Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Průvodce platy SEO specialistů

Průvodce platy SEO specialistů

Tento článek je pokračováním našeho SEO Průvodce platy pro digitální agentury a organizace k efektivnímu měření tržní sazby pro roli SEO specialisty. Tento článek je také velmi užitečný pro SEO specialisty, kteří chtějí porovnat svůj aktuální plat, nebo pro začínající SEO odborníky, kteří se chtějí dozvědět více o očekávaných platových rozpětích na úrovni specialistů.

Co je to SEO specialista?

SEO specialista je někdo zběhlý ve všech aspektech SEO, od auditu, analýzy, plánování, optimalizace na místě, psaní obsahu, vytváření odkazů, dosahu a dalších. Každodenní úkoly SEO specialisty jsou velmi závislé na tom, kde pracují a zda jsou v jejich týmu další odborníci na SEO. V malých agenturách nebo organizacích, kde je pouze 1 SEO profesionál, funguje SEO specialista stejně jako SEO Manager. Mají odpovědnost za dohled a provádění všech SEO projektů.

Role a odpovědnosti SEO specialistů

Pro SEO specialisty, kteří jsou jedinými SEO jednotlivci v týmu, jejich povinnosti zahrnují vše, co dělá SEO analytik PLUS:

 • Provádění testů a analýza výsledků
 • Správa kompletních životních cyklů SEO projektů
 • Implementace změn SEO na stránce do architektury webu, interního propojení a stávajícího obsahu
 • Psaní obsahu optimalizovaného pro vyhledávání
 • Provádění strategií budování odkazů, včetně dosahu a budování vztahů s vydavateli
 • Spolupráce s dalšími interními týmy na řízení priorit SEO při vytváření a plánování obsahu
Číst:  The Pirate Bay (TPB): Kompletní průvodce vyhledávačem torrentů

Někteří SEO specialisté také řídí další SEO lidi v organizaci, ale nemusí mít v názvu své pozice „Manager“. To je však méně obvyklé.

Plat SEO specialisty

Průměrný plat SEO specialisty v USA je ve Spojených státech amerických 59 871 USD ročně. (zdroj: ZipRecruiter)

Průměrný nástupní plat juniorů SEO specialistů je 24 500 USD ročně. Platy senior SEO specialistů mohou být tak vysoké jako 112 500 USD ročně nebo vyšší, v závislosti na organizaci.

Platy SEO specialistů mimo Spojené státy

Zkombinovali jsme a zprůměrovali více zdrojů srovnávání mezd a platů včetně CWJobs, Skleněné dveře, IIDE, Vskutku, PayScale, Plat Expert a ZipRecruiter poskytnout orientační průměrný roční plat a rozsah pro každou z následujících zemí:

 • Austrálie: 81 939 AU $ ročně v rozmezí od 63 426 AU $ do 107 221 AU $
 • Brazílie: R$83,688 ročně v rozmezí od R$61,265 do R$103,568
 • Kanada: 60 484 CA$ ročně v rozmezí od 50 060 CA$ do 86 548 CA$
 • Francie: 47 867 EUR ročně v rozmezí od 34 749 EUR do 58 742 EUR
 • Indie: ₹ 6 19 634 za rok v rozmezí od 4 l do 8 ₹
 • Pákistán: 1 266 050 Rs ročně v rozmezí od 930 000 Rs do 1,8 milionu Rs
 • Filipíny: 345 858 ₱ ročně v rozmezí od 250 000 ₱ do 500 000 000 ₱
 • Singapur: 66 200 SG$ ročně v rozmezí od 48 300 SG$ do 82 000 SG$
 • Španělsko: 32 500 EUR ročně v rozmezí od 23 500 EUR do 40 000 EUR
 • Spojené království: 39 100 GBP ročně v rozmezí od 28 400 GBP do 50 000 GBP

Jak se stanete SEO specialistou?

Stejně jako u většiny dovedností v oblasti digitálního marketingu se SEO obvykle učí „při práci“, ale existuje mnoho možností vzdělávání a zvyšování kvalifikace ve formě krátkých kurzů, průvodců SEO a dokonce i univerzitních předmětů nabízených jako součást titulů Marketing & Communications.

