Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Případová studie HARO Link Building: Není to tak plodné, jak si myslíte

Případová studie HARO Link Building: Není to tak plodné, jak si myslíte

Někdy jsou to ty nejjednodušší metody tvorby odkazů, které se zdají nákladově nejefektivnější…

Ale je to vždy pravda?

Mezi mnoha strategiemi pro budování zpětných odkazů SEO a marketéři často zmiňují úspěšné používání rozhovorů – včetně mě!

Protože většinou je to tak snadné, jako najít někoho, kdo potřebuje pro svůj článek odborné nabídky, poskytnout skvělý rozhovor, který zaplní všechny jejich mezery ve znalostech oboru, a je to!

Na oplátku získáte citaci, často ve formě zpětného odkazu.

A ano – taky trochu slávy.

Ale je také velmi snadné zapomenout, že potenciál získat zpětné odkazy z této aktivity se může lišit platformu od platformy, e-mailové příležitosti k e-mailové příležitosti, a že to zahrnuje psaní.

(Někdy hodně.)

Vždy jsem miloval psaní a možnost poskytovat odborné znalosti jiným prodejcům výměnou za zpětný odkaz.

Takže po použití MůjBlogU a SourceBottle jako platformy příležitostí na několik let jsem si myslel, že je čas dát populární HARO (Pomozte reportérovi ven) zkuste zjistit, jaké zpětné odkazy bych mohl získat sdílením svých odborných znalostí tam.

To se stalo, když jsem pro linkbuilding použil HARO.

(Spoiler: Bylo to zábavné, ale neskončilo to tak, jak jsem doufal.)

Zajímavý experiment a problém k vyřešení

“Existuje účinná strategie budování odkazů pro společnosti a samostatné podniky s omezeným rozpočtem?”

Tato otázka se mě osobně dotkla jako majitele firmy, který má málo prostředků na vytváření odkazů, a stala se hnacím motorem, který mě přivedl k tomu, abych vyzkoušel příležitosti pro budování odkazů na základě rozhovorů.

Nedostatek času a potenciálu, který mají malé společnosti a samostatné podniky, pokud jde o budování odkazů, je skutečný a často může znamenat ztrátu potenciálních zákazníků online.

Kromě toho i chytré společnosti s většími rozpočty mohou chtít utratit co nejméně peněz a úsilí na budování odkazů.

Jako konečné řešení tedy zní strategie, která zahrnuje prosté reagování na stávající žádosti o nabídky novinářů a bloggerů, kteří hledají odborníky na dané téma. Mohlo by je to (a mě) osvobodit od další zátěže spojené s hledáním webových stránek, ze kterých by se daly získávat zpětné odkazy, a aktivně je oslovovat prostřednictvím e-mailu.

A teď se dostáváme k HARO…

I když jsem dříve experimentoval s platformami jako MyBlogU a SourceBottle, jen zřídka jsem našel významný počet příležitostí, jak mě citovat velké blogy nebo online časopisy, které jsou relevantní pro můj obor. Existují nějaký příležitostí na těchto platformách, ale ne tolik, kolik jsem našel na HARO.

Takže další otázka byla:

“Mohu vytvořit dobré zpětné odkazy z renomovaných prodejen pouze pomocí HARO?”

Vypadalo to jako zajímavý experiment.

A bezpečný i v očích Googlu.

Předpokladem je, že jelikož vše, co na HARO děláte, je odpovídání na dotazy autorů, nevytváříte aktivně odkazy, ale sdílíte znalosti. Je na publikaci, aby vám připsala zpětný odkaz a zvolila, zda bude tento zpětný odkaz následovat nebo nesledovat.

V konečném důsledku jsou to všechno přirozené a redakční zpětné odkazy a Google si nikdy nebude mít na co stěžovat, pokud nějaké získáte, když jste tam venku, dáváte odborné nabídky blogům, médiím a dalším publikacím.

Vypracování strategie HARO Link Building

Rozhodl jsem se zaregistrovat do HARO jako Zdroj, abych začal dostávat každodenní e-maily s prezentací zdarma do mé schránky.

Již jsem byl zaregistrován jako reportér, takže vše, co jsem potřeboval udělat, bylo aktualizovat podrobnosti o svém účtu, abych se také přidal jako zdroj:

Jakmile jsem si uložil aktualizace, začal jsem dostávat dotazy e-mailem do 24 hodin.

