THE sociální sítě shromažďují nekonečné množství dat o členech. Od těch zdánlivě málo důležitých (hotely, ve kterých člověk pobýval, navštívená města, oblíbená jídla, oblíbený tým atd.) až po prvky určité váhy (jméno, příjmení, datum a místo narození, vztahový status atd.). databáze různých Facebook, Cvrlikání, Google+, LinkedIn, Instagram A Foursquare jsou to skutečné doly informací. V neposlední řadě obsahují také údaje o geografické poloze uživatelů.
Díky aplikacím pro chytré telefony a tablety mohou sociální sítě přijímat neustále aktualizované zprávy o poloze členů. Pojď přihlásit se v klubech nebo turistických lokalitách k fotografiím geotag, existuje mnoho možných zdrojů informací. Nikomu se však nikdy nepodařilo efektivně sjednotit všechny tyto zdroje a nabídnout uživatelům jediný „integrovaný produkt“.
Co je SocialRadar
Již v minulých letech se více než několik vývojářů pustilo do vytváření aplikací, které by mohly využívat údaje o zeměpisné poloze různých sociálních sítí a spojit je do jediného produktu. Experimenty však ve většině případů selhaly: integrace nebyla nikdy dokonalá a uživatelé po poměrně zběžném testu utekli. SocialRadaraplikace pro iPhone vytvořená uživatelem Michael Chasenslibuje úspěch tam, kde všichni ostatní již selhali.
SocialRadar poskytuje informace v reálném čase na pozici přátel a bohů následovníci z různých sociálních sítí, které jsou kolem nás. Připojením k účtům Facebook, Twitter, Instagram, Google+ a Foursquare je schopen získávat údaje o poloze a nejnovějších prováděných aktivitách. Dále platforma sociální navržený Chasenem znovu zpracovává data, takže můžete najít každého ze svých přátel nebo následovníci na digitální mapě. Nejen to: SocialRadar bude schopen uživateli sdělit typ vztahu, který ho váže ke každému kontaktu, způsob, jakým spolu v nedávné minulosti interagovali, a co různé kontakty právě v tu chvíli dělají.
Jak se zrodil SocialRadar
SocialRadar se zrodil, když byl Chasen ještě vedoucím portálu Blackboard e-learning. „Pro svou práci jsem strávil hodně času mezi univerzitními kampusy a fakultami. Tato má „přátelství“ mi umožnila poznat ty, kteří se před svým vysvěcením stanou masovými fenomény. To se stalo například s Facebookem na Harvardu.“
Ale navštěvování univerzitních prostředí také Chasenovi umožnilo pochopit, jaké by mohly být trendy budoucnosti. Tak vznikl nápad na aplikaci, která kombinuje údaje o poloze z různých sociálních platforem. „Mnoho studentů sdílelo svou polohu jako jakékoli jiné informace sociální. V tu chvíli jsem si uvědomil, že všechny smartphony na světě, několik miliard, byly také používány jako majáky polohy a že všechny tyto informace byly dostupné na mrak. Nikdo je však nedokázal zneužít.“
Jak funguje SocialRadar
Chasenova aplikace je založena na předpokladu, že uživatelé s využitím informací z různých sociálních sítí mohou vstoupit do baru, restaurace nebo jakéhokoli jiného místa a předem vědět, koho uvnitř najdou, ať už jsou to přátelé, přátelé přátel, následovníci nebo obklopený a co v poslední době udělali.
Když jej použijete, na hlavní obrazovce se zobrazí nejbližší lidé a typ vztahu, který nás k nim váže. Zúžením vyhledávacího pole budete mít o kontaktech více informací a také zjistíte, co v poslední době dělali a co právě dělají. Z hlavní obrazovky lze nastavit jak rádius “hledání”, tak možnosti zobrazení – veřejné, pouze přátelé, anonymní, neviditelní.
Dlouhodobý
Projekt SocialRadar ale nepatří k těm krátkodobým. Sami tvůrci totiž předpovídají, že aplikace neprorazí za 3-5 let. Schůzka, kterou si Michal Chasen a ostatní vůbec nemíní nechat ujít. „Během pěti let – vysvětluje sám generální ředitel SocialRadar – bude 5 miliard a 600 milionů lidí vlastnit alespoň jeden smartphone a téměř 4 miliardy budou lidé se sociálním profilem. Spojením těchto dvou prvků budeme schopni pozitivně a zásadně změnit způsob, jakým se lidé setkávají a komunikují.“
Chasen v tom vidí blízkou podobnost mezi svým nejnovějším výtvorem a Google Maps. Podle generálního ředitele SocialRadar nikdo před příchodem digitálních map giganta Mountain View nikdy necítil potřebu nosit s sebou zeměpisnou mapu nebo atlas. Mapovací služba Google vytvořila jakousi vyvolanou potřebu a Chasen doufá, že totéž udělá se svým SocialRadar: stimulovat uživatele sociálních sítí, aby cítili potřebu přesně vědět, kde jsou jejich přátelé.
Alarm ochrany soukromí
SocialRadar, jak si lze představit, není vůbec bez problémů souvisejících s ochranou soukromí uživatelů. Nad možnými zásahy aplikace do soukromého života uživatelů totiž ohrnoval nos nejeden člověk. Obavy podle Michaela Chasena bez jakéhokoli podkladu. Jeho nejnovější výtvor bude mít ve skutečnosti přístup pouze k údajům, které již uživatel zveřejnil, a soukromí s ochranou osobních údajů bylo jedním z prvních problémů, kterým musel čelit, když se začal navrhovat SocialRadar. „Mnoho lidí – pokračuje generální ředitel a zakladatel SocialRadar – mluví o problémech s ochranou soukromí spojených s aplikací, ale jdou špatnou cestou. Skutečným problémem není sdílení dat, ale spíše jejich kontrola. Hlavní funkcí, kterou uživatelé naší aplikace požadují, je mít kontrolu nad svými daty. A to jsme jim dali.”
13. dubna 2014
Od společnosti Cultur-e