V posledních deseti letech výzkumníci po celém světě neúnavně pracují na zvýšení rychlosti přenosu dat přes standardní kabely z optických vláken. Výzkumníci dosáhli nového milníku Národní ústav informačních a komunikačních technologií (Nict), v Japonsku ve spolupráci s kolegy z Nokia Bell Labs A Skupina Prysmian.
Experiment stanovil rekordní hodnotu 1 petabit za sekundu, což je 2,5krát vyšší rychlost, než je současná rychlost přenosu dat ve vícevidových optických vláknech. Abychom pochopili rozsah tohoto výsledku, stačí si myslet, že tato přenosová rychlost je ekvivalentní povolení a 10 milionů lidí podívat se na jeden zároveň 8K televizní vysílání přes jediný optický spoj.
Výsledek následuje a exponenciální trend zlepšení zaznamenaných v posledních letech, a to i díky využití nové technologie stále efektivnější, jako např vícevidová optická vláknakteré umožňují respekt k těm vícejádrový podporuje větší hustotu prostorového signálu a také se snadněji vyrábí.
Nezbytný růst, který vede výzkum vědecké komunity při hledání adekvátních řešení schopných sledovat vývoj používání internetová síť ze strany uživatelů a neustálý nárůst těch, kteří surfují na internetu a interagují sociální sítěsledujte filmy a videa na vyžádání.
Vláknová optika: jeden záznam za druhým
Vyhledávací pole pro maximalizaci rychlost přenosu dat z optických vláken neustále vytváří nové rekordy. Teprve loni v srpnu 2020 vědci zuniverzitní kolej Londýna ve spolupráci s firmami Xtera A Výzkum KDDI oznámili ve vědeckém časopise IEEE Photonics Technology Letters světový rekord v rychlosti přenosu dat na internetu rovný 178 terabitů za sekundu.
Rekord, který má zlepšilo se o 20% předchozí vstřelené japonským týmem. Abyste pochopili, o jaké rychlosti mluvíme, pomyslete si, že ke stažení je více než dostačující celý katalog filmů a televizních seriálů nabízených na streamovací platformě Netflix za méně než sekundu. Vědcům v Londýně se podařilo dosáhnout milníku pomocí nové technologie které nám umožňují efektivněji využívat stávající, a tak získat a lepší využití šířky pásma z optické vlákno.
Je pozoruhodné, že vědci přenášeli data v širším rozsahu vlnových délek, než jsou obvykle používané. Technika vyvinutá vědci, která umožnila záznam získat, může být platí i pro současné infrastrukturyjednoduše umístěním zesilovačů podél sítí s optickými vlákny v intervalech v rozmezí 40 až 100 kilometrů.
Vláknová optika: nový rekord 1 petabit za sekundu
Další krok vpřed ve zvýšení rychlosti přenosu dat přes optické vlákno přináší skupina výzkumníků vedená Georgem Rademacherem z Nict, který spolupracoval s týmy vedenými Nicolasem K. Fontainem z Nokia Bell Labs a s Pierrem Sillardem Skupina Prysmian.
Používat jednojádrové vícevidové optické vláknotedy s jediným “jádrem”, bylo možné dosáhnout rekordní přenosové rychlosti 1 petabit za sekunducož je výsledek, který zlepšuje 2,5násobek předchozího záznamu získaného v minulosti s touto konfigurací, což se rovná 400 terabitů za sekundu.
Experiment vyžadoval vytvoření a optické vlákno přenosu o délce 23 kilometrů, vytvořený francouzskou společností Prysmian, ve které lze provádět testy přenosu signálu i díky multiplexer modulární vyvinutý Američany Nokia Bell Labs. Místo toho vědci NICT navrhli a vytvořili širokopásmový subsystém který umožnil přenos a příjem několika stovek kanálů s vysokou spektrální účinností a vysokou kvalitou signálu.
Výsledek je důležitý zejména pro ženy vlastnosti použitého optického vláknacož je multimodální a jednojádrový: Snadná výroba a nabízí vysokou hustotu signálu.
Superrychlé optické vlákno: vyhlídky do budoucna
Potřeba rozvoje roste již deset let připojení k internetu s rychlost přenosu dat stále větší a proto dosahují rekordů propustnost stále vyšší. Diktovat ještě větší potřebu garantovat Rychlé připojení k internetu bylo to tam Pandemie covid-19která předělala návyky nejen v bydlení doma a v běžném životě, ale díky chytré práci i v pracovním životě.
Z tohoto důvodu se vývoj nových technologií stává zásadním pro adekvátní reakci na stále naléhavější poptávku trhu po šířce komunikačního pásma. Dosažení rekordů, jako jsou ty popsané, otevírá a budoucnosti v informační a komunikační éře která se zdá být stále blíž.
Dalším krokem výzkumníků Nict spolu se svými spolupracovníky bude prodloužit vzdálenost multimodového přenosu a integrovat jej s technologií vícejádrové optické vláknoaby bylo možné položit základy pro návrh a výstavbu globální sítě schopné přenášet data bezprecedentní rychlostí.
Od společnosti Cultur-e