Číst:  Jak snadno opravit chybový kód Netflix NW-1-19 v roce 2024

Kromě toho existuje několik typických cest, jak mohou marketéři přejít do role SEO specialisty nebo vstoupit do ní:

Povýšení z role SEO Analyst nebo Junior SEO

Nejtypičtějším vstupním bodem je nižší role SEO, jako je SEO analytik nebo junior SEO specialista. Odliv zaměstnanců v agenturách může být vysoký, což představuje skvělé příležitosti k posunu na vyšší role, když z agentury odejde více seniorních zaměstnanců nebo se sami přesunou do jiných vyšších pozic.

Sousední přesun z rolí agentur mimo SEO

Dalším společným vstupním bodem jsou přilehlé a související role, zejména agenturní zaměstnanci přecházející z rolí správy účtů / služeb klientům do rolí praktikujících. Všimněte si, že to jde i jinak, praktici přecházejí do správy účtů.

Role Pay Per Click (PPC) nebo Search Engine Marketing (SEM) také do jisté míry souvisí s rolemi SEO a marketéři se mohou mezi těmito oblastmi pohybovat. To je stejné jako u jiných agenturních disciplín, jako jsou sociální a/nebo strategické role nebo dokonce kreativní role, jako jsou copywriteři nebo producenti obsahu, kteří mají přirozený zájem o organický výkon a růst. Mnohé ze základních dovedností v těchto sousedních rolích jsou cenné při přechodu na roli SEO specialisty.

Přirozená expanze role

V posledních několika letech pokračoval vzestup role „digitálního generalisty“, zejména v menších agenturách. Tito jednotlivci mají dovednosti a dohled nad mnoha kanály digitálního marketingu (včetně SEO). Tyto obecné role mohou být vstupním bodem pro specializovanější roli SEO, zejména pokud agentura získá novou práci v oblasti SEO. Spíše než najímání nové specializované role SEO se digitální generalista promění v roli SEO specialisty. Může to být dočasné nebo trvalé, pokud existuje spolehlivý proud nových klientů SEO.

Číst:  Průvodce, jak používat goniometrické funkce v Excelu?

Den v životě SEO specialisty

Dougal Warby – SEO specialista na straně klienta ve společnosti CANSTAR, Austrálie

Obvykle začínám ráno tím, že doháním všechny e-maily, 15–30 minut se podívám na všechny novinky, které vyšly za posledních 24 hodin, a pak si dám dohromady seznam úkolů na daný den.

Analytika na pozadí je typická, když se pohybuji mezi úkoly a schůzkami s různými týmy v rámci podnikání (marketing, UX, design, vývojáři). Pokusím se mít 2-3 hlavní úkoly na den, což mi dá dost času na zodpovězení/opravu jakýchkoliv ad hoc problémů nebo dotazů od kolegů.

SEO bude mít vždy na mysli celkový organický růst návštěvnosti, ale moje role se obvykle zaměřuje na možnosti obsahu a udržování různých vertikál na / překračování jejich rozpočtu na návštěvnost. Je to docela skvělý pocit vzít nápad, dát dohromady stručný obsah, publikovat článek a vidět, jak ho uživatelé hltají!

Asi nejnáročnějším aspektem role je řízení vnímání SEO od ostatních týmů. Ujistit se, že ostatní členové společnosti jsou si dobře vědomi SEO, může nějakou dobu trvat a jen proto, že změny byly implementovány, neznamená to, že uvidíte okamžité výsledky.

Kariérní postup pro SEO specialisty

Nejlogičtější kariérní postup pro SEO specialisty je role SEO Manager. Očekává se, že přechod na manažerskou úroveň zahrnuje odpovědnost za řízení týmu, což technicky znamená vyšší průměrnou mzdu. V závislosti na organizaci, mimo tuto úroveň, mohou existovat další role včetně SEO Director, SEO Lead, Group SEO Director nebo Head of SEO.