Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Proteinové superpočítače, nastal čas pro bioinformatiku

Proteinové superpočítače, nastal čas pro bioinformatiku

V závodě o alternativy ke křemíku při výrobě CPU a elektronických čipů vstupuje nový hráč, který by mohl způsobit revoluci v celém sektoru. Dan Nicolauvýzkumník z McGill University ve Spojených státech, vytvořil prototyp biologický počítač schopné využívat k přenosu informací a provádění výpočtů spíše pohyb proteinů než elektronů booleovské operace které jsou základem fungování procesorů.

Prototyp vytvořený ve výzkumných laboratořích bioinženýrské fakulty, plastová karta velká jen 1,5 centimetru, ohromil mnoho odborníků v oboru. Výpočtová kapacita biologického procesoru je ve skutečnosti srovnatelná s mnoha superpočítači, které se dnes používají ve vědeckém výzkumu a ke zpracování velkého množství dat.

Biopotraviny

Základem fungování biologického superpočítače vytvořeného v laboratořích McGill University najdeme tzvATP (zkratka pro adenosintrifosfát), molekula cukru, která slouží jako zdroj energie pro buňky všech živých organismů. V případě biologického počítače je však adenosin nezbytný pro přesun proteinů v obvodech procesoru. Deska experimentálního superpočítače je ve skutečnosti složena z nesčetného množství malých kanálků a tunelů, které nahrazují tranzistory typické pro křemíkové čipy.

Od elektroniky k biologii

jak funguje biologický počítač

A jsou to právě malé kanály, které probíhají po celém povrchu, díky nimž je superpočítač vyvinutý Danem Nicolauem jedinečný. Uvnitř nich se, jak již bylo zmíněno, pohybují řetězce proteinů poháněné adenosintrifosfátem, které umožňují počítači zpracovávat velké množství dat. Podle prvních laboratorních testů by měl biologický počítač zaručit výrazné úspory energie. Ve srovnání s elektrickými obvody tradičních tranzistorů ve skutečnosti ty biologické čerpají energii, kterou potřebují k fungování, z chemických reakcí. To umožňuje snížit produkci tepla v důsledku provozu čipu na minimální úrovně (v elektronických zařízeních však velmi vysoké díky Jouleovu efektu) natolik, že se chladicí systémy běžně používané tradičními procesory stanou nadbytečnými ( zvláště drahé z hlediska spotřeby energie)

Číst:  Triky a tipy pro ty, kteří používají macOS

Bioinformatika

co je biologický počítač

Biopočítač vytvořený americkým výzkumníkem je jedním z prvních počítačových modelů schopných reagovat na principy poměrně nedávného vědeckého sektoru: bioinformatiky resp. přirozené počítání. Tato rychle rostoucí disciplína studuje takzvané živé stroje, tedy počítačové stroje, které fungují na základě principů biologie.

Velmi známý příklad uvádí celulární automaty, matematické modely používané ke studiu složitých systémů ve fyzice, biologii a matematice. Systémy celulárních automatů, které původně vyvinuli Stanislaw Ulam a John von Neumann, se skládají z mřížek a vrstev buněk, které mohou existovat v duálním stavu (zapnuto nebo vypnuto) a jeden je přímo „závislý“ na ostatních, které ho obklopují. automatové systémy, nejznámější je určitě hra života teoretizoval anglický matematik John Conway, jehož cílem je demonstrovat, že i ty nejsložitější systémy – jako jsou lidské společnosti a sociální chování v rámci komunity – lze vysledovat zpět k řadě jednodušších problémů založených na jednoduchých pravidlech přežití.

Od společnosti Cultur-e