Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Slova, triky a tipy, jak toho nejlépe využít

Slova, triky a tipy, jak toho nejlépe využít

S dál 1,2 miliardy uživatelů po celém světě, produktivní sada Microsoft Office je bezpochyby nejpoužívanější na světě. Jsou tací, kteří jej používají k vytváření prezentací do práce nebo na univerzitu; ti, kteří naopak využívají potenciál Excelu k tvorbě grafů, správě financí a kontrole průběhu projektu (ale nejen).

Většina uživatelů si však Office (možná v mobilní verzi nebo online verzi) instaluje a používá k vytváření dokumentů, psaní dopisů nebo poznámek. Stručně řečeno, většina těch, kteří používají Office, tak činí, aby využili funkcí a nástrojů Wordu, textového editoru od společnosti Redmond.

Navzdory jeho celosvětové slávě existují některé aspekty a funkce Wordu, o kterých ne každý ví. Díky některým Slovní triky a zkratkyVe skutečnosti je možné nastavit, aby se automatické formátování opakovalo “v sérii” na různých dokumentech, nebo zkopírovat různé části textu a vložit je všechny dohromady do nového dokumentu. Zkrátka díky Slovní triky můžete zvýšit produktivitu a psát dokumenty rychleji.

Automatické “dávkové” formátování

Z pracovních důvodů se může stát, že budete muset vytvářet sestavy v předem stanovených intervalech (například týdenní nebo měsíční) a pokaždé se přistihnete, že musíte nastavit formátování dokumentu od začátku, aby všechny sestavy měly stejný vzhled. Využití funkčnosti Rychlé styly je možné vytvořit automatické formátování pro okamžité použití na části textu, jak si přejete: tímto způsobem bude možné psát texty “naplocho” a později aplikovat styly na různé části dokumentu.

Číst:  Prohlížeče fotografií, který si vybrat

Vytváření rychlých stylů je to jednodušší, než si dokážete představit. Pokud chcete například zkopírovat formátování nadpisů různých odstavců, jednoduše vyberte část již naformátovaného nadpisu, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Styly a poté klikněte Uložit výběr jako nový rychlý styl. V tomto okamžiku můžete přiřadit název rychlému stylu, který jste právě vytvořili, a dokončit postup. Automatické formátování, které vytvoříte, bude přidáno do sekce „Rychlé styly“, připravené k použití, kdykoli jej budete potřebovat.

Zkopírujte více částí textu

Funkčnost Poznámky, na druhou stranu je velmi užitečné, když potřebujete zkopírovat více částí textu a poté je vložit do nového dokumentu. Abyste neztráceli čas a nemuseli “přecházet tam a zpět” mezi starým a novým textem, můžete ve skutečnosti zkopírovat všechny různé části textu najednou a vložit je později. Chcete-li to provést, jednoduše zobrazte panel Poznámky, malé okno, ze kterého je možné zkontrolovat všechny různé části textu (nebo obrázků nebo obrázků) zkopírovaných během psaní. Stiskněte v nabídce Domov a poté na spouštěči dialogového okna Poznámky: na levé straně obrazovky se objeví sloupec, ze kterého si můžete prohlédnout seznam naposledy zkopírovaného obsahu. Chcete-li vložit text nebo obrázek na nové místo, jednoduše na něj dvakrát klikněte.

Zakázat automatické opravy

Mezi uživateli Wordu a automatickými opravami existuje vztah lásky a nenávisti. Mnozí je milují, protože nám umožňují vyhnout se triviálním chybám způsobeným rozptýlením nebo spěchem, ale stejně velký počet je nenávidí, protože opravují slova a lemmata, která místo toho píšeme správně (vzpomeňte si například na zkratky psané velkými písmeny nebo jiné zkratky).

Číst:  Jak smazat svůj účet Flipagram v roce 2024

V takových případech je možné pomocí různých triků „trénovat“ samoopravný nástroj a psát s naprostým klidem. V nabídce Soubor klikněte na Nástroje a pak dál Nástroje pro korekturu: Zde můžete povolit nebo zakázat automatickou kontrolu pravopisu ve specifických případech (jako jsou slova psaná velkými písmeny, slova obsahující čísla a internetové adresy).

Zkontrolujte si čitelnost svých textů

Pokud máte pochybnosti o čitelnosti svého textu, můžete se spolehnout na kontrolu pravopisu a gramatiky ve Wordu. V nástroji Proofing Tools zaškrtněte tuto možnost Zkontrolujte gramatiku a pravopis je vybráno. V tomto bodě v Nastavení pro kontrolu gramatiky ve Wordu zaškrtněte políčko Zobrazit statistiku čitelnosti zkontrolovat, že text teče.

Spolupracujte současně s ostatními uživateli

Mezi různými funkcemi představenými ve Wordu 2016 najdeme možnost spolupráce s jedním nebo více online uživateli za účelem současné úpravy a formátování textu. Jedná se o velmi užitečnou funkci, zejména pro ty, kteří používají Word z profesionálních důvodů: tímto způsobem je možné vytvořit a zkontrolovat dokument „naživo“, aniž by bylo nutné vyměňovat desítky a desítky e-mailových zpráv před nalezením „ náměstí” .

V pravé horní části hlavní obrazovky aplikace Word je malé tlačítko „Sdílet“, jehož prostřednictvím můžete pozvat další uživatele k práci na stejném textovém dokumentu. Zadáním jejich e-mailových adres a nastavením jejich manažerských oprávnění bude možné spolupracovat na návrhu dokumentu i ve vzdálenosti stovek kilometrů od sebe. K tomu je ale potřeba dokument uložit do cloudu OneDrive, aby byl přístupný každému, kdo má připojení k internetu.

Číst:  TikTok mění vyhledávání pomocí úryvků Wikipedie

Zobrazit dva texty “vedle sebe”

Pokud potřebujete porovnat dvě verze stejného textu a zkontrolovat, které opravy byly provedeny, Word vám umožní umístit dvě okna vedle sebe tak, aby každé zabíralo přesně polovinu obrazovky. Nejen to: trik, jak postupovat rychleji při ověřování, je procházet dvěma okny současně. Zde je návod, jak se to dělá.

Otevřete oba dokumenty Wordu, klikněte na nabídku Pohled a ve skupině Okno klikněte na Bok po boku: tímto způsobem budou dvě otevřená okna zabírat polovinu obrazovky. Pro aktivaci synchronního rolování však stačí kliknout na stejnojmennou možnost ve skupině Okno na kartě Zobrazit.

Vlastní slovní zkratky

Opakujete často některé operace s Wordem a nechcete ztrácet drahocenný čas? Tento trik vám umožňuje vytvářet přizpůsobené zkratky pro provádění změn a úprav, aniž byste museli „procházet“ různými nabídkami textového procesoru Microsoft. Přizpůsobit klávesové zkratky, jak je vysvětleno v online průvodci Officeumožňuje optimalizovat časy psaní a optimalizovat využití softwaru redmondské společnosti.

Od společnosti Cultur-e