Registrace jako zdroj na HARO

Pokud nemáte již existující účet HARO, proces registrace je snadný:

1. Přejděte na Domovská stránka HARO a klikněte buď na „Zaregistrovat se“ v horní navigační nabídce, nebo na „Jsem zdroj“ uprostřed domovské stránky.

První z nich vás zavede přímo na stránku předplatného. Poslední jmenovaná je vstupní stránka, kde musíte kliknout na „Přihlásit se nyní“ asi v polovině stránky, abyste se dostali k plánům předplatného.

2. Vyberte si svůj plán. Základní plán (který jsem používal) je zdarma a zahrnuje tři denní e-maily a podporu.

Můžete upgradovat na placený plán, abyste získali další funkce, jako jsou upozornění na klíčová slova a veřejný profil, ale pro účely mého experimentu jsem potřeboval pouze základní plán.

3. Klikněte na tlačítko „Zaregistrovat se“ ve spodní části zvoleného plánu a vyplňte registrační formulář svými údaji.

Poté klikněte na nové tlačítko „Zaregistrovat se“ v dolní části formuláře a máte hotovo!

Jakmile jsem byl zaregistrován jako Zdroj na HARO, stačilo mi počkat, až začnou chodit denní e-maily – ranní, odpolední a večerní vydání.

Zde je snímek obrazovky, abyste měli představu, jak moje doručená pošta brzy začala vypadat:

Vypadá to, že se toho dá hodně zvládnout, že? No, bylo.

Kdybych ignoroval svou doručenou poštu byť jen dva dny, pravidelně bych se vracel a zjistil, že je zahlcena e-maily s dotazy HARO.

Číst:  FTTCab a VDSL2, nové ultra širokopásmové technologie

Rozhodl jsem se tedy nastavit několik kritérií pro výběr, abych filtroval dotazy a usnadnil mi práci.

Moje kritéria pro odpovědi na dotazy

Když se účastníte rozhovorů nebo shrnutí pro zveřejnění, chcete zajistit, aby váš čas strávený tímto úkolem byl dobře strávený a plodný pro vaše cíle.

Protože jsem věděl, jak časově náročné by bylo napsat důkladné nabídky, které vyhovují potřebám konkrétních publikací, nastavil jsem několik kritérií pro optimalizaci času i návratnosti investic (v tomto případě získávání zpětných odkazů):

1. Vytvořte odkazy pouze pro dva mé weby: luanaspinetti.com a mama.luana.me

2. Odpovídejte pouze na dotazy související s mými mezerami (Marketing, SEO, Reklama, Mateřství)

3. Odpovídejte pouze na dotazy z online publikací, které budou – nebo s největší pravděpodobností – připisují expertům zpětný odkaz

Uplatnění těchto kritérií výrazně snížilo mé pracovní vytížení při odesílání e-mailů a pomohlo mi zaměřit mé úsilí na vytváření kvalitních příspěvků pro menší počet publikací.

Pokud jde o nejlepší denní dobu pro odpovědi na dotazy, snažil jsem se to udělat ráno, abych ke každému dotazu mohl přistupovat s osvěženou myslí a lepší schopností soustředit se na úkol. Ne vždy to bylo možné kvůli termínům, ale podařilo se mi to tak ve 40% případů.

Sledování výsledků

Ke sledování výsledků mého experimentu s budováním odkazů HARO jsem použil dvě věci: Ahrefs a starou dobrou tabulku.

1. Ahrefs

Ahrefs mi pomohl sledovat příchozí zpětné odkazy, které jsem získal od HARO.

(Dělat to ručně by bylo přehnané!)

Přidal jsem obě své domény do nástroje pro monitorování a Ahrefs se postaral o zbytek.

Dostával jsem automatická e-mailová upozornění, kdykoli moje domény obdržely nové zpětné odkazy, a také jsem každý týden kontroloval svůj profil zpětných odkazů, abych je viděl podrobněji.

2. Tabulka sledování cílů

Jako společník SEOptimeru jsem také vytvořil tabulku, abych dokumentoval své úsilí a sledoval, na které dotazy jsem odpověděl, kdy a pro kterou publikaci.

Takhle to vypadalo:

Tady vám dlužím pár poznámek.

Rozhodl jsem se rozdělit svou tabulku do šesti sloupců (a většinu informací jsem mohl čerpat přímo ze SEOptimeru):

1. URL/téma — Téma dotazu, na který jsem odpovídal, nebo URL publikovaného příspěvku. Obecně bych si téma nejprve poznamenal a poté jej nahradil adresou URL, jakmile bude zveřejněn.

To bylo důležité, protože jsem samozřejmě musel sledovat, co mě zajímá prostřednictvím HARO a kde byly mé příspěvky publikovány. Bylo to také užitečné, protože spisovatelům často trvalo dlouho, než na mě odkazovali nebo navazovali, a já jsem na ně nechtěl zapomenout.

Tento sloupec jsem použil k dokumentaci toho, co jsem chtěl dosáhnout a co já vlastně dosažené, abych mohl později analyzovat svou produktivitu a výsledky.

2. Vývod — Název prodejny, kde byl můj příspěvek publikován.

3. Typ obsahu — Roundup, článek založený na výzkumu atd.

Tento sloupec mi pomohl sledovat, do jakého obsahu přispívám, abych měl představu o tom, které formáty nejlépe vyhovují mé značce a odborným znalostem.

Použil jsem ho také ke sledování svého úsilí získat co největší autoritu jako zdroj v mém výklenku (s). Pokud je například mým cílem převážně přispívat do marketingových článků založených na výzkumu a většina odpovědí je pro tento formát, pak vím, že jsem na správné cestě ke svým cílům.

4. Typ zpětného odkazu — Sledováno nebo nofollow. Sledované zpětné odkazy jsou pro mé SEO cennější.

5. Backlink Anchor Text — Text kotvy používaný k odkazu na můj web.

Rozhodla se publikace používat mé celé jméno nebo název značky namísto klíčových slov specifických pro obsah, úzce specializovaných klíčových slov atd.? Poznamenal jsem to sem, abych to analyzoval později.

Kombinace klíčových slov značky a specializovaných klíčových slov v kotvícím textu zpětných odkazů generovaných HARO by byla ideální pro vylepšení vašeho profilu zpětných odkazů co nejpřirozenějším způsobem.

Sledování kotvícího textu použitého v různých příspěvcích je také užitečné, abyste se ujistili, že žádný z vydavatelů, kteří se na vás nevázali pomocí spamového kotvícího textu. Tehdy by bylo načase poslat jim e-mail a požádat o nápravu, rychle chytré!

6. Datum — Datum, kdy jsem odpověděl na dotaz, kterému předcházela hvězdička (např. *26/08/18), kterou jsem následně nahradil datem zveřejnění článku a zpětného odkazu, bez hvězdičky.

Bylo to pro mě důležité, abych mohl sledovat svou produktivitu nadhazování. I když pro mě osobně to po zveřejnění mého příspěvku již nebyly potřebné informace, a tak jsem datum odpovědi nahradil datem zveřejnění obsahu.

Samozřejmě, pokud byste to dělali sami, vaše tabulka by mohla být trochu jiná.

Možná budete chtít mít dva samostatné sloupce, jeden pro datum odpovědi na dotaz a druhý pro datum zveřejnění. Totéž můžete udělat také se sloupcem „Topic/URL“ a rozdělit jej do dvou sloupců, aby byla data oddělena.

Tabulka nakonec existuje pro vás, abyste zdokumentovali své úsilí v oblasti budování odkazů, a můžete si ji přizpůsobit způsobem, který nejlépe vyhovuje vašim marketingovým potřebám.

Implementace strategie HARO Link Building

V únoru, srpnu a říjnu 2018 jsem odpověděl na celkem devět dotazů na HARO.

Pokud jste ještě neviděli e-mail s dotazem HARO, zde je ukázka, která byla odeslána do mé schránky, abyste měli představu:

Původně jsem doufal, že dostanu více odpovědí na dotazy, ale kvůli časové náročnosti tohoto úkolu a mému nejistému zdraví jsem nakonec udělal polovinu toho, co jsem odhadoval.

Číst:  Přesměrování 404: Jak jej implementovat & SEO dopad

(Odhad jsem sem nezahrnul, protože jsem věděl, že to bude vzhledem k mému zdravotnímu stavu nestálý cíl.)

Rozhodl jsem se odpovědět na dotazy ve třech hlavních oblastech:

 • Podnikání/obchodní vlastnictví (4)
 • Marketing a SEO (4)
 • Mateřství (1)

Konkrétně šlo o tyto dotazy:

 • Co miluji na provozování vlastního podnikání?
 • Jak maximalizuji čas na řízení svého podnikání
 • Jak to, že mám „studentské myšlení“, ze mě dělá lepšího majitele firmy
 • Jaká je moje marketingová strategie před uvedením produktu na trh
 • Jak vytvořit dobrý marketingový zpravodaj (odpověděl jsem na dva dotazy na toto téma!)
 • Jaká je moje rozpočtová strategie jako vlastníka malé firmy?
 • Jaká je moje SEO strategie jako vlastníka malé firmy
 • Jaké dárky rád dostávám od svých dětí

Myslím, že je docela zřejmé, že se dá odvodit, která z těchto příležitostí byla pro můj profesionální web a která (protože je jen jedna) pro můj blog o mateřství.

Mezi dotazy, které jsem si doručil do své e-mailové schránky, jsem si myslel, že jsou perfektní pro mou odbornost a že jsou také dobrou příležitostí k zamyšlení nad mými vlastními obchodními praktikami.

Navíc, i když jsem se mohl podělit o své rady s ostatními a pomoci jim vyřešit jejich problémy, stále jsem měl šanci získat dobrý relevantní zpětný odkaz – takový, který by bylo nejpřirozenější mít ve svém profilu zpětných odkazů vzhledem k mým specializovaným zájmům.

Otázky týkající se vedení mé vlastní firmy, rozpočtování a time managementu byla témata, která na podnikání vlastníka miluji. Marketingová strategie pro uvedení produktu na trh a vydávání dobrého newsletteru byly všechny oblasti, kde jsem mohl poradit z první ruky, protože jsem tam byl a sám jsem to udělal.

Dostanete obrázek:

Odpověděl jsem na dotazy, kde jsem něco měl užitečné a bystré říct.

Výzvy, se kterými jsem se setkal

Hlavní výzvou, kterou jsem s HARO linkbuildingem našel, bylo čas potřebný k zodpovězení dotazů.

To mi někdy zabralo hodiny a někdy lhůta pro dotaz dokonce uplynula, než jsem dokončil shromažďování myšlenek, abych vytvořil důkladnou odpověď hodnou zařazení do článku.

Pokud si myslíte, že to zní frustrovaně… ano, bylo.

Bylo tam několik docela dobrých dotazů a zajímavých témat s potenciálně skvělými zpětnými odkazy, na které jsem kvůli nedostatku času nemohl reagovat a byla to opravdu škoda.

Tehdy jsem si uvědomil, že možnost outsourcovat alespoň některé odpovědi na dotazy by mohla být užitečná.

Na své vlastní dotazy, které jsem v minulosti rozeslal jako Reportér na HARO, jsem někdy viděl odpovědi od člena marketingového nebo PR oddělení, které měly být připsány generálnímu řediteli. Vzhledem k objemu PR, kterým se pravděpodobně zabývají každý den, mělo zcela smysl takto outsourcovat.

Kdybych se mohl spolehnout na byť jen jednu další osobu, která se mnou vyřídí odpovědi na dotazy, rozeslala bych více než devět nabídek, to je jisté.

Dalším problémem, který jsem měl, bylo, že jsem nenarazil na žádné dotazy, které by byly jasně uvedeny zda bude následovat zpětný odkaz nebo ne.

Nezbývalo mi tedy než držet palce a doufat, že se mi po vydání článku povede štěstí.

Také jsem nenašel žádné relevantní dotazy, které by mi to umožnily rozhodnout o kotvícím textu, se kterým bude můj web propojen.

Tohle byla jen částečná výzva. Na jednu stranu je to pozitivní z hlediska kvality odkazů Google, protože by to byl naprosto přirozený zpětný odkaz.

Ale na druhou stranu jsem se musel modlit, aby pisatel nebo webmaster odkazovali zpět s přirozeným, nespamovým kotvícím textem, nebo aby alespoň použili moje celé jméno (mou osobní značku) ke zpětnému odkazu na mě.

Konečně bylo několik týdnů, kde bylo nic důležitého nebo zajímavého mezi edicemi HARO které mi přišly do schránky, takže ty týdny byly naprosto neproduktivní.

Výsledky: Není to “Wow” faktor, ve který jsem doufal

Heh. Nebyla to zahrada růží, to je jisté.

Nedostal jsem odpověď ani potvrzení ze všech dotazů, na které jsem odpověděl, a nemohl jsem najít odkaz na svůj příspěvek na stránkách těch, kteří neodpověděli, takže předpokládám, že můj příspěvek buď zahodili nebo to ještě nezveřejnili.

Obojí je zcela možné. Věci se dějí a redakční kalendáře se mohou změnit!

Můžete je vidět v mé tabulce – všechna témata dotazů, která končí „?“ a kterou jsem nenahradil adresou URL:

Nedostal jsem žádnou odpověď ani potvrzení na dotazy týkající se:

 • Jak to, že mám „studentské myšlení“, ze mě dělá lepšího majitele firmy
 • Jaká je moje marketingová strategie před uvedením produktu na trh
 • Jak vytvořit dobrý marketingový zpravodaj (x1)
 • Jaká je moje rozpočtová strategie jako vlastníka malé firmy?
 • Jaká je moje SEO strategie jako vlastníka malé firmy

To je celkem pět dotazů, které nepřinesly žádné výsledky.

Ale co se týče výsledků, které jsem dostal? Pojďme se na to blíže podívat.

Z devíti dotazů, na které jsem odpověděl, ano publikováno se zpětným odkazem pětkrát, dva nofollow a tři následované (to je 40/60% rozdělení – není to špatné!).

Zde také stojí za zmínku, že zatímco jsem nedostal odpověď na jeden z mých dotazů o tom, jak vytvořit dobrý marketingový zpravodaj, druhý skončil rozdělený do dvou článků, což mi poskytlo dva zpětné odkazy místo jednoho.

Takže to nebylo všechno špatné! Celkově si nemůžu stěžovat. Tři sledované zpětné odkazy z dobrých webových stránek v mém výklenku nejsou něco, co by se dalo odepsat!

Číst:  Jak hrát Rise of the Tomb Raider

Byly také dobře zasazeny do kontextu.

Zde je jeden z nich z webu referralrock.com. Můžete vidět, že v textu kotvy použili úzce specializovaná klíčová slova následovaná mým celým jménem (značky) v citátu ve stylu žurnalistiky:

V mém druhém následovaném zpětném odkazu z referralrock.com je adresa URL mého webu propojena tak, jak je následována citací z mého e-mailu:

A zde je následující zpětný odkaz, který jsem získal pro svůj blog o mateřství z upjourney.com, s použitím mého celého (značkového) jména jako kotvícího textu:

Jak vidíte, autoři udělali mně a mým webům spravedlnost.

Strategie prostě nebyla tak účinná, jak jsem doufal, a níže vysvětlím proč.

Příchozí provoz

Navzdory úsilí jsem nezaznamenal žádný příchozí provoz pocházející ze zpětných odkazů, které jsem získal z HARO na můj obchodní web (nemám nastavenou analýzu pro svůj web o mateřství).

Zde je snímek obrazovky mé analýzy ukazující návštěvnost z doporučení pro luanaspinetti.com mezi zářím a prosincem 2018:

Žádná ze dvou domén, na které jsem získal zpětné odkazy pomocí HARO (referralrock.com a ceoblognation.com), se v tomto časovém období nezobrazuje jako odkazující, přestože zpětné odkazy byly během této doby zveřejněny a indexovány Googlem.

Vidím, že je to zcela přirozený odkaz (s přirozeným kotvícím textem), je sledován a indexován a pochází z webu s pěkným Trust Flow (11) a Citation Flow (21).

Dosud… žádná příchozí kliknutí.

Možná se čtenáři rozhodli, že nejsem natolik zajímavý, abych klikl na kotvící text „Bloger a karikaturista na volné noze“ a navštívil svůj web?

Tady jsem měl o něco větší štěstí. Protokoly mého serveru ukazují, že na tento zpětný odkaz bylo kliknuto jednou v listopadu 2018:

I když si rozhodně nebudu nárokovat vítězství jen na jedno kliknutí, tento zpětný odkaz měl stále větší úspěch než ty skvělé, které jsem získal pro svůj obchodní web.

Takže teď mám pár pěkných zpětných odkazů, ale (zatím) nepřinášejí návštěvnost, kterou jsem hledal.

Celkové hodnocení

Hodnocení mého blogu o mateřství ukázalo určité zlepšení poté, co byl zpětný odkaz spuštěn.

Moje průměrné hodnocení se za necelý měsíc posunulo z 75+ na 68,7.

Celkově vzato, vzhledem k omezenému množství zpětných odkazů a příchozímu provozu, který se mi u těchto dvou webů podařilo získat z HARO, to nebylo tak špatné.

Budu nadále používat HARO pro vytváření odkazů?

To se vsaď!

Měl jsem rok experimentování s HARO. Teď už vím, co funguje a co ne (a vy také, protože jste moji případovou studii dočetli až sem – děkuji!), a mohu sestavit lepší plán na nový rok.

Linkbuilding založený na pohovorech je stále jednou z metod linkbuildingu, kterou mám nejraději. Je založena na lidských vztazích a sdílení odborných znalostí s určitým publikem, takže si své místo mezi strategiemi, které používám, udrží.

(Navíc je to zábava!)

Z hlediska efektivity však rozhovory HARO nejsou nejlepší metodou získávání zpětných odkazů. Jiné metody založené na jednoduchém e-mailovém dosahu, jako je rekultivace odkazů a navrhování užitečných zdrojů, by mi pravděpodobně přinesly výsledky mnohem rychleji.

Doporučení

Abych příště zlepšil zážitek, přidal bych do svého plánu budování propojení HARO několik dalších věcí:

 • Vyberte si dva dny v týdnu a procházejte dotazy HARO
 • Pokuste se odpovědět na zajímavé dotazy do 24 hodin
 • Dejte přednost velkým publikacím před menšími specializovanými blogy
 • Zdokumentujte každou odpověď a zpětný odkaz
 • Požádejte webové stránky, které publikují mé příspěvky, aby uchovávaly mé údaje v evidenci (pro nové přímé příležitosti)
 • Budujte profesionální vztahy s publikacemi a novináři pro případnou spolupráci

Maximalizace úsilí je klíčová!

A upřednostňování velkých webů před menšími je kritérium, které jsem měl mít na očích, když jsem poprvé začal experimentovat s HARO, ale i tak jsem rád, že jsem nepřehlédl novější weby, protože ze zkušenosti vím, že jsou. jsou obecně ochotnější dávat následované zpětné odkazy.

Příště si také udělám poznámku, abych si připomněl, že mám zkontrolovat, kolik sdílení na sociálních sítích získává obsah na těchto webech.

Stačí doménu spustit BuzzSumo pro představu – více sdílení znamená větší příchozí provoz!

Poslední myšlenky na HARO Link Building

HARO není jako metoda linkbuildingu zrovna levná.

I když je to rozhodně oproštěno od peněžního aspektu, jeho použití v praxi k budování kvalitních zpětných odkazů je stále velmi časově náročné.

Očekává se od vás, že budete odpovídat na dotazy poskytováním promyšlených a užitečných příspěvků – a ani nevíte, zda a kdy budou zveřejněny.

Nebo jestli bude zpětný odkaz vůbec dodržován.

Takže nakonec, pokud se nemůžete spolehnout na:

 • Marketingový tým
 • Peníze na outsourcing odpovědí na dotazy někomu jinému, popř
 • Spousta času ve vašich rukou

…pak tuto strategii pro rychlé zpětné odkazy nedoporučuji. Stejně by je nebylo rychle získat.

Nevyhazujte však HARO úplně ze svého marketingového koše.

HARO je stále skvělé pro budování reputace a bodování bezplatných příležitostí ke zmínce v hlavních publikacích, které jsou relevantní pro vaše odvětví.

Nedělejte si příliš velké naděje, pokud jde o stránku vytváření odkazů – tolik proměnných je mimo vaši kontrolu.

Děkujeme, že jste si přečetli tuto případovou studii. K vašemu úspěchu!