ještě lépe sociálních sítí. Abyste se nedostali do pasti, nepřijímejte od nikoho žádosti o přátelství a hlavně, Nesdílejte příliš osobní údaje, které by mohly být použity proti vám.
Užitečný tip, jak se vyhnout dalším formám digitálních útoků a vydírání: ve skutečnosti se může stát, že dostanete žádost o přátelství od krásné dívky a během několika minut zjistíte, že máte virtuální sex, který vás bude stát víc než vy. očekáváno, věřte mi. Tyto triky se obvykle používají k tomu, aby důvěřiví uživatelé „vzali návnadu“, aby byli v následujících dnech vydíráni.
Jste si jisti, že skutečně chráníte svá data a připojená zařízení online? Stáhněte si naši bezplatnou e-knihu a naučte se triky a tipy, jak zvýšit tu vaši zabezpečení sítě.
Od společnosti Cultur